Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Sklep z ceramiką: czy to dochodowy biznes?

Sklep z ceramiką: czy to dochodowy biznes?

 
Sklep z ceramiką: czy to dochodowy biznes?

Moda na ceramikę nigdy nie przeminie. Piękne wazony, serwisy obiadowe, artystyczne ozdoby, zestawy talerzy z ręcznie malowanymi wzorami, porcelana – często wybierane są na prezent ślubny czy rocznicowy. Jeśli zastanawiasz się nad własnym sklepem z ceramiką, oto kilka rzeczy, jakie musisz wiedzieć na start.

 

Spis treści

Sklep z ceramiką: internetowy czy stacjonarny?

 

Jedną z podstawowych decyzji, którą należy podjąć na start, jest ta, czy zamierzasz otworzyć punkt stacjonarny, prowadzić sprzedaż internetową, czy też połączyć oba rodzaje działalności.

 

Stacjonarny sklep z ceramiką może być dobrym pomysłem na własny biznes w małym miasteczku. Taki lokal musi jednak być łatwo dostępny – np. znajdować się w handlowej okolicy, często odwiedzanej przez zakupowiczów np. blisko sklepów spożywczych, deptaka dla spacerowiczów, miejsc turystyki i wypoczynku itp. Zdobycie lokalnej klienteli jest tu kluczowe.

 

Z kolei sklep internetowy z ceramiką może obsługiwać klientów z całego kraju, a nawet spoza niego. Promocja tego rodzaju działalności także jest wymagająca. Będziesz musiał zainwestować w dobrą, funkcjonalną witrynę z ładnymi zdjęciami, kampanie reklamowe w sieci, działania SEO poprawiające widoczność sklepu w wyszukiwarce itp.

 

Własny sklep z ceramiką: jak zacząć?

 

Istotną kwestią do rozstrzygnięcia jest to, czy chcesz:

 

  • zostać ceramikiem i samodzielnie produkować wyroby ceramiczne, które następnie będziesz sprzedawać,
  • zająć się wyłącznie sprzedażą. Tutaj masz dwie opcje. Po pierwsze, możesz prowadzić samodzielny sklep z ceramiką, pozyskiwać produkty z jednego lub kilku zakładów ceramicznych, od artystów-ceramików itp. Po drugie, możesz zająć się franczyzą, otworzyć sklep znanej marki ceramicznej. Ta druga opcja daje znacznie mniej swobody w wyborze asortymentu i lokalizacji, często jest jednak łatwiejsza, gdyż franczyzodawca pomaga w wypromowaniu punktu.


Własną działalność gospodarczą należy zarejestrować i dopełnić wszelkie formalności podatkowe i administracyjne. Sprawdź, jak założyć firmę krok po kroku. W czasie rejestracji działalności trzeba wskazać właściwe kody PKD, np.

 

  • 47.59.Z Sprzedaż detaliczna mebli, sprzętu oświetleniowego i pozostałych artykułów użytku domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (klasa obejmuje m.in. sprzedaż artykułów gospodarstwa domowego: naczyń, sztućców, wyrobów ze szkła, porcelany i ceramiki),
  • PKD 46.44.Z Sprzedaż hurtowa wyrobów porcelanowych, ceramicznych i szklanych oraz środków czyszczących,
  • PKD 23.41.Z Produkcja ceramicznych wyrobów stołowych i ozdobnych.

 

Sklep z ceramiką: gdzie i jak szukać klientów?

 

Dobra promocja sklepu, szczególnie na początku, kiedy musisz przyciągnąć uwagę konsumentów, to klucz do sukcesu w handlu. Zastanów się, do jakich grup chcesz dotrzeć i przygotuj trafiające w ich gusta materiały reklamowe. Klientami sklepów ceramicznych są np. młode małżeństwa urządzające/remontujące dom, osoby szukające prezentów i pamiątek, dekoratorzy wnętrz. Do sklepów z porcelaną, ceramiczną zastawą stołową itp. rzadko przebywają przypadkowi goście. Zwykle klienci mniej więcej wiedzą, czego szukają, istotne jest, by sprzedawca umiał doradzić, wskazać gustowne połączenia, zaoferować np. zestawy pasujące do wskazanych okoliczności itp.

 

Wiele osób ceni klasyczną polską ceramikę i zawsze znajdzie ona klientelę, niemniej warto poznać także nowe trendy na rynku, wyroby inspirowane popkulturą, okolicznościowe – które pozwolą poszerzyć grono klientów, znaleźć własną niszę.

 

Czy sklep z ceramiką to opłacalny biznes?

 

Dobrze prowadzony i promowany sklep z ceramiką może być bardzo dochodowy. Ceramika należy do produktów ze średniej i wysokiej półki cenowej. Koszt zestawu obiadowego może wynosić nawet kilka tysięcy złotych! Oczywiście wyroby producentów i artystów stawiających dopiero pierwsze kroki na rynku bywają tańsze.

 

Przygotuj rzetelny biznesplan. Weź pod uwagę koszty rozpoczęcia działalności: wynajmu i przystosowania lokalu, zorganizowania magazynu dla wyrobów, koszty zatowarowania, transportu, stworzenia sklepu internetowego, wykonania loga i materiałów reklamowych itp., ewentualnego zatrudnienia pracownika. Odwiedź powiatowy urząd pracy i zapytaj o możliwość uzyskania dotacji na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. W urzędzie gminy – w dziale dla przedsiębiorców – możesz zapytać także o dotacje samorządowe lub unijne. Odwiedź także Portal Funduszy Europejskich. Znajdziesz tam listę Punktów Informacyjnych Dotacji Unijnych w całej Polsce i numery telefonów do konsultantów. Wsparcie w postaci dotacji bądź pożyczki na preferencyjnych zasadach może znacznie ułatwić start na rynku, sprawdź wszystkie możliwe opcje!

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    5 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Młodszy Specjalista HR

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Z nami: Będziesz architektem rozwoju: nauczysz się zarządzać rozwojem kompetencji w przemyśle motoryzacyjnym (na bazie ISO 9001, IATF 16949), rozwiniesz swoje horyzonty organizując, planując lub prowadząc szkolenia. Zaopiekujesz programy employee experience: zadbasz o jakość procesów...
  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • Junior Method Engineer

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    With Us, You Will: Learn how to optimize processes to maximize the potential of machinery. Understand how to streamline material flows and optimize internal logistics. Learn how to practically eliminate waste (MUDA) in production and increase the efficiency of material usage. Actively participate in...
  • Inżynier / Inżynierka ds. odbiorów i modernizacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    9 godz.
    Opis stanowiska: Prace związane z przygotowaniem obiektu do otwarcia. Udział w odbiorach nowych inwestycji od Generalnego Wykonawcy. Koordynacja i nadzór nad wykonywaniem okresowych przeglądów oraz konserwacji elementów budynku i instalacji. Wsparcie zespołu zarządzania nieruchomościami w...
  • Specjalista / Specjalistka ds. gwarancji i usterek

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    9 godz.
    Opis stanowiska: Kontakt z klientem – odpowiadanie za komunikację z klientem (od przyjęcia zgłoszenia aż po rozwiązanie usterki). Diagnoza i ocena usterek powstałych na inwestycjach mieszkaniowych. Koordynacja usuwania usterek z generalnym wykonawcą oraz firmami budowlanymi. Wewnętrzna...

Najnowsze artykuły

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.