Ryzyko zawodowe – czym jest
Bardzo często słyszymy termin „ryzyko zawodowe”. Co to w praktyce oznacza przede wszystkim dla pracodawcy?
Ryzyko zawodowe to prawdopodobieństwo wystąpienia różnych wypadków związanych z wykonywanymi obowiązkami, które zostały wyszczególnione w umowie o pracę. Ryzyko zawodowe może być związane z wystąpieniem choroby zawodowej, kalectwem lub utratą życia.
Ryzyko zawodowe – informowanie pracowników
Pracodawca musi pamiętać, że jednym z jego podstawowych obowiązków jest informowanie pracowników o występowaniu możliwych zagrożeń, które mogą wpłynąć na ich zdrowie oraz życie (taki zapis znajdziemy w 226. artykule Kodeksu Pracy). Oprócz tego pracodawca jest zobowiązany do przeprowadzenia szkoleń BHP na swój koszt. Niedopełnienie tych obowiązków może zostać obarczone karami finansowymi.
Ocena ryzyka zawodowego – co to jest
Kolejnym zadaniem pracodawcy jest ocena ryzyka zawodowego. Co to oznacza? Jest to nic innego, jak określenie, co w miejscu pracy może zaszkodzić i negatywnie wpłynąć na stan zdrowia podwładnych. Warto tutaj zaznaczyć, że ocena ryzyka nie jest tylko kolejnym etapem biurokracji. Jest to ocena realnych zagrożeń, które mogą zdarzyć się podczas wykonywania obowiązków. Dlatego dopełnienie tych formalności jest kluczowe, a ich zaniechanie może być surowo karane przez Państwową Inspekcję Pracy.
Przy takiej ocenie bierze się pod uwagę dwa czynniki:
• stopień zagrożeń, które mogą zaistnieć w danym zakładzie pracy oraz ich wpływ na zdrowie i życie pracowników,
• prawdopodobieństwo wystąpienia tych zagrożeń.
Wyniki przeprowadzonych badań przedstawia się w tabeli. Taką ocenę pracodawca może przeprowadzić samodzielnie lub skorzystać z pomocy specjalistów BHP. Niezależnie od tego, kto przeprowadzał ocenę ryzyka zawodowego, odpowiedzialność zawsze spoczywa na pracodawcy. Taka ocena ma bowiem za zadanie ograniczyć ilość występujących wypadków.
W przypadku przeprowadzania badań, dotyczących ryzyka zawodowego, bierze się pod uwagę rodzaj stanowisk pracy, wykorzystywany sprzęt oraz występowanie niebezpiecznych i szkodliwych czynników pracy. Ważny jest także rodzaj zatrudnionego personelu, a mianowicie, czy są to młodociani pracownicy, osoby niepełnosprawne (tutaj także bierze się pod uwagę stopień niepełnosprawności) lub kobiety w ciąży. Pracodawca powinien także pamiętać, że nie może dopuścić do żadnej pracy pracownika, który nie ma aktualnych badań lekarskich.
Ocena ryzyka zawodowego musi być udokumentowana. Powinny się w niej znaleźć następujące elementy:
• opis ocenianego stanowiska pracy,
• wyniki przeprowadzonej oceny,
• prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożeń,
• środki profilaktyczne, które mają zmniejszyć to prawdopodobieństwo,
• datę przeprowadzonej kontroli oraz dane osoby, która ją wykonała.
Jeżeli, według oceny ryzyka zawodowego, do wykonywania obowiązków niezbędna jest odzież ochronna, to pracodawca ma obowiązek zapewnić ją wszystkim podwładnym (całkowite koszta z tym związane spadają na przedsiębiorcę).
Jak widać ocena ryzyka zawodowego na stanowisku pracy jest bardzo ważna. Dodatkowo Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadza dokładną kontrolę dokumentów związanych z takimi badaniami. Ich brak może spowodować naliczenie wysokich kar, które będzie musiał uiścić pracodawca.