Sytuacja epidemiologiczna odbiła się w sposób widoczny na polskiej gospodarce i kieszeniach Polaków. Czy w 2021 r. kondycja firm wreszcie się poprawia? Nowy raport Głównego Urzędu Statystycznego przedstawia dane dotyczące poziomu zarobków oraz stanu zatrudnienia pracowników w podmiotach gospodarczych.
Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie w styczniu w 2021 roku
Raport pt. Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2021 r. pokazuje, że przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2021 r. wyniosło 6314,1 tys. osób.
Jak prezentują się z kolei średnie zarobki Polaków na początku 2021 r.? Jak podaje GUS, przeciętne wynagrodzenie ogółem brutto w styczniu wyniosło 5536,80 zł (w tym bez wypłat z zysku 5536,79 zł).
Zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw: dlaczego spadły?
– zatrudnienie
Liczba pracujących w Polsce w styczniu 2021 r. jest mniejsza niż przed rokiem o 2,0%.
Liczba zajmowanych miejsc pracy zmniejszyła się również w skali miesięcznej – o 0,2% w stosunku do grudnia 2020 r. Twórcy raportu wskazali, że jest to nietypowe zjawisko, gdyż w styczniu zwykle liczba pracowników rośnie.
Znaczące zmniejszenie się liczby zatrudnionych eksperci GUS tłumaczą między innymi:
- nieprzedłużaniem umów terminowych (w tym z powodu sytuacji epidemiologicznej w Polsce),
- zwolnieniami pracowników,
- odejściem na emeryturę części kadry.
– wynagrodzenie
Raport wskazuje, że w porównaniu z grudniem 2020 r. płace zmniejszyły się o 7,3%. Tak duża różnica w poziomie wynagrodzeń była spowodowana spiętrzeniem dodatków do wynagrodzenia w grudniu, np. wypłacaniem premii kwartalnych, jubileuszowych, nagród, odpraw i innych (co jest typowe dla tego miesiąca).
W skali roku wypłaty zwiększyły się o 4,8%. Wzrost zaobserwowano niemal we wszystkich sekcjach PKD – najmniejszy (o 0,9%) dotyczył Pozostałej działalności usługowej, największy (o 9,5%) – Rolnictwa, leśnictwa, łowiectwa i rybactwa.
Z kolei mniejsze przeciętne wynagrodzenie w porównaniu do sytuacji sprzed roku zanotowano w: Zakwaterowaniu i gastronomii (o 3,1%) oraz Działalności związanej z kulturą, rozrywką i rekreacją (2,0%).
Sprawdź również: przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie w grudniu 2020 roku.