Każda praca może okazać się stresująca. Niektóre profesje bywają bardziej stresogenne np. praca policjanta, czy lekarza walczącego o życie pacjenta. Niezależnie od tego, czym się zajmujemy, musimy nauczyć się walczyć ze stresem, który może mieć destrukcyjny wpływ na naszą wydajność.
Stres – definicja
Jak podaje Encyklopedia PWN stres to „stan obciążenia systemu regulacji psychicznej powstający w sytuacji zagrożenia, utrudnienia lub niemożności realizacji ważnych dla jednostki celów, zadań, wartości”*. Stres w pracy zawodowej jest coraz częściej spotykany, dlatego warto nauczyć się niwelować jego skutki, ponieważ może on mieć zły wpływ na wypełnianie naszych obowiązków.
*Źródło: https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/stres;3980346.html
Stres na stanowisku pracy a mobilizacja
Chociaż byśmy sobie tego nie życzyli, stres jest nieodłączną częścią naszego życia. Stresować możemy się w domu, w szkole, czy w pracy. Bywają takie sytuacje, że stres działa na nas mobilizująco, jednak długotrwały stres może mieć bardzo zły wpływ na naszą kondycję psychiczną i fizyczną. Stres w środowisku pracy może wpływać na naszą mobilizację, kreatywność oraz stosunki ze współpracownikami. Najczęściej przyczynami stresujących sytuacji są zmiany, odchylenia od normy. Stresujące mogą okazać się utrata pracy, ale także awans, ponieważ dostajemy nowe obowiązki. W drugim przypadku stres może nam pomóc i być swego rodzaju motywacją, a z drugiej strony może nas zablokować, przeszkadzać w przyswajaniu nowych informacji, negatywnie wpływać na naszą koncentrację.
Skutki stresu w pracy
Stres zawodowy może odbić się na naszym zdrowiu. Skutki stresu w miejscu pracy to między innymi bóle głowy, problemy ze snem, bóle brzucha, brak apetytu, tiki nerwowe, nadmierna potliwość, brak koncentracji, agresja, nadpobudliwość, wycofanie się z życia społecznego, apatia. Długotrwały stres może prowadzić do wielu różnych schorzeń, takich jak wrzody żołądka, depresja, osłabienie, spadek odporności, choroby serca i układu krążenia, problemy z trawieniem oraz cerą (trądzik), wypadanie włosów, u kobiet zaburzony cykl miesiączkowy. Jak widać stres ma kolosalny wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu, dlatego tak ważne jest, aby z nim walczyć.
Jak radzić sobie ze stresem w pracy
Stres może motywować, ale może też przeszkadzać. Często zadajemy sobie pytanie, jak sobie z nim radzić. Jest wiele sposobów radzenia sobie ze stresem, jednak każdy z nas musi znaleźć taki, który najlepiej się w danym przypadku sprawdza. Dla niektórych dobrym rozwiązaniem może się okazać wysiłek fizyczny, szczera rozmowa z przyjaciółmi, kilkudniowy wyjazd na łono natury. Jeżeli jednak nie jesteśmy w stanie poradzić sobie ze stresem, zawsze możemy udać się do psychologa po profesjonalną pomoc. Warto znaleźć równowagę między życiem prywatnym, a życiem zawodowym, ponieważ pozwoli nam to odetchnąć. Często też dobrą formą radzenia sobie ze stresem jest hobby, które pozwoli nam zapomnieć o wszystkim, co zostawiliśmy w miejscu pracy.