Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Sąd pracy – jak złożyć pozew? Jak wygląda rozprawa?

Sąd pracy – jak złożyć pozew? Jak wygląda rozprawa?

 
Sąd pracy – jak złożyć pozew? Jak wygląda rozprawa?

Osoby pozostające w konflikcie z pracodawcą często obawiają się utraty pracy, wstrzymywania wypłaty i jeszcze innych konsekwencji. Tymczasem, jeśli mamy poczucie, że szef postępuje wobec nas nieuczciwie, lekceważy Kodeks pracy i inne przepisy – możemy zwrócić się do sądu pracy i dochodzić swoich praw. Pozew i rozprawa sądowa mogą być stresujące, szczególnie w obliczu konieczności konfrontacji z pracodawcą, z którym mamy spór. Jednak to jedyna możliwość, by wyegzekwować sprawiedliwe traktowanie i przestrzeganie prawa pracy.

 

Czytaj dalej, by dowiedzieć się:

  • z jakimi sprawami można zwrócić się do sądu pracy,
  • jak złożyć pozew,
  • kiedy można uzyskać odszkodowanie od pracodawcy,
  • czy w przypadku pozwu do sądu pracy powinniśmy skorzystać z pomocy adwokata.

 

Ile czasu ma sąd pracy na wyznaczenie terminu rozprawy?

 

Nawet w przypadku ewidentnego łamania prawa, wiele osób wciąż ma obawy przed składaniem pozwu przeciwko nieuczciwemu pracodawcy. Poczucie, że sprawa jest z góry przegrana, może być szczególnie silne, gdy mamy do czynienia z dużym przedsiębiorstwem, zatrudniającym własnych prawników. Szanse wydają się nierówne, dlatego to pracownik jest szczególnie chroniony w przypadku konfliktu z firmą. Ułatwieniem jest zwolnienie z opłat procesowych dla pracowników składających pozew w sprawach, w których wartość roszczeń nie przekracza 50 tys. zł.

 

Obawy budzi także to, że rozprawa może ciągnąć się miesiącami. Rzeczywiście, długość postępowania zależna jest od wielu czynników. Zdarza się też, że powód czeka nawet kilka lub kilkanaście miesięcy na rozpatrzenie pozwu przez sąd. Mimo to w wielu przypadkach warto poczekać, na przykład jeśli pracownik ma podstawy do roszczeń o odszkodowanie za zwolnienie z pracy.

 

Każdy pracownik jest chroniony przez przepisy prawa pracy ujęte w Kodeksie pracy (a także innych aktach, np. rozporządzeniu dot. bhp, przepisach szczegółowych dotyczących poszczególnych grup zawodowych itp.). W Kodeksie pracy pojęcie sądu pracy pojawia się wielokrotnie. W przepisach wymieniane są okoliczności, w których zatrudniony może zwrócić się do tej instytucji – wraz z terminami składania pozwu w przypadku konkretnych, niedozwolonych działań pracodawcy. Ogólne wytyczne dotyczące sposobu dochodzenia praw na drodze sądowej znajdziemy w Dziale Dwunastym Kodeksu pracy pt. Rozpatrywanie sporów o roszczenia ze stosunku pracy. Warto przytoczyć ogólne przepisy:

 

  • Art. 242. § 1. Pracownik może dochodzić swych roszczeń ze stosunku pracy na drodze sądowej. § 2. Przed skierowaniem sprawy na drogę sądową pracownik może żądać wszczęcia postępowania pojednawczego przed komisją pojednawczą.
  • Art. 243. Pracodawca i pracownik powinni dążyć do polubownego załatwienia sporu ze stosunku pracy.

