Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Sektor małych i średnich przedsiębiorstw

Sektor małych i średnich przedsiębiorstw

 
Sektor małych i średnich przedsiębiorstw

Małe firmy mają duże możliwości i odgrywają ważną rolę w polskiej gospodarce. Co charakteryzuje sektor małych i średnich przedsiębiorstw? Kto się do niego zalicza?

 

Sektor MŚP – jakie firmy zaliczamy?

 

Klasyfikacja przedsiębiorstw należących do sektora MŚP znajduje się w Ustawie z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców. Zgodnie z art. 7.:
1) mikroprzedsiębiorca to: przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:
a) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
b) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro;

2) mały przedsiębiorca – przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:
a) zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz
b) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro – i który nie jest mikroprzedsiębiorcą;

3) średni przedsiębiorca – przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:
a) zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz
b) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro – i który nie jest mikroprzedsiębiorcą ani małym przedsiębiorcą.

 

MŚP – źródła finansowania


Firmy mogą pozyskiwać środki finansowe z własnych źródeł bądź z zewnątrz. Kapitał obcy zazwyczaj wiąże się z większym ryzykiem, ale pozwala też na odważniejsze inwestycje i szybszy rozwój. Wybór źródeł jest szeroki, m.in. kredyty, venture capital, leasing, faktoring. Nad innowacyjnymi, młodymi przedsiębiorstwami czuwają też anioły biznesu. To bardziej doświadczeni gracze w branży, którzy na ustalonych zasadach (czasem nie czerpiąc z tego majątkowych korzyści) dofinansowują działalność i dzielą się swoją wiedzą.

Sektor MŚP w Polsce jest też objęty wsparciem ze środków UE. Przedsiębiorcy mogą wziąć kredyt czy pożyczki na preferencyjnych warunkach, z korzystniejszymi niż w ofertach komercyjnych zasadami spłaty. Z Funduszy Unijnych można też uzyskać dofinansowanie na projekty badawcze i wdrażanie innowacji, ekologiczne rozwiązania, np. termomodernizację budynków, na szkolenia i wiele więcej.

Wpływ sektora MŚP na gospodarkę

 

Przedsiębiorczość na małą skalę z perspektywy całej krajowej, a nawet europejskiej gospodarki ma ogromne znaczenie. Dlaczego? Przede wszystkim sektor MŚP, wielość podmiotów, które go tworzą, dobrze wpływa na konkurencyjność na rynku. Firmy, aby zarabiać, muszą wciąż wprowadzać innowacje w swoich działaniach, ulepszać produkty, utrzymywać odpowiedni poziom cen. Jednocześnie małe struktury są bardziej elastyczne, szybciej reagują na zmiany, dzięki czemu mogą skuteczniej radzić sobie w kryzysowych sytuacjach. Wypełniają nisze, w których działalność gospodarcza gigantów jest nieopłacalna.


Małe i średnie przedsiębiorstwa generują także znaczącą liczbę miejsc pracy. To bardzo ważne, zwłaszcza na nieuprzemysłowionych terenach, gdzie nie inwestują duże firmy. Tam stopa bezrobocia w dużej mierze zależy od kondycji sektora MŚP.

By dbać o stan sektora MŚP w Polsce i zapewniać przedsiębiorcom dobre warunki do rozwoju, powołano instytucję Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?