Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Słuchawki do pracy – kiedy nie można ich używać?

Słuchawki do pracy – kiedy nie można ich używać?

 
Słuchawki do pracy – kiedy nie można ich używać?

Słuchanie muzyki w pracy to sposób na odprężenie i uniknięcie uciążliwych dźwięków charakterystycznych dla przestrzeni typu open space. Nadmierny hałas w środowisku pracy może utrudniać skupienie, a tym samym wykonywanie obowiązków zawodowych, dlatego słuchawki do pracy w biurze często są akceptowane przez pracodawców. Niemniej w jednych zawodach słuchawki są wręcz niezbędne, w innych kategorycznie zakazane. Kiedy muzyka do pracy umysłowej zwiększa efektywność pracowników, a kiedy może stanowić zagrożenie ich bezpieczeństwa?

 

Spis treści

Słuchawki do pracy – zalety i wady

 

Słuchawki do pracy w open space dla wielu pracowników są strzałem w dziesiątkę. Oczywiście to, czy warto kupić taki sprzęt, jest kwestią indywidualną, jednak nie ma wątpliwości, że wygłuszenie hałasu pozytywnie wpływa na koncentrację w pracy. Co ważne, słuchawki bluetooth do pracy to nie tylko prosty i skuteczny sposób, aby odciąć się od niechcianych dźwięków, ale jednocześnie wygodny dodatek do spotkań w trybie online.

 

Jedna z zalet słuchawek to ogromny wybór produktów, które można dopasować do indywidualnych upodobań. Możesz zdecydować się na słuchawki przewodowe i słuchawkibezprzewodowe, nauszne i douszne, idealne do pracy biurowej i takie, które wygłuszają nawet najbardziej uciążliwe hałasy. 

 

Słuchając muzyki, wielu osobom łatwiej jest się skoncentrować oraz wyciszyć, a co więcej muzyka w pracy zwiększa efektywność. Taka zależność wynika z faktu, że słuchanie muzyki w pracy poprawia funkcjonowanie mózgu. Zależność na linii dźwięki-ośrodki mózgowe ma wpływ nie tylko na samopoczucie czy emocje, ale również na kreatywność i efektywność pracy.

 

Czy słuchanie muzyki do pracy w biurze ma jakieś wady? Niestety, odcięcie od otoczenia nie zawsze jest możliwe ani korzystne. Słuchawki na uszach mogą utrudniać komunikację pomiędzy pracownikami, co źle wpływa na przepływ informacji i atmosferę w zespole. Słuchający muzyki pracownik może łatwo przegapić biurowe wydarzenia i ważne informacje. W dodatku w niektórych przypadkach melodia w tle znacznie ogranicza produktywność, a zamiast ułatwiać koncentrację – rozprasza uwagę. Czasem słuchawki stwarzają także zagrożenie zdrowia, a nawet życia – głośna muzyka sprawia, że nie usłyszysz alarmu czy nadjeżdżającego samochodu.

 

Słuchawki do pracy w biurze – czy pracodawca może zabronić ich używać?

 

Słuchawki wygłuszające do pracy w biurze to opcjonalny dodatek, którego wykorzystania nie regulują przepisy prawa pracy. Jednak Kodeks pracy (art. 100 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – j.t. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) wskazuje, że pracownik ma obowiązek wykonywać pracę sumiennie i starannie, jednocześnie stosując się do poleceń przełożonych, o ile nie są one sprzeczne z umową o pracę bądź przepisami prawa. Oznacza to między innymi, że pracownik powinien:

 

  • przestrzegać regulaminu pracy oraz ustalonego w zakładzie pracy porządku;

  • przestrzegać przepisów i zasad BHP oraz przepisów przeciwpożarowych;

  • przestrzegać zasad współżycia społecznego obowiązujących w zakładzie pracy.

 

Zgodnie z tym muzyka w pracy nie jest zakazana, ale możliwość korzystania ze słuchawek uzależniona jest od zasad ustalonych przez pracodawcę. Ze względu na rodzaj wykonywanych obowiązków może on wymagać skupienia na powierzonych zadaniach, może też zezwolić na słuchawki douszne czy wygodne słuchawki nauszne z zastrzeżeniem, że nie mogą one negatywnie wpływać na komfort pracy współpracowników. Jeśli pracodawca ustali, że słuchanie muzyki w miejscu pracy stanowi naruszenie obowiązków pracowniczych, korzystanie ze słuchawek może oznaczać ukaranie za ich naruszenie.

 

O ile muzyka do pracy biurowej w open space pozostaje w gestii pracodawcy, o tyle istnieją zawody, w których słuchawki do pracy w hałasie są koniecznością. Stosują je między innymi pracownicy budowlani, operatorzy maszyn i piloci. Środki ochrony słuchu wymagane są, gdy:

 

  • dopuszczalny hałas przekracza 85 dB (decybeli) – słuchawki wyciszające hałas są obowiązkowe;

  • dopuszczalny hałas przekracza 80 dB (decybeli) – słuchawki powinny być do dyspozycji pracowników.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Unum Życie TUiR S.A.
    kierownik/koordynator  kontrakt B2B
    13 godz.
    Zadania: rekrutacja do zespołu sprzedażowego; rozwój i szkolenie zespołu; realizacja celów biznesowych; motywowanie, kreowanie dobrej atmosfery pracy.
  • Spawacz MAG / MIG lub WIG

    Ideale Jobs GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 000 - 18 600 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    14 godz.
    Opis stanowiska: Wykonywanie spawania metodą MAG (Metal Active Gas) lub MIG (Metal Inert Gas) zgodnie z dokumentacją techniczną . Przygotowanie powierzchni do spawania, w tym cięcie, czyszczenie i szlifowanie elementów metalowych. Montaż i łączenie elementów konstrukcji metalowych.
  • Młodszy Konsultant ds. Kadr i Płac

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    14 godz.
    Twoje zadania: Pomaganie użytkownikom oprogramowania Symfonia Kadry i Płace przez telefon, czat i email. Aktualizacja bazy wiedzy i tworzenie dokumentacji.
  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu opieki seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Opis stanowiska wykonywanie zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Psycholog / Pedagog specjalny

    Terapeutyczny Punkt Przedszkolny ABATEAM   Warszawa, Ochota    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Opis stanowiska prowadzenie terapii indywidualnej i/lub opcjonalnie grupowej (5 osobowej, 2 godz. dziennie przy wsparciu Pedagoga Specjalnego lub Psychologa) przygotowanie programów terapeutycznych; monitorowanie postępów; bieżąca kontakt z rodzicami;

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?