Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rybnik: rynek pracy – aktualna sytuacja

Rybnik: rynek pracy – aktualna sytuacja

 
Rybnik: rynek pracy – aktualna sytuacja

Rybnik jest miastem na Śląsku, stanowi centrum aglomeracji rybnickiej i serce Rybnickiego Okręgu Węglowego. Na mapie Polski miasta należy szukać na południowy-zachód od Katowic i innych miejscowości Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, niedaleko granicy z Czechami. W sąsiedztwie Rybnika leżą między innymi Żory, Knurów, Jastrzębie-Zdrój oraz Wodzisław Śląski. Z Rybnika do Katowic są około 44 kilometry.

 

Rybnik to ośrodek przemysłowy, ale też ciekawe miasto o długiej, sięgającej średniowiecza historii, z wieloma zabytkami i atrakcjami turystycznymi, a przy tym malowniczo usytuowane w otoczeniu lasów i jezior. Jezioro Rybnickie to cieszące się popularnością miejsce wypoczynku i rekreacji, przyciągające mieszkańców i turystów. Rybnik warto odwiedzić w celach wypoczynkowych, miejscowość jest też przyjazna do życia. Jak z kolei wygląda zapotrzebowanie na lokalnym rynku zatrudnienia i go kogo najczęściej kierowane są oferty typu praca – Rybnik?

 

Rybnik – firmy, rozwinięte branże

 

Sytuację na rynku pracy w Rybniku warto zacząć od przeglądu tutejszych pracodawców. Miasto nie bez powodu przyciąga inwestorów z Polski i zagranicy. Do atutów Rybnika należy bardzo dobra lokalizacja, dająca dostęp do polskich i europejskich rynków zbytu, a także rozwinięta infrastruktura transportowa oraz liczne udogodnienia i otoczenie biznesowo-technologiczne. W mieście znajdują się tereny Podstrefy Jastrzębsko-Żorskiej Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, działają tu Rybnicki Inkubator Przedsiębiorczości, Górnośląska Agencja Promocji Przedsiębiorczości, Ośrodek Biznesu w Rybniku i wiele innych jednostek wsparcia przedsiębiorczości.

 

Miasto ma tradycje górnicze, związane z wydobyciem węgla kamiennego, hutnictwem, energetyką oraz branżą maszynową. Obecnie duży nacisk kładzie się na rozwój również innych dziedzin, przede wszystkim handel, a także usługi.

 

Zgodnie z rejestrem REGON (GUS, stan na koniec lipca 2021 r.) w Rybniku działa 14 730 podmiotów gospodarki narodowej. W przekroju branżowym dominują:

  • sklepy, hurtownie, zakłady naprawy pojazdów – stanowią 24,9% wszystkich działalności prowadzonych w tym mieście,
  • przedsiębiorstwa budowlane – 13,5%,
  • jednostki z branży specjalistycznej, technicznej, naukowej – 10,5%,
  • zakłady przetwórstwa przemysłowego – 7,9%,
  • punkty usługowe różnego rodzaju, w tym oferujące naprawę sprzętu domowego komputerów – 6,7%
  • placówki opieki medycznej, pomocy społecznej – 5,9%.

 

Pracę w Rybniku można znaleźć w zakładach różnej wielkości. Zgodnie z ogólnopolską tendencją najwięcej jest mikrojednostek, czyli podmiotów opartych na samozatrudnieniu lub zatrudniających do 9 pracowników. Tego typu jednostek jest w Rybniku 14 112. Ponadto w mieście działa:

  • 515 małych podmiotów o kadrze rzędu 10-49 pracowników,
  • 93 średnie jednostki zatrudniające 50-249 osób,
  • 9 dużych zakładów pracy z liczbą zatrudnionych 250-999 osób,
  • 1 bardzo duży podmiot tworzący co najmniej 1000 miejsc pracy.

 

Rybnik – bezrobocie

 

Miasto dynamicznie się rozwija, miejsca pracy są generowane przede wszystkim przez duże zakłady przemysłowe, stanowiące podporę rybnickiej gospodarki. Ważnym wskaźnikiem, pozwalającym ocenić sytuację na rynku zatrudnienia, jest stopa bezrobocia rejestrowanego. Jak wiemy, bezrobocie w Polsce znacząco wzrosło od wybuchu pandemii koronawirusa. Spowolnienie gospodarcze związane z ograniczeniami działalności w wielu branżach nie ominęło także Śląska. Warto jednak pamiętać, że województwo śląskie znajduje się w czołówce województw o najniższym bezrobociu w kraju. By prześledzić zmiany na rynku pracy w Rybniku, na Śląsku oraz w Polsce, warto porównać stopę bezrobocia z trzech ostatnich lat – czasu przed pandemią, w szczytowym okresie obostrzeń oraz obecnie.

 

Stopa bezrobocia wg GUS – lipiec 2019 r.:

  • Polska – 5,2%,
  • woj. śląskie – 3,8%,
  • Rybnik – 3,0%.

 

Stopa bezrobocia wg GUS – lipiec 2020 r.:

  • Polska – 6,1%,
  • woj. śląskie – 4,7%,
  • Rybnik – 4,0%.