 

Jak widać, Kodeks pracy kładzie nacisk na to, by w pierwszej kolejności starać się załatwić sprawę polubownie. Wspomniana komisja pojednawcza powoływana jest wspólnie przez pracodawcę oraz zakładową organizację związkową. Jeśli takiej nie ma w miejscu pracy, komisję powołuje pracodawca, ale musi zostać ona zatwierdzona przez pracowników. W komisji nie mogą znaleźć się między innymi osoby z kadry kierowniczej ani główni księgowi. Może się zdarzyć, że mediacje w asyście komisji pojednawczej nic nie dają. Pamiętajmy, że konflikt z pracodawcą często wywołuje ogromny stres, lęk przed manipulacjami, podżeganiem pracodawcy przeciwko pracownikowi itp. Poszkodowana osoba może czuć się zaszczuta, tym bardziej, jeśli nie otrzymuje wsparcia ze strony innych współpracowników, a rozmowy z pracodawcą przed komisją zamieniają się w festiwal oskarżeń.

 

Art. 254. Jeżeli postępowanie przed komisją pojednawczą nie doprowadziło do zawarcia ugody, komisja na żądanie pracownika, zgłoszone w terminie 14 dni od dnia zakończenia postępowania pojednawczego, przekazuje niezwłocznie sprawę sądowi pracy. Wniosek pracownika o polubowne załatwienie sprawy przez komisję pojednawczą zastępuje pozew. Pracownik zamiast zgłoszenia tego żądania może wnieść pozew do sądu pracy na zasadach ogólnych.

 

Trzeba podkreślić, że pracownik pozostający w konflikcie z szefem nie musi żądać powołania komisji w zakładzie pracy, może od razu zwrócić się do sądu. Przepisy dotyczące tych organów w Kodeksie pracy znajdziemy w Rozdziale III Działu Dwunastego:

  • Art. 262. § 1. Spory o roszczenia ze stosunku pracy rozstrzygają sądy powszechne, zwane „sądami pracy”.

 

Jakie sprawy rozpatruje sąd pracy?

 

Sądy pracy nie zajmują się sporami w sprawie ustalania nowych warunków zatrudnienia, a także stosowania norm pracy. Jakie więc sprawy możemy do nich kierować?

 

Sprawy zgłaszane do sądu pracy mogą dotyczyć między innymi:

  • ustalenia stosunku pracy – jeśli dana osoba została przyjęta na umowę cywilnoprawną,
  • wypowiedzenia umowy o pracę – np. uznania go za niezgodne z prawem, bezskuteczne, pracownik może także żądać przywrócenia do pracy, przywrócenia poprzednich warunków pracy / wynagrodzenia,
  • wynagrodzenia – np. jeśli nie było wypłacane (w terminie), pracownik uzyskiwał je w innej wysokości od tego, jaka wynikała z umowy, wynagrodzenie było niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę,
  • dyskryminacji, mobbingu lub naruszenia innych dóbr osobistych,
  • roszczeń w związku z wypłacaniem ekwiwalentu za wykorzystanie osobistego sprzętu w pracy (o ile nie zawarto odrębnej umowy między pracodawcą a pracownikiem w tej sprawie),
  • odszkodowań z tytułu wypadków bądź chorób zawodowych,
  • świadectwa pracy – na przykład zawarcia w nim nieprawdziwych, niekompletnych informacji, nieterminowym przekazaniem dokumentu itp.
  • kar porządkowych – np. uznania ich za bezzasadne,
  • odpraw pracowniczych – np. wezwania do ich wypłacenia lub wypłacenia we właściwej wysokości.

 

Jak przebiega rozprawa sądowa?

 

Zazwyczaj sprawy pracownicze rozpatrywane są w pierwszej instancji przez sądy rejonowe – i to tam należy skierować pozew. Może być to sąd właściwy dla miejsca zamieszkania pozwanego pracodawcy, lokalizacji zakładu pracy, ale też dla miejsca wykonywania pracy przez pracownika. Po wstępnym rozpatrzeniu sprawy przez sąd, do pozwanego, w tym przypadku pracodawcy, zostaje wysłany pozew. Strona pozwana ma prawo wysłać odpowiedź we wskazanym przez sąd terminie (co najmniej 2 tygodni).

