Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Studia socjologiczne - czy warto studiować, jaka praca po, zawody

Studia socjologiczne - czy warto studiować, jaka praca po, zawody

 
Studia socjologiczne - czy warto studiować, jaka praca po, zawody

Studia socjologiczne

 

Studia socjologiczne są powszechnie dostępne w ofercie polskich uczelni państwowych i prywatnych. Socjologię, jako dziedzinę, zalicza się do nauk społecznych*. Czym dokładnie się zajmuje i dla kogo są to studia? To przede wszystkim badania nad różnego typu mechanizmami zachodzącymi w społeczeństwie. Ale w związku z tym, że i mechanizmy i społeczeństwa są różnorodne to i profil kandydata na socjologa powinien być mocno zróżnicowany.

Dobrze, żeby kandydat łączył w sobie zdolności typowe dla humanisty oraz ścisłowca. Podczas trwania edukacji będzie musiał łączyć ze sobą te elementy. Studiowanie socjologii wiąże się zarówno z obserwacją i interpretacją zjawisk, do których wykorzystuje się wiedzę o języku, kulturze, geografii, jak i przy zastosowaniu najnowszych technologii informatycznych, teorii matematycznych (np. analizy statystyczne, teoria prawdopodobieństwa) itp.

 

*https://www.ncbr.gov.pl


Socjologia - opis kierunku

 

Każda uczelnia ma swoje wymagania, jeśli chodzi o rekrutację na kierunku socjologia. By aplikować na pierwszy stopień, kończący się egzaminem licencjackim warto zapoznać się z wykazem przedmiotów maturalnych, które brane są pod uwagę przez konkretne uczelnie. Jak już było wspomniane w artykule, socjologia jest dziedziną o bardzo dużej rozpiętości wiedzowej, dlatego też na listach uczelni są takie przedmioty jak geografia, matematyka, wiedza o kulturze, ale też biologia, chemia, historia sztuki i wiele innych.


W przypadku chęci zakwalifikowania się na II stopień przeważnie wystarczy mieć ukończony I stopień dowolnego kierunku. Tu również trzeba zasięgnąć wiedzy na konkretnej uczelni.

 

Gdy już postanowimy gdzie studiować socjologię, będziemy mogli zdecydować się na różne specjalności, do wyboru na poziomie studiów licencjackich lub magisterskich (m.in. socjologia komunikacji i procesów społecznych, socjologia mediów, komunikacja społeczna, społeczności lokalne).

 

W toku studiów student socjologii będzie uczestniczył zarówno w wykładach wiedzy teoretycznej, jak i w zajęciach badawczych. W zależności od tego, jaka praca po socjologii zostanie wybrana przez absolwenta, będzie on gotowy do tworzenia publikacji, działania w sferze naukowej, ale też do praktycznego wykorzystania swojej wiedzy i umiejętności.

 

Socjologia - czy warto studiować

 

Jednym z głównych punktów do rozważań (oczywiście oprócz tego czym zajmuje się socjologia) dla przyszłego studenta tego kierunku będzie zagadnienie pracy i zarobków. W związku z tym, że zakres nauki, jak i zdobywanych kompetencji jest bardzo szeroki, wszystko tak naprawdę zależeć będzie od samego studenta i tego, jak będzie chciał kierować swoją karierą. Socjolog może zdecydować o pozostaniu na uczelni i podążaniu w kierunku pracy naukowej, ale też może zdecydować się na poszukiwanie zatrudnienia w różnych dziedzinach rynku pracy.


Jaka praca po socjologii

 

Socjolog na rynku pracy może znaleźć zatrudnienie w bardzo wielu obszarach i instytucjach. W związku z tym, że kandydaci nie zawsze zdają sobie sprawę z możliwości, jakie daje ukończenie tego kierunku, to uczelnie publikują obszary, w których można szukać zatrudnienia. Bardzo szczegółowy wykaz możemy znaleźć na stronie SGGW, który jako miejsca przyszłej pracy podaje:

 

• różnego rodzaju instytucje i organizacje społeczne;
• instytuty badania opinii publicznej;
• przedsiębiorstwa badań rynkowych;
• agencje reklamowe;
• organizacje pozarządowe;
• instytucje resocjalizacyjne;
• instytucje pomocy społecznej;
• placówki oświatowe i kulturalne;
• media, wydawnictwa prasowe, radio, telewizję, reklamę;
• zakres działalności public relations;
• firmy doradztwa personalnego;

 

Socjologia - zawody

 

Kiedy socjolog szuka pracy, może aplikować na bardzo różne stanowiska. Niekoniecznie będzie to zawód o nazwie socjolog i nie zawsze będzie dostępny pod hasłem socjologia praca. W zależności od własnych umiejętności i predyspozycji absolwent tego kierunku może działać w zarządzaniu kadrami, jako specjalista w dziale HR, ds. Public Relations, ale też np. jako analityk w urzędach statystycznych.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Ekspert ds. walidacji modeli

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    starszy specjalista (senior) / ekspert  umowa o pracę
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków przeprowadzanie walidacji okresowych i prewalidacji model zarządzania ryzykiem (modele decyzyjne, IFRS9, modele nadzorcze, inne obowiązujące w banku modele ilościowe) rozwój metodyki walidacji modeli i polityki zarządzania ryzykiem modeli; koordynacja prac...
  • Kierownik Działu Prefabrykacji i Montażu

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad procesami prefabrykacji, montażem oraz terminową realizacją prac wyposażeniowych; Zarządzanie dokumentacją technologiczną i techniczną; Planowanie i koordynacja pracy zespołu; Podejmowanie decyzji dotyczących organizacji pracy; Kontrola jakości prac; Współpraca...
  • Account Manager

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: sprzedaż usług oraz pozyskiwanie nowych klientów; organizacja kampanii reklamowych; przygotowywanie ofert; udział w spotkaniach handlowych wsparcie w tworzeniu materiałów reklamowych;
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Młodszy specjalista ds. monitoringu należności

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: monitoring i windykacja należności, kontakt telefoniczny i mailowy z Klientami, prowadzenie działań mających na celu terminowe regulowanie zobowiązań przez Klientów, utrzymywanie regularnego kontaktu z Klientami- wyjaśnianie spraw związanych z płatnościami,...
  • Kontroler Jakości w Laboratorium Weterynaryjnym

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Dołącz do naszego zespołu w Vetlab jako Specjalista ds. Kontroli Jakości! Będziesz zapewniał wysokie standardy naszych usług laboratoryjnych. Twoje zadania: Tworzenie i wprowadzanie procedur jakościowych zgodnie z przepisami. Monitorowanie procesów laboratoryjnych, aby spełniały standardy...

Najnowsze artykuły

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.