 

Stopa bezrobocia wg GUS – lipiec 2021 r.:

  • Polska – 5,8%,
  • woj. śląskie – 4,7%,
  • Rybnik – 4,0%.

 

Widać wyraźnie, że na przestrzeni ostatnich lat bezrobocie w Rybniku wzrosło, a także, że obecnie sytuacja się stabilizuje. Warto jeszcze raz podkreślić, że wskaźnik w mieście i tak jest o wiele niższy od krajowej stopy bezrobocia.

 

Rybnik – jak znaleźć pracę?

 

Główną instytucją, do której mogą zgłaszać się osoby szukające zatrudnienia, jest Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku.

 

Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku
Adres: ul. Jankowicka 1, 44-200 Rybnik
Telefon: 32 42 26 095, 32 42 21 623
Fax: +48 32 42 23 962
E-mail: kancelaria@rybnik.praca.gov.pl

 

W lipcu 2021 r. w rejestrze PUP Rybnik znajdowało się 2,2 tys. osób bezrobotnych. Warto pamiętać, że zarejestrować możemy się online lub częściowo online (wypełnić wnioski na stronie internetowej i umówić się na spotkanie w urzędzie). W PUP dostępne są różne formy wsparcia, z których mogą korzystać osoby szukające pracy – zasiłek dla bezrobotnych, dodatek aktywizacyjny, dodatek stażowy itp., poradnictwo zawodowe, propozycje praktyk, staży i oczywiście oferty pracy.

 

Poszukiwania pracy najlepiej jednak prowadzić wielotorowo i nie polegać całkowicie na pomocy urzędu w tym zakresie. Pamiętajmy, że wiele firm prowadzi rekrutacje z pominięciem pośrednictwa PUP. Dlatego warto przeglądać ogłoszenia o pracę samodzielnie, korzystając ze sprawdzonego portalu pracy.

 

Jak wykorzystać praca.pl do szukania zatrudnienia w Rybniku? To proste. Wystarczy, że w pasku wyszukiwania wpiszemy nazwę tego miasta. Po kliknięciu w przycisk Szukaj zobaczymy wszystkie aktualne ogłoszenia, począwszy od najnowszych. Żeby zawęzić wyniki wyszukiwania, możemy wpisać frazę kluczową, wybrać obszar zawodowy, zaznaczyć opcję pracy zdalnej, rekrutacji zdalnej czy skorzystać z innych filtrów wyszukiwania.

 

Na praca.pl warto też założyć darmowe konto. Dzięki temu stworzymy swój Profil Kandydata i będziemy mogli odpowiadać na ogłoszenia, umawiać się na rozmowy kwalifikacyjne za pośrednictwem portalu. Warto wgrać tu swój życiorys zawodowy, a jeśli go jeszcze nie posiadamy – stworzyć taki dokument w również bezpłatnym Kreatorze CV. Branie udziału w rekrutacjach za pośrednictwem portalu pracy to naprawdę duża wygoda.

 

Co jeszcze możemy zrobić, by przyspieszyć znalezienie etatu? Dobrym pomysłem jest rozpuszczenie przysłowiowych wici wśród najbliższych. Znajomi i rodzina mogą być cennym źródłem informacji o niejawnych rekrutacjach albo mogą nas polecić w jakimś miejscu. Wsparcie zaufanych osób jest także bezcenne wówczas, gdy okres bezrobocia przeciąga się, tracimy zapał, możemy czuć się zniechęceni itp.

 

W czasie szukania pracy warto też posiłkować się badaniem zapotrzebowania na rynku pracy, jakim jest Barometr zawodów. Wykonuje się je co roku we wszystkich powiatach i województwach w Polsce, a także w skali krajowej. Barometr powie nam, czy zawód, który wykonujemy, jest szczególnie poszukiwany na danym rynku pracy i możemy spodziewać się znalezienia wielu ofert, czy też przeciwnie – należy raczej nastawić się na sporą konkurencję w czasie rekrutacji lub brak propozycji zatrudnienia.

 

Zgodnie z badaniem, w 2021 r. w Rybniku pracodawcy mieli najwięcej trudności ze znalezieniem pielęgniarek i położnych chętnych do podjęcia zatrudnienia Taka sytuacja nie dziwi – wzmożone zapotrzebowanie na osoby wykonujące zawody medyczne notowane jest od początku okresu zagrożenia epidemicznego. Warto dodać, że braki kadrowe w zawodzie pielęgniarki i położnej widoczne były także przed pandemią. Profesja ta jest bowiem trudna, wyczerpująca fizycznie i psychicznie, a przy tym nie zawsze opłacana zgodnie z oczekiwaniami.

 

W Rybniku poszukiwanych zawodów jest jednak więcej. Jeśli chodzi o branżę opiekuńczo-medyczną, w deficycie są także lekarze, ratownicy medyczni, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej oraz fizjoterapeuci i masażyści.

Pracę w Rybniku od zaraz mogą znaleźć także pracownicy przemysłu i budownictwa, w szczególności osoby z uprawnieniami do obsługi różnego rodzaju maszyn i urządzeń: elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy obrabiarek skrawających, spawacze. Potrzebni są fachowcy: dekarze i blacharze budowlani, murarze i tynkarze, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy obróbki drewna i stