Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Schyłek rynku pracownika?

Schyłek rynku pracownika?

 
Schyłek rynku pracownika?

Rynek pracy w Polsce – charakterystyka

 

Na rynek pracy wpływa wiele czynników o zasięgu lokalnym i międzynarodowym. Za pomocą różnych narzędzi można określić dominujące w nim tendencje. W ostatnich latach najczęściej mówiło się o rynku pracownika  – strukturze, w której to osoby aplikujące na stanowiska mogły stawiać warunki, a pracodawcy – by posiadać pełny i kompetentny personel, musieli na te żądania przystawać.

 

Jaka obecnie jest sytuacja na rynku pracy? Co się zmieniło? W publikacji Głównego Urzędu Statystycznego Sytuacja społeczno-gospodarcza kraju w 2019 r. czytamy: „Według danych szacunkowych liczba pracujących w gospodarce narodowej w końcu 2019 r. była o ok. 1% wyższa niż przed rokiem (wobec wzrostu o 1,5% w 2018 r.). W 2019 r. zwiększyło się przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, ale w mniejszym stopniu niż rok wcześniej. Tempo wzrostu przeciętnego zatrudnienia w kolejnych kwartałach słabło”. Wygląda więc na to, że struktura rynku powoli się zmienia.

 

Koniec rynku pracownika – przyczyny

 

Co może powodować zmniejszenie zatrudnienia? Przede wszystkim to, że przedsiębiorcy odnotowują zapotrzebowanie na pracowników o konkretnych umiejętnościach i kwalifikacjach. Szukają osób o ściśle określonej wiedzy, posiadanych certyfikatach. W związku z tym, nie przyjmą każdego, kto zgłosi się na oferowane przez nich stanowisko.

 

Nie od dziś głośno jest o zapotrzebowaniu na zawody związane z IT, cyfryzacją, z sektorami technicznymi. Różne akcje, między innymi namawiające kobiety do studiów technicznych, państwowy Program rozwoju talentów informatycznych, mają te luki wypełnić.

 

W cytowanej już publikacji wskazano, iż przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw (mających więcej niż 9 pracowników) najbardziej zwiększyło się w takich sekcjach, jak: działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, zakwaterowanie i gastronomia, informacja i komunikacja, transport i gospodarka magazynowa, budownictwo.

 

Przedsiębiorcy często zamiast zatrudniać nowych pracowników do działów, w których brakuje specjalistów, decydują się na przekwalifikowanie części personelu – sprawdzonego pod względem rzetelności, warunków pracy, odpowiedzialności i oddania firmie.

 

Problem niedopasowania osób poszukujących zatrudnienia do oferowanych miejsc pracy zwiększa się poprzez postępującą automatyzację przedsiębiorstw. Stanowiska niewymagające większych umiejętności, opierające się na mechanicznej, odtwórczej pracy, wyposażane są w maszyny. Zastępują one pracowników fizycznych, tworząc jednocześnie zapotrzebowanie na pracowników o odpowiednich kwalifikacjach, związanych z obsługą zastosowanych urządzeń.

 

Część przedsiębiorstw nie może też pozwolić sobie na zatrudnienie potrzebnych specjalistów. Mimo widocznych mocnych stron pracownika, jego bardzo wysokie wymagania co do warunków zatrudnienia blokują możliwość nawiązania współpracy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?