Rynek pracy w Polsce ciągle ewoluuje. Wraz z postępem technologicznym i wzrostem automatyzacji niektóre stanowiska pracy powoli znikają, a na ich miejsce pojawiają się nowe profesje. Szukając zatrudnienia, warto zarejestrować się w urzędzie pracy. Osobom, które posiadają status osoby bezrobotnej, przysługuje bowiem wiele praw, między innymi dostęp do szkoleń i zasiłek dla bezrobotnych.
Status osoby bezrobotnej
Status osoby bezrobotnej dokładnie definiuje Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Najogólniej rzecz ujmując, bezrobotny to osoba niezatrudniona, nieprowadząca działalności gospodarczej i niewykonująca innej pracy zarobkowej, zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy. Status osoby bezrobotnej nie przysługuje uczniom i studentom. Osoby bezrobotne, zarejestrowane w urzędzie pracy, nie mogą więc wykonywać żadnej działalności zarobkowej, nawet w oparciu o umowę-zlecenie bądź umowę o dzieło.
Jak uzyskać status bezrobotnego
Aby uzyskać status bezrobotnego, należy udać się do powiatowego urzędu pracy przypisanego do miejsca naszego zamieszkania. Jeśli obecnie nie posiadamy meldunku, zgłaszamy się do najbliższego urzędu pracy.
W procesie rejestracji niezbędny jest szereg dokumentów, na podstawie których urzędnik może przyznać nam status osoby bezrobotnej. Ich wykaz możemy znaleźć na stronach internetowych powiatowych urzędów pracy oraz Centrum Informacyjno-Konsultacyjnego Służb Zatrudnienia „Zielona Linia”.
Jeśli mamy dostęp do internetu, możemy online zarezerwować termin wizyty w urzędzie pracy. Osoby posiadające potwierdzony profil zaufany elektronicznej platformy usług administracji publicznej bądź bezpieczny podpis elektroniczny mogą dopełnić wszystkich formalności, nie wychodząc z domu. Status bezrobotnego nadawany jest od razu podczas rejestracji. Jeśli przysługuje nam zasiłek dla bezrobotnych, również jest on naliczany od dnia rejestracji.
Zawieszenie działalności gospodarczej a status bezrobotnego
Osoby kończące pracę na etacie lub dopiero wkraczające na rynek pracy zazwyczaj nie mają wątpliwości, czy mogą ubiegać się o status osoby bezrobotnej i wszystkie przywileje z nim związane. A jak to jest w przypadku przedsiębiorców? Kto może zarejestrować się jako osoba bezrobotna?
Jeśli prowadziliśmy działalność gospodarczą, nie zatrudnialiśmy pracowników i podjęliśmy decyzję o jej zawieszeniu, możemy zgłosić się do urzędu pracy. Zawieszając działalność, nie opłacamy bowiem składek ZUS i tym samym przestajemy być objęci powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Aby ponownie uzyskać do niego prawo, powinniśmy po złożeniu wniosku do CEIDG o zawieszenie działalności ubiegać się o status osoby bezrobotnej.
W czasie zawieszenia działalności po 90 dniach od rejestracji jako bezrobotny przysługuje nam prawo do zasiłku. Warunkiem jego otrzymania jest opłacanie przez 18 miesięcy poprzedzających rejestrację składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności. Zasiłek nie przysługuje jednak osobom, które opłacały niskie składki ZUS na preferencyjnych zasadach. Warto wiedzieć, że przedsiębiorca, który zamknął, a nie zawiesił działalność i opłacał składki na ubezpieczenie społeczne, może uzyskać zasiłek bez oczekiwania 90 dni.