Socjologia - co to jest?
Pojęcie socjologii wywodzi się z języka łacińskiego i greckiego. Oznacza zbiorowość, społeczeństwo, a także mądrość oraz wiedzę. Stanowi to połączenie łacińskiego zwrotu socius oraz greckiego logos. Termin wprowadził w 1837 Auguste Comte.
Jako dyscyplina naukowa socjologia rozpoczęła własne życie końcem XIX wieku. Po raz pierwszy, jako kierunek studiów pojawiła się na Uniwersytecie w Chicago w 1892. W Polsce pojawiła się po raz pierwszy na Uniwersytecie Warszawskim w 1919 roku
Czym zajmuje się socjologia
Socjologia jest nauką, która bada w sposób systematyczny funkcjonowanie społeczeństwa oraz zmiany w nim zachodzące.
Socjolog to osoba zajmująca się badaniem społecznych reguł, procesów oraz struktur łączących i dzielących ludzi, zmian zachodzących w strukturze społecznej.
Socjologia to także dość popularny kierunek studiów. Jeśli go rozważasz, przygotowania warto zacząć już wcześniej. Na etapie szkoły średniej odpowiednią wypadkową przygotowującą do podjęcia tychże studiów jest szeroka wiedza z historii, języka polskiego czy wiedzy o społeczeństwie.
Socjologia studia
Studia socjologiczne wymagają otwartego umysłu gotowego na przyswojenie ogromnej dawki wiedzy z różnych dziedzin. W ramach kształcenia trzeba przebić się przez statystykę i bazy danych. Sporo jest także teorii socjologicznych i praktycznego przygotowania badań fokusowych.
Najwięcej osób posługujących się dyplomem magistra socjologii to humaniści. Jednak wśród nich można spotkać także przedstawicieli nauk ścisłych.
Czy warto studiować socjologię? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie w kontekście zmian na rynku pracy. Jest wiele osób, które po socjologii znalazły świetną pracę i spełniają się w zawodzie. Niestety jest to zawód z grupy nadwyżkowej, dlatego też trzeba liczyć się z tym, że przyszłość wymusi na tobie zmianę kwalifikacji zawodowych.
Socjolog praca
Jaka praca po socjologii czeka na absolwenta socjologii? Wybór tego kierunku otwiera drogę do wielu możliwości zawodowych. Choć socjolog najczęściej zajmuje się pracą naukową, to równie często odnajduje się w wielu sektorach rynkowych np. jako pracownik socjalny lub marketingowiec. Socjologów można spotkać także w branży HR czy PR. Socjolog na rynku pracy występuje często, tylko nie zawsze wiemy, że akurat dana osoba ukończyła tego rodzaju studia ze względu na wykonywany zawód.
Socjolog zarobki
Zarobki socjologów uzależnione są w dużej mierze od branży i stanowiska, które zajmują. Przykładowo według raportu przygotowanego przez firmę Sedlak&Sedlak socjolog pracujący w handlu był w stanie zarobić powyżej 13 200 PLN brutto.
Socjologia oferty pracy
Oferty pracy z działu socjologia praca mogą nie królować na pierwszych stronach portali internetowych. Jeśli chcesz pracować naukowo w charakterze socjologa, pracy najlepiej szukaj bezpośrednio na uczelniach. Możesz także sprawdzić urzędy, tam też socjologowie są potrzebnie.
Natomiast jeżeli chcesz wykorzystać swoje umiejętności w innej branży, ofert pracy nie brakuje. Obecnie duże zapotrzebowanie kadrowe występuje w branży HR, czy handlu. Kierunek socjologia to dobry kierunek, który otwiera wiele drzwi na ścieżkach kariery zawodowej.