 

Zanim dojdzie do właściwej rozprawy, ustalane jest posiedzenie przygotowawcze. Ma ono na celu nie tylko przygotowanie materiału procesowego, ustalenie planu rozprawy, ale też zweryfikowanie, czy można rozwiązać spór już na tym etapie, bez konieczności prowadzenia dalszych czynności sądowych. Plan i data rozprawy zostają wyznaczone dopiero wówczas, gdy nie uda się rozwiązać konfliktu.

 

Powód może, ale nie musi skorzystać z pomocy adwokata bądź radcy prawnego. Pracownik może wskazać także innych pełnomocników, np. współuczestnika konfliktu, współmałżonka, rodzeństwo, dzieci, przedstawiciela zakładowej organizacji pracowniczej, inspektora pracy, współpracownika.

 

Sąd pracy – jak założyć sprawę?

 

Pozew do sądu pracy powinien spełniać wymogi dla pism procesowych. Wytyczne znajdują się w art. 126 Kodeksu postępowania cywilnego.

 

Wymogi formalne pisma procesowego
§ 1. Każde pismo procesowe powinno zawierać:

  • oznaczenie sądu, do którego jest skierowane;
  • imiona i nazwiska lub nazwy stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
  • oznaczenie rodzaju pisma;
  • osnowę wniosku lub oświadczenia;
  • w przypadku, gdy jest to konieczne do rozstrzygnięcia co do wniosku lub oświadczenia – wskazanie faktów, na których strona opiera swój wniosek lub oświadczenie, oraz wskazanie dowodu na wykazanie każdego z tych faktów;
  • podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
  • wymienienie załączników.

 

§ 1.1. Do pisma procesowego dołącza się załączniki wymienione w tym piśmie.

 

W przypadku pozwu pracowniczego tytułem określającym rodzaj pisma, może być np.

  • Pozew o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne

 

Dalej przechodzimy do osnowy pozwu, czyli głównej części, w jakiej przedstawiamy okoliczności sprawy, roszczenia, zarzuty, oświadczenia oraz dowody. Jeśli chodzi o roszczenia pracownicze, może to być np.:

  • Wnoszę o uznanie za bezskuteczne wypowiedzenia umowy o pracę doręczonego powodowi dn. …

 

W tym miejscu można dodać także inne roszczenia np.

  • Wnoszę o zasądzenie od strony pozwanej na rzecz powoda kosztów procesu wg norm przepisanych.
  • Wnoszę o przeprowadzenie rozprawy także pod nieobecność powoda.

 

Uzasadnienie okoliczności zdarzenia powinno być konkretne, zawierać dokładne daty i miejsca, kwoty itp.

  • Powód został zatrudniony przez pozwaną stronę dn. … na stanowisku … na … etat za wynagrodzeniem w wysokości … zł miesięcznie. (Dowód: umowa o pracę z dn. … )
  • W dn. … pozwana strona wypowiedziała powodowi umowę o pracę, podając przyczynę: … . (Dowód: pismo z dn. …)
  • Zdaniem powoda, wskazana przyczyna wypowiedzenia jest nieprawdziwa, ponieważ … .
  • W świetle przedstawionych okoliczności powództwo jest uzasadnione i zasługuje na uwzględnienie w całości.

 

Wskazanymi załącznikami mogą być np. kopia umowy o pracę, kopia wypowiedzenia umowy, kopia pozwu dla pozwanego, inne niezbędne dokumenty. Należy podkreślić, że lista załączników powinna być wymieniona w pozwie.

