Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Słupsk: rynek pracy – analiza sytuacji

Słupsk: rynek pracy – analiza sytuacji

 
Słupsk: rynek pracy – analiza sytuacji

Słupsk to miasto położone w malowniczej okolicy, wśród lasów, pól i jezior, w odległości około 18 kilometrów od wybrzeża Bałtyku. Miejscowość jest bardzo stara, pełna zabytków, w tym wielu należących do Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Słupsk oferuje liczne atrakcji, które co roku przyciągają urlopowiczów, np. Szlak Słupskich Niedźwiadków Szczęścia, festiwale i koncerty, jak Komeda Jazz Festival, Święto Ryby, Jarmark Gryfitów czy turniej piłki nożnej Amber Cup. Miasto jest przyjazne do życia, ale też stwarza dogodne warunki do rozwoju zawodowego. Zarówno jeśli interesuje Cię dorywcze zajęcie, sezonowa posada, czy może stała, pełnoetatowa praca – Słupsk może być dobrym wyborem.

 

Czytaj dalej i dowiedz się:

  • jak wygląda sytuacja gospodarcza tej miejscowości,
  • kto ma spore szanse na znalezienie pracy w Słupsku od zaraz,
  • jak duże jest tu bezrobocie,
  • gdzie można szukać pomocy w czasie poszukiwania pracy.

 

Słupsk – firmy, rozwinięte branże

 

W Słupsku rozwija się wyżej wspomniana turystyka oraz związane z nią usługi – zakwaterowanie, gastronomia, handel, branża rozrywkowo-rekreacyjna. Drugą dziedziną mającą ogromne znaczenie dla lokalnej gospodarki jest przetwórstwo przemysłowe. W Słupsku działają między innymi producenci mebli, okien i drzwi, opakowań i worków foliowych, drewnianych basenów ogrodowych, wyrobów cukierniczych, obuwia, trumien, maszyn rolniczych i inni.

 

Miasto ma wiele atutów inwestycyjnych – jednym z nich jest korzystna lokalizacja niedaleko portu morskiego w Gdańsku, na przecięciu ważnych arteriii transportowych północnej Polski – DK 6 I DK 21, zapewniających sprawne połączenie między innymi z Trójmiastem, Szczecinem i Niemcami. Zlokalizowane w Słupsku firmy mogą korzystać z ulg podatkowych, infrastruktury i terenów zapewnianych przez Słupską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Do dyspozycji są również Słupski Inkubator Przedsiębiorczości, Centrum Obsługi Inwestora (Wydział Współpracy z Biznesem Urzędu Miejskiego w Słupsku), działa tu także Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego.

 

W Słupsku funkcjonuje łącznie 13 021 podmiotów gospodarki narodowej (źródło: REGON, GUS, stan na koniec lipca 2021 r.). Są to przede wszystkim mikrodziałalności oparte na samozatrudnieniu lub zatrudniające maksymalnie 9 pracowników. Tego typu jednostek w Słupsku jest 12 580, z czego 670 należy do sektora budżetowego.

 

W mieście nie brakuje także większych zakładów pracy, również takich o kadrze przekraczającej tysiąc osób. Zgodnie z przywołanym rejestrem w Słupsku funkcjonuje:

  • 335 małych jednostek o kadrze rzędu 10-49 pracowników, w tym 55 z sektora publicznego,
  • 96 średnich jednostek o kadrze rzędu 50-249 pracowników, w tym 45 z sektora publicznego,
  • 8 dużych jednostek o kadrze rzędu 250-999 pracowników, w tym 6 z sektora publicznego,
  • 2 bardzo duże jednostki o kadrze co najmniej 1000 pracowników, w tym 1 z sektora publicznego.

 

Pod względem liczebności w profilu gospodarczym Słupska dominują sklepy, hurtownie oraz zakłady naprawy samochodów i motocykli – łącznie jest ich w mieście blisko 2,8 tys. i stanowią 21,3% wszystkich słupskich działalności. Na drugim miejscu są firmy z branży nieruchomości – 1,5 tys., czyli 11,7%. Na trzecim zaś – przedsiębiorstwa budowlane, których w Słupsku działa ponad 1,3 tys. (10,3% ogółu podmiotów gospodarczych).

 

Słupsk – stopa bezrobocia

 

Możliwości rozwoju zawodowego są zatem dość różnorodne. Czy trudno o znalezienie pracy w Słupsku? Jednym z istotnych wskaźników, który pozwala zorientować się, czy na lokalnym rynku pracy panują korzystne warunki, jest stopa bezrobocia rejestrowanego. Jak wiemy, wskaźnik ten zaczął gwałtownie rosnąć we wszystkich regionach w kraju po wybuchu pandemii, gdy z uwagi na zapobiegawcze obostrzenia gospodarcze wiele firm zaczęło redukować etaty. Skok bezrobocia nie ominął też województwa pomorskiego, czyli obszaru o gospodarce w znacznym stopniu opartej na turystyce i transporcie – dwóch sektorach najsilniej dotkniętych ograniczeniami działalności. Obecnie jednak obserwujemy stabilizację na rynku pracy w Polsce, co również widać w statystykach dotyczących bezrobocia. Warto porównać wskaźnik bezrobocia z trzech ostatnich lat – z czasu przed pandemią, w pierwszym roku pandemii, oraz obecnie.

 

Stopa bezrobocia wg GUS – Polska:

  • lipiec 2019 – 5,2%,
  • lipiec 2020 – 6,1%,
  • lipiec 2021 – 5,8%.

