Studia socjologiczne
Studia socjologiczne są powszechnie dostępne w ofercie polskich uczelni państwowych i prywatnych. Socjologię, jako dziedzinę, zalicza się do nauk społecznych*. Czym dokładnie się zajmuje i dla kogo są to studia? To przede wszystkim badania nad różnego typu mechanizmami zachodzącymi w społeczeństwie. Ale w związku z tym, że i mechanizmy i społeczeństwa są różnorodne to i profil kandydata na socjologa powinien być mocno zróżnicowany.
Dobrze, żeby kandydat łączył w sobie zdolności typowe dla humanisty oraz ścisłowca. Podczas trwania edukacji będzie musiał łączyć ze sobą te elementy. Studiowanie socjologii wiąże się zarówno z obserwacją i interpretacją zjawisk, do których wykorzystuje się wiedzę o języku, kulturze, geografii, jak i przy zastosowaniu najnowszych technologii informatycznych, teorii matematycznych (np. analizy statystyczne, teoria prawdopodobieństwa) itp.
Socjologia - opis kierunku
Każda uczelnia ma swoje wymagania, jeśli chodzi o rekrutację na kierunku socjologia. By aplikować na pierwszy stopień, kończący się egzaminem licencjackim warto zapoznać się z wykazem przedmiotów maturalnych, które brane są pod uwagę przez konkretne uczelnie. Jak już było wspomniane w artykule, socjologia jest dziedziną o bardzo dużej rozpiętości wiedzowej, dlatego też na listach uczelni są takie przedmioty jak geografia, matematyka, wiedza o kulturze, ale też biologia, chemia, historia sztuki i wiele innych.
W przypadku chęci zakwalifikowania się na II stopień przeważnie wystarczy mieć ukończony I stopień dowolnego kierunku. Tu również trzeba zasięgnąć wiedzy na konkretnej uczelni.
Gdy już postanowimy gdzie studiować socjologię, będziemy mogli zdecydować się na różne specjalności, do wyboru na poziomie studiów licencjackich lub magisterskich (m.in. socjologia komunikacji i procesów społecznych, socjologia mediów, komunikacja społeczna, społeczności lokalne).
W toku studiów student socjologii będzie uczestniczył zarówno w wykładach wiedzy teoretycznej, jak i w zajęciach badawczych. W zależności od tego, jaka praca po socjologii zostanie wybrana przez absolwenta, będzie on gotowy do tworzenia publikacji, działania w sferze naukowej, ale też do praktycznego wykorzystania swojej wiedzy i umiejętności.
Socjologia - czy warto studiować
Jednym z głównych punktów do rozważań (oczywiście oprócz tego czym zajmuje się socjologia) dla przyszłego studenta tego kierunku będzie zagadnienie pracy i zarobków. W związku z tym, że zakres nauki, jak i zdobywanych kompetencji jest bardzo szeroki, wszystko tak naprawdę zależeć będzie od samego studenta i tego, jak będzie chciał kierować swoją karierą. Socjolog może zdecydować o pozostaniu na uczelni i podążaniu w kierunku pracy naukowej, ale też może zdecydować się na poszukiwanie zatrudnienia w różnych dziedzinach rynku pracy.
Jaka praca po socjologii
Socjolog na rynku pracy może znaleźć zatrudnienie w bardzo wielu obszarach i instytucjach. W związku z tym, że kandydaci nie zawsze zdają sobie sprawę z możliwości, jakie daje ukończenie tego kierunku, to uczelnie publikują obszary, w których można szukać zatrudnienia. Bardzo szczegółowy wykaz możemy znaleźć na stronie SGGW, który jako miejsca przyszłej pracy podaje:
• różnego rodzaju instytucje i organizacje społeczne;
• instytuty badania opinii publicznej;
• przedsiębiorstwa badań rynkowych;
• agencje reklamowe;
• organizacje pozarządowe;
• instytucje resocjalizacyjne;
• instytucje pomocy społecznej;
• placówki oświatowe i kulturalne;
• media, wydawnictwa prasowe, radio, telewizję, reklamę;
• zakres działalności public relations;
• firmy doradztwa personalnego;
Socjologia - zawody
Kiedy socjolog szuka pracy, może aplikować na bardzo różne stanowiska. Niekoniecznie będzie to zawód o nazwie socjolog i nie zawsze będzie dostępny pod hasłem socjologia praca. W zależności od własnych umiejętności i predyspozycji absolwent tego kierunku może działać w zarządzaniu kadrami, jako specjalista w dziale HR, ds. Public Relations, ale też np. jako analityk w urzędach statystycznych.