Wzory pozwów pracowniczych można znaleźć na wielu stronach rządowych (z końcówką gov.pl), sądów okręgowych itp. Warto także zwrócić się o pomoc do kancelarii prawnej.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Dyspozytor

    REMONDIS Sp. z o.o.   Bydgoszcz, ul. Inwalidów 45    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój dzień pracy będzie składał się z: Przygotowywanie dokumentacji dotyczącej list zleceń i trasówek, Monitoring pojazdów - GPS, Obsługa klienta na podstawie otrzymanych zamówień; Obsługa systemu informatycznego funkcjonującego w Spółce, Rozpatrywanie reklamacji, Rozliczanie...
  • Technik dentystyczny ds. aparatów ortodontycznych z j. niemieckim

    Fachlabor Dr. W. Klee für grazile Kieferorthopädie GmbH   Niemcy, Frankfurt nad Menem, Hamburg   
    specjalista junior / mid / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat   10 000 - 15 000 zł brutto/mies.
    4 godz.
    aplikacja: TRAINING ON THE JOB - TECHNIKA DENTYSTYCZNA - ORTODONCJA miejsca pracy: Frankfurt nad Menem, Hamburg specjalizacja: ortodoncja Poszukujemy wykwalifikowanej osoby na stanowisko Technika Dentystycznego ze szczególnym nastawieniem na ortodoncję. W ramach pracy będziesz odpowiedzialny/a za...
  • Kierowca samochodu ciężarowego pow. 3,5 T z kat. C+E

    REMONDIS Sp. z o.o.   Polkowice    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Zakres obowiązków: Wywóz odpadów komunalnych i innych, opróżnianie oraz odstawianie na miejsce pojemników, Nadzór nad załadunkiem i rozładunkiem pojazdu, Czynności porządkowe, kontrolne i zdawczo-odbiorcze względem użytkowanego pojazdu, Rzetelne wykonywanie czynności zleconych przez...
  • Fryzjer / Kolorysta

    PDP WILANOW SPÓŁKA Z ORGANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ   Warszawa, Ós Królewska, 18    praca stacjonarna
    umowa zlecenie   5 000 - 8 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Obowiązki: Twoim zadaniem będzie sprawić, by byli zadowoleni z usług. Spraw, aby po Twojej usłudze klienci stali się stałymi klientami i polecali nas swoim bliskim. Będziesz mieć do dyspozycji wszystkie nowoczesne narzędzia (z wyjątkiem osobistych nożyczek). Praca z klientami będzie...
  • Diagnosta Laboratoryjny

    Coagumed Gerinnungszentrum   Niemcy, Berlin   
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Oczekujemy: Udokumentowanego wykształcenia kierunkowego; Komunikatywności i umiejętności pracy w zespole; Chęci rozwoju zawodowego;
  • Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Heerlen   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   8 500 - 14 500 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Twoje obowiązki: Przygotowywanie zamówień, pakowanie, sortowanie i liczenie; Etykietowanie, skanowanie, kontrola jakości; Obsługa wózków EPT; Oczekujemy: Znajomości języka angielskiego; Dobrej organizacji pracy i zaangażowania; Mile widziane prawo jazdy kat. B;

Najnowsze artykuły

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Majówka pozwoliła nam zapomnieć o obowiązkach i stresie zawodowym. Jednak powrót do codzienności po długim weekendzie czy dłuższym urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Aż 65% z nas zataja przed pracodawcą część swoich kompetencji. – Z perspektywy pracownika pojawia się naturalna obawa przed ujawnianiem wszystkich swoich umiejętności, szczególnie tych, które wykraczają poza wymagane stanowisko. Może to bowiem oznaczać więcej obowiązków, bez realnych korzyści w zamian – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek. Czy to korzystna strategia?

Praca w zespole – umiejętności, zalety, zasady

Praca w zespole – umiejętności, zalety, zasady

Umiejętność pracy w zespole to jedna z najczęściej wymienianych umiejętności w ogłoszeniach o pracę. I choć kandydaci zwykle deklarują, że posiadają tę kompetencję miękką, rzeczywistość często wygląda inaczej. Jak odnaleźć swoją rolę w grupie, w jaki sposób komunikować, że współpracownik popełnił błąd, co szkodzi osiąganiu wspólnego celu? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o pracy zespołowej.

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379