Małe firmy mają duże możliwości i odgrywają ważną rolę w polskiej gospodarce. Co charakteryzuje sektor małych i średnich przedsiębiorstw? Kto się do niego zalicza?
Sektor MŚP – jakie firmy zaliczamy?
Klasyfikacja przedsiębiorstw należących do sektora MŚP znajduje się w Ustawie z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców. Zgodnie z art. 7.:
1) mikroprzedsiębiorca to: przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:
a) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
b) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro;
2) mały przedsiębiorca – przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:
a) zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz
b) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro – i który nie jest mikroprzedsiębiorcą;
3) średni przedsiębiorca – przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:
a) zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz
b) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro – i który nie jest mikroprzedsiębiorcą ani małym przedsiębiorcą.
MŚP – źródła finansowania
Firmy mogą pozyskiwać środki finansowe z własnych źródeł bądź z zewnątrz. Kapitał obcy zazwyczaj wiąże się z większym ryzykiem, ale pozwala też na odważniejsze inwestycje i szybszy rozwój. Wybór źródeł jest szeroki, m.in. kredyty, venture capital, leasing, faktoring. Nad innowacyjnymi, młodymi przedsiębiorstwami czuwają też anioły biznesu. To bardziej doświadczeni gracze w branży, którzy na ustalonych zasadach (czasem nie czerpiąc z tego majątkowych korzyści) dofinansowują działalność i dzielą się swoją wiedzą.
Sektor MŚP w Polsce jest też objęty wsparciem ze środków UE. Przedsiębiorcy mogą wziąć kredyt czy pożyczki na preferencyjnych warunkach, z korzystniejszymi niż w ofertach komercyjnych zasadami spłaty. Z Funduszy Unijnych można też uzyskać dofinansowanie na projekty badawcze i wdrażanie innowacji, ekologiczne rozwiązania, np. termomodernizację budynków, na szkolenia i wiele więcej.
Wpływ sektora MŚP na gospodarkę
Przedsiębiorczość na małą skalę z perspektywy całej krajowej, a nawet europejskiej gospodarki ma ogromne znaczenie. Dlaczego? Przede wszystkim sektor MŚP, wielość podmiotów, które go tworzą, dobrze wpływa na konkurencyjność na rynku. Firmy, aby zarabiać, muszą wciąż wprowadzać innowacje w swoich działaniach, ulepszać produkty, utrzymywać odpowiedni poziom cen. Jednocześnie małe struktury są bardziej elastyczne, szybciej reagują na zmiany, dzięki czemu mogą skuteczniej radzić sobie w kryzysowych sytuacjach. Wypełniają nisze, w których działalność gospodarcza gigantów jest nieopłacalna.
Małe i średnie przedsiębiorstwa generują także znaczącą liczbę miejsc pracy. To bardzo ważne, zwłaszcza na nieuprzemysłowionych terenach, gdzie nie inwestują duże firmy. Tam stopa bezrobocia w dużej mierze zależy od kondycji sektora MŚP.
By dbać o stan sektora MŚP w Polsce i zapewniać przedsiębiorcom dobre warunki do rozwoju, powołano instytucję Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.