Moda na ceramikę nigdy nie przeminie. Piękne wazony, serwisy obiadowe, artystyczne ozdoby, zestawy talerzy z ręcznie malowanymi wzorami, porcelana – często wybierane są na prezent ślubny czy rocznicowy. Jeśli zastanawiasz się nad własnym sklepem z ceramiką, oto kilka rzeczy, jakie musisz wiedzieć na start.
Spis treści
Sklep z ceramiką: internetowy czy stacjonarny?
Jedną z podstawowych decyzji, którą należy podjąć na start, jest ta, czy zamierzasz otworzyć punkt stacjonarny, prowadzić sprzedaż internetową, czy też połączyć oba rodzaje działalności.
Stacjonarny sklep z ceramiką może być dobrym pomysłem na własny biznes w małym miasteczku. Taki lokal musi jednak być łatwo dostępny – np. znajdować się w handlowej okolicy, często odwiedzanej przez zakupowiczów np. blisko sklepów spożywczych, deptaka dla spacerowiczów, miejsc turystyki i wypoczynku itp. Zdobycie lokalnej klienteli jest tu kluczowe.
Z kolei sklep internetowy z ceramiką może obsługiwać klientów z całego kraju, a nawet spoza niego. Promocja tego rodzaju działalności także jest wymagająca. Będziesz musiał zainwestować w dobrą, funkcjonalną witrynę z ładnymi zdjęciami, kampanie reklamowe w sieci, działania SEO poprawiające widoczność sklepu w wyszukiwarce itp.
Własny sklep z ceramiką: jak zacząć?
Istotną kwestią do rozstrzygnięcia jest to, czy chcesz:
- zostać ceramikiem i samodzielnie produkować wyroby ceramiczne, które następnie będziesz sprzedawać,
- zająć się wyłącznie sprzedażą. Tutaj masz dwie opcje. Po pierwsze, możesz prowadzić samodzielny sklep z ceramiką, pozyskiwać produkty z jednego lub kilku zakładów ceramicznych, od artystów-ceramików itp. Po drugie, możesz zająć się franczyzą, otworzyć sklep znanej marki ceramicznej. Ta druga opcja daje znacznie mniej swobody w wyborze asortymentu i lokalizacji, często jest jednak łatwiejsza, gdyż franczyzodawca pomaga w wypromowaniu punktu.
Własną działalność gospodarczą należy zarejestrować i dopełnić wszelkie formalności podatkowe i administracyjne. Sprawdź, jak założyć firmę krok po kroku. W czasie rejestracji działalności trzeba wskazać właściwe kody PKD, np.
- 47.59.Z Sprzedaż detaliczna mebli, sprzętu oświetleniowego i pozostałych artykułów użytku domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (klasa obejmuje m.in. sprzedaż artykułów gospodarstwa domowego: naczyń, sztućców, wyrobów ze szkła, porcelany i ceramiki),
- PKD 46.44.Z Sprzedaż hurtowa wyrobów porcelanowych, ceramicznych i szklanych oraz środków czyszczących,
- PKD 23.41.Z Produkcja ceramicznych wyrobów stołowych i ozdobnych.
Sklep z ceramiką: gdzie i jak szukać klientów?
Dobra promocja sklepu, szczególnie na początku, kiedy musisz przyciągnąć uwagę konsumentów, to klucz do sukcesu w handlu. Zastanów się, do jakich grup chcesz dotrzeć i przygotuj trafiające w ich gusta materiały reklamowe. Klientami sklepów ceramicznych są np. młode małżeństwa urządzające/remontujące dom, osoby szukające prezentów i pamiątek, dekoratorzy wnętrz. Do sklepów z porcelaną, ceramiczną zastawą stołową itp. rzadko przebywają przypadkowi goście. Zwykle klienci mniej więcej wiedzą, czego szukają, istotne jest, by sprzedawca umiał doradzić, wskazać gustowne połączenia, zaoferować np. zestawy pasujące do wskazanych okoliczności itp.
Wiele osób ceni klasyczną polską ceramikę i zawsze znajdzie ona klientelę, niemniej warto poznać także nowe trendy na rynku, wyroby inspirowane popkulturą, okolicznościowe – które pozwolą poszerzyć grono klientów, znaleźć własną niszę.
Czy sklep z ceramiką to opłacalny biznes?
Dobrze prowadzony i promowany sklep z ceramiką może być bardzo dochodowy. Ceramika należy do produktów ze średniej i wysokiej półki cenowej. Koszt zestawu obiadowego może wynosić nawet kilka tysięcy złotych! Oczywiście wyroby producentów i artystów stawiających dopiero pierwsze kroki na rynku bywają tańsze.
Przygotuj rzetelny biznesplan. Weź pod uwagę koszty rozpoczęcia działalności: wynajmu i przystosowania lokalu, zorganizowania magazynu dla wyrobów, koszty zatowarowania, transportu, stworzenia sklepu internetowego, wykonania loga i materiałów reklamowych itp., ewentualnego zatrudnienia pracownika. Odwiedź powiatowy urząd pracy i zapytaj o możliwość uzyskania dotacji na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. W urzędzie gminy – w dziale dla przedsiębiorców – możesz zapytać także o dotacje samorządowe lub unijne. Odwiedź także Portal Funduszy Europejskich. Znajdziesz tam listę Punktów Informacyjnych Dotacji Unijnych w całej Polsce i numery telefonów do konsultantów. Wsparcie w postaci dotacji bądź pożyczki na preferencyjnych zasadach może znacznie ułatwić start na rynku, sprawdź wszystkie możliwe opcje!