Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Strefa komfortu w pracy – dlaczego nie zawsze warto ją opuszczać?

Strefa komfortu w pracy – dlaczego nie zawsze warto ją opuszczać?

 
Strefa komfortu w pracy – dlaczego nie zawsze warto ją opuszczać?

Możesz wszystko, twój los jest w twoich rękach i jedynie od ciebie zależy, co osiągniesz i czy będziesz szczęśliwym człowiekiem. Podejmuj nowe wyzwania... krótko mówiąc: opuść strefę komfortu i żyj pełnią życia! Czy te rady sprawdzają się zawsze i wszędzie? Niekoniecznie. Czym właściwie jest strefa komfortu i dlaczego w niektórych sytuacjach nie opłaca się z niej wychylać?

 

Co to jest strefa komfortu?

 

Strefę komfortu definiuje się jako obszar, który bardzo dobrze się zna. To strefa bezpieczeństwa, gdzie niewiele jest nas w stanie zaskoczyć. Dzięki rutynie, temu, że codziennie robimy to samo, naszym przyzwyczajeniom, poglądom niezmiennym od lat czujemy, że mamy pełną kontrolę nad życiem. Nie odczuwamy lęku, który naturalnie może towarzyszyć zmianom, wyzwaniom. Pozostając w strefie komfortu, rozwój osobisty, nowe doświadczenia odkładamy na później – z przeróżnych względów wolimy nie zmierzać w nieznanym kierunku.

 

Dla niektórych osób tuż za strefą komfortu otwiera się strefa strachu – pełna obaw, czy poradzą sobie w innych niż dotąd sytuacjach, jak zostaną odebrani przez otoczenie, gdy spróbują nowych rzeczy, co pomyślą o nich inni i wreszcie – czy to na pewno będzie dla nich pozytywne doświadczenie.

 

Warto jednak podkreślić, że taki komfort, gdy za długo trwa, przeradza się w niewygodę. Ciągła stagnacja, brak wyzwań, nowych zadań w pracy z czasem mogą prowadzić do frustracji, na którą lekarstwem jest właśnie opuszczenie strefy komfortu. Prawdą jest, że doświadczanie nieznanych wcześniej wrażeń, przełamywanie lęków i wyjście z rutyny, mimo obaw, dostarczają nam wielu pozytywnych wrażeń. Natomiast monotonne, zbyt proste zadania z czasem zaczynają ciążyć, dlatego też dobrze jest wybierać adekwatne do swoich możliwości i zainteresowań formy doskonalenia zawodowego. Czym jednak się w tych decyzjach nie kierować?

 

Strefa komfortu: dlaczego nie zawsze warto z niej wychodzić?

 

Przede wszystkim, zanim zdecydujemy się na radykalny krok – porzucenie pracy, bo partner uważa, że zarobki są zbyt małe, rezygnację z filatelistyki, aby poświęcić się jakiejś modnej, ekstremalnej pasji, która nigdy nie leżała w naszej naturze – zastanówmy się, czy naprawdę tego chcemy. Przemyślmy, czy warto rezygnować z kawałka naszej komfortowej strefy, z czegoś, co w gruncie rzeczy lubimy? Presja otoczenia raczej nie jest dobrym motywem do zmian.

 

Trudne może się też okazać porzucenie naszego komfortu w bardzo szybki sposób. Bezpieczniej będzie zastosować metodę małych kroków i systematycznie powiększać znaną strefę o nowe doświadczenia, umiejętności.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Unum Życie TUiR S.A.
    kierownik/koordynator  kontrakt B2B
    10 godz.
    Zadania: rekrutacja do zespołu sprzedażowego; rozwój i szkolenie zespołu; realizacja celów biznesowych; motywowanie, kreowanie dobrej atmosfery pracy.
  • Młodszy Konsultant ds. Kadr i Płac

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    11 godz.
    Twoje zadania: Pomaganie użytkownikom oprogramowania Symfonia Kadry i Płace przez telefon, czat i email. Aktualizacja bazy wiedzy i tworzenie dokumentacji.
  • Spawacz MAG / MIG lub WIG

    Ideale Jobs GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 000 - 18 600 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    12 godz.
    Opis stanowiska: Wykonywanie spawania metodą MAG (Metal Active Gas) lub MIG (Metal Inert Gas) zgodnie z dokumentacją techniczną . Przygotowanie powierzchni do spawania, w tym cięcie, czyszczenie i szlifowanie elementów metalowych. Montaż i łączenie elementów konstrukcji metalowych.
  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu opieki seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Opis stanowiska wykonywanie zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Psycholog / Pedagog specjalny

    Terapeutyczny Punkt Przedszkolny ABATEAM   Warszawa, Ochota    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Opis stanowiska prowadzenie terapii indywidualnej i/lub opcjonalnie grupowej (5 osobowej, 2 godz. dziennie przy wsparciu Pedagoga Specjalnego lub Psychologa) przygotowanie programów terapeutycznych; monitorowanie postępów; bieżąca kontakt z rodzicami;

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?