 

Pozytywne zmiany w poszczególnych częściach kraju niekiedy zachodzą wolniej niż wynika to ze średniej ogólnopolskiej. I tak, zarówno w województwie Pomorskim, jak i w mieście Słupsku, poziom bezrobocia wciąż odznacza się tendencją wzrostową.

 

Stopa bezrobocia wg GUS – województwo pomorskie:

  • lipiec 2019 – 4,4%,
  • lipiec 2020 – 5,5%,
  • lipiec 2021 – 5,6%.

 

Stopa bezrobocia wg GUS – Słupsk:

  • lipiec 2019 – 3,3%,
  • lipiec 2020 – 5,0%,
  • lipiec 2021 – 5,8%.

 

Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że bezrobocie w Słupsku nie przekracza ani średniej wojewódzkiej, ani krajowej. Pod względem poziomu wskaźnika miasto to znajduje się mniej więcej w środku stawki wojewódzkiej. W Pomorskiem najniższe bezrobocie jest w Sopocie – 2,3%, a najwyższe w powiecie nowodworskim – 13,9%.

 

Pomoc w szukaniu posady zapewnia Powiatowy Urząd Pracy w Słupsku. Co ważne szczególnie w sytuacji epidemicznej, w PUP Słupsk można zarejestrować się online. W lipcu 2021 r. w rejestrze urzędu pracy figurowało około 2,4 tys. bezrobotnych.

 

Jeśli aktualnie nie jesteś nigdzie zatrudniony i nie uczysz się, rejestracja w urzędzie to dobry pomysł. W PUP można znaleźć oferty pracy, praktyk, uzyskać dofinansowanie czy zasiłek dla bezrobotnych. Niemniej Twoje poszukiwanie pracy nie powinno kończyć się na wpisaniu na listę bezrobotnych i oczekiwaniu na propozycje z urzędu. Pamiętaj, żeby:

  • samodzielnie szukać ogłoszeń o pracę, najlepiej za pośrednictwem profesjonalnej platformy. Na praca.pl codziennie publikowane są aktualne oferty pracy ze Słupska i okolicy!
  • poinformować o swoich poszukiwaniach znajomych i bliskich, którzy mogą być cennym źródłem informacji o rekrutacji, a także wsparciem, gdy okres bezrobocia się przedłuża,
  • brać udział w targach pracy, wydarzeniach branżowych,
  • przygotować dobre CV i listy motywacyjne,
  • zachować optymizm i otwartą głowę. Jeśli trudno o pracę w Twoim zawodzie, warto na przykład rozważyć możliwość zdobycia nowych kwalifikacji.

 

Słupsk – Barometr zawodów

 

W poszukiwaniu nowej posady może Ci pomóc także Barometr zawodów. Jest to coroczna prognoza zapotrzebowania na lokalnych i ponadlokalnych rynkach pracy, wykonywana na polecenie resortu pracy. Dowiesz się z niej na przykład, jakie są zawody poszukiwane w Słupsku oraz przedstawicieli których profesji jest obecnie zbyt wielu na rynku pracy.

 

zawody deficytowe

 

W 2021 r. w tym mieście wskazano 26 grup zawodów deficytowych. Osoby, które je wykonują, mogą spodziewać się wielu ofert zatrudnienia oraz niskiej konkurencji w czasie rekrutacji. Na liście są pracownicy branż:

  • budowlanej – brukarze, inżynierowie budownictwa, kierownicy budowy, murarze i tynkarze,
  • operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy ds. budownictwa drogowego i kolejowego, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani,
  • maszynowej, elektromaszynowej, motoryzacyjnej – mechanicy pojazdów samochodowych, operatorzy obrabiarek skrawających, spawacze,
  • związanych z pozostałym przetwórstwem przemysłowym – pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, przetwórcy mięsa i ryb,
  • transportowo-magazynowej – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych, magazynierzy,
  • beauty – fryzjerzy,
  • medycznej – lekarze, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci i masażyści,
  • gastronomicznej i związanej z zakwaterowaniem – szefowie kuchni, kucharze, sprzątaczki i pokojowe,
  • edukacyjnej – nauczyciele przedszkoli,
  • handlowej – sprzedawcy i kasjerzy.

 

zawody nadwyżkowe

 

Dobrym prognostykiem dla osób szukających w Słupsku pracy jest fakt, że w mieście wskazano jedynie dwie profesje nadwyżkowe – ekonomista i pedagog. Zdecydowana większość zawodów znajduje się natomiast w równowadze chętnych do pracy i aktualnie dostępnych ofert zatrudnienia.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Doradca / Przedstawiciel Handlowy w branży produktów dla zwierząt

    Over Group   Łask    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   4 500 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    7 godz.
    Zadania: Nie tylko Przedstawiciel, ale i Doradca - bądź Specjalistą w swojej dziedzinie i zdobywaj uznanie Klientów poprzez zrozumienie, profesjonalne wsparcie i odpowiedź na Jego potrzeby. Ciesz się samodzielnością, to Ty planujesz własną pracę - umawiasz wizyty, tworzysz trasówki,...
  • Technik dentystyczny - ortodoncja

    Fachlabor Dr. W. Klee für grazile Kieferorthopädie GmbH   Niemcy, Hamburg / Frankfurt nad Menem / Poczdam   
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    1 aplikacja: TRAINING ON THE JOB - Ortodoncja 3 miejsca pracy do wyboru: Hamburg, Frankfurt nad Menem lub Poczdam 3 działy/specjalizacje do wyboru: akryl, cad/cam, gips Zadania, które czekają na Ciebie: dział akryl Wykonywanie ruchomych aparatów ortodontycznych, np. płytek i/lub ruchomych...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.