Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Piłka do siedzenia przy biurku – jaką kupić? Jakie ma zalety?

Piłka do siedzenia przy biurku – jaką kupić? Jakie ma zalety?

 
Piłka do siedzenia przy biurku – jaką kupić? Jakie ma zalety?

Ergonomia pracy przy komputerze to absolutna podstawa dla osób, które długie godziny spędzają w niezmiennej pozycji. Nacisk na krążki międzykręgowe może powodować uciążliwy ból pleców, a nawet trwałe uszkodzenie kręgosłupa, dlatego ważne jest, aby znaleźć sposób, by zachowana została prawidłowa pozycja przy biurku. Jak to zrobić? Odpowiedzią może być czasowa zamiana fotela na piłkę rehabilitacyjną. Sprawdź, dlaczego siedzenie na takiej piłce to dobry pomysł.

 

Spis treści

Siedzenie na piłce przy biurku – czy to jest zdrowe?

 

Siedzenie na piłce rehabilitacyjnej to dla wielu osób ulga dla kręgosłupa. Piłka sama w sobie jest dość niestabilna. Utrzymanie na niej równowagi wymaga pracy mięśni grzbietu, które w dłuższej perspektywie czasu są wzmacniane. Prawidłowe korzystanie z piłki może być sposobem na poprawienie kondycji oraz zwiększenie ukrwienia mięśni tułowia.

 

Dzięki zachowaniu prawidłowej postawy przy komputerze tak powszechna dolegliwość jak ból pleców podczas siedzenia przez długie godziny – przestaje być problemem.

 

Siedzenie na piłce – jak prawidłowo siedzieć w pracy?

 

Siedzenie na piłce przy biurku to ciekawa alternatywa dla osób, które pracują umysłowo. Zanim jednak zamienimy krzesło z piłką, powinniśmy wiedzieć, jak prawidłowo siedzieć w pracy. Wbrew pozorom nie jest łatwo uniknąć bólu pleców, a zawodowa rutyna utrudnia zachowanie właściwej, bezpiecznej pozycji przez kilka godzin pod rząd.

 

Aby siedzenie przy biurku nie wpływało negatywnie na plecy, należy zmieniać pozycję ciała, jednocześnie nie przeciążając kręgosłupa. Jest to możliwe, jeśli piłka rehabilitacyjna zastąpi zwykłe krzesło biurowe przez kilka godzin dziennie. Fizjoterapeuci wskazują, że optymalny czas korzystania z piłki to trzy godziny. Mięśnie nie zostaną przeciążone i nie pojawi się ból przy siedzeniu.

 

Dopiero zaczynasz? Przygodę z piłką lekarską warto zacząć od stopniowego przyzwyczajania ciała do nowych warunków pracy. Na początek wystarczy od kilkunastu do około trzydziestu minut pracy na piłce, później można ten czas wydłużać.

 

Siedzenie na piłce przy biurku a BHP

 

Ergonomia pracy przy komputerze to podstawa, tak samo jak stosowanie się do zasad BHP. Pracodawca ma obowiązek zadbać o wygodę siedzenia, a jednocześnie o stabilne podparcie dla wszystkich części ciała.

 

Zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej (z dnia 1 grudnia 1998 r.) piłka rehabilitacyjna nie spełnia tych warunków. Oznacza to, że zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika bezpieczną opcją jest stosowanie się do ogólnie przyjętych wytycznych dla BHP przy komputerze.

 

Przypomnijmy, że zgodnie z przywołanym rozporządzeniem:

 

5. 1. Krzesło stanowiące wyposażenie stanowiska pracy powinno posiadać:

a. dostateczną stabilność, przez wyposażenie go w podstawę co najmniej pięciopodporową z kółkami jezdnymi,

b. wymiary oparcia i siedziska, zapewniające wygodną pozycję ciała i swobodę ruchów,

c. regulację wysokości siedziska w zakresie 400÷500 mm, licząc od podłogi,

d. regulację wysokości oparcia oraz regulację pochylenia oparcia w zakresie: 5° do przodu i 30° do tyłu,

e. wyprofilowanie płyty siedziska i oparcia odpowiednie do naturalnego wygięcia kręgosłupa i odcinka udowego kończyn dolnych,

f. możliwość obrotu wokół osi pionowej o 360°,

g. podłokietniki. 

 

Piłka do siedzenia przy biurku – jaką wybrać?

 

Piłka rehabilitacyjna może zastąpić – ale jedynie w ograniczonym odstępie czasu – tradycyjne krzesło do biurka. Aby jednak przyniosła oczekiwane rezultaty, musi zostać zachowana prawidłowa postawa siedząca. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy piłka jest właściwie dopasowana do wzrostu użytkownika.

 

Im wyższa osoba, tym większa średnica piłki lekarskiej. Ważne jest też, aby podczas siedzenia biodra nie znajdowały się w pozycji powyżej kolan. Specjaliści zalecają, by przed każdym użyciem sprawdzać, czy piłka jest dobrze napompowana – dzięki temu zawsze zachowana jest prawidłowa pozycja przed komputerem.

 

Siedzenie na piłce – plusy

 

Inwestycja we własne zdrowie zawsze jest opłacalna. To dlatego wiele osób pracujących zdalnie lub na stałe przy biurku szuka rozwiązania uciążliwych problemów z kręgosłupem wynikających z długotrwałego przesiadywania przed komputerem. Długie siedzenie wpływa negatywnie na mięśnie i sprzyja utrwaleniu nieprawidłowej postawy ciała.

 

Jak siedzieć przy komputerze? Najważniejsza jest aktywna pozycja siedząca, której utrzymanie wspiera piłka lekarska. Ciało musi stale zachowywać równowagę wymuszając wzmożoną pracę mięśni bioder, kolan i kostek. Dodatkowo można wzmocnić mięśnie brzucha i kręgosłupa. Prawidłowa pozycja przy biurku to także ciągła korekcja pozycji ciała, co powoduje mikroruchy sprzyjające wzmocnieniu barków i mięśni grzbietu.

 

W praktyce siedzenie na piłce przekłada się na niwelowanie bólu pleców podczas pracy przy komputerze, może też zapobiegać trwałemu uszkodzeniu kręgosłupa. Trzeba przy tym pamiętać, że najlepiej stosowanie piłki lekarskiej skonsultować z lekarzem albo fizjoterapeutą.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Unum Życie TUiR S.A.
    kierownik/koordynator  kontrakt B2B
    15 godz.
    Zadania: rekrutacja do zespołu sprzedażowego; rozwój i szkolenie zespołu; realizacja celów biznesowych; motywowanie, kreowanie dobrej atmosfery pracy.
  • Spawacz MAG / MIG lub WIG

    Ideale Jobs GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 000 - 18 600 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    16 godz.
    Opis stanowiska: Wykonywanie spawania metodą MAG (Metal Active Gas) lub MIG (Metal Inert Gas) zgodnie z dokumentacją techniczną . Przygotowanie powierzchni do spawania, w tym cięcie, czyszczenie i szlifowanie elementów metalowych. Montaż i łączenie elementów konstrukcji metalowych.
  • Młodszy Konsultant ds. Kadr i Płac

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    16 godz.
    Twoje zadania: Pomaganie użytkownikom oprogramowania Symfonia Kadry i Płace przez telefon, czat i email. Aktualizacja bazy wiedzy i tworzenie dokumentacji.
  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu opieki seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Opis stanowiska wykonywanie zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Psycholog / Pedagog specjalny

    Terapeutyczny Punkt Przedszkolny ABATEAM   Warszawa, Ochota    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Opis stanowiska prowadzenie terapii indywidualnej i/lub opcjonalnie grupowej (5 osobowej, 2 godz. dziennie przy wsparciu Pedagoga Specjalnego lub Psychologa) przygotowanie programów terapeutycznych; monitorowanie postępów; bieżąca kontakt z rodzicami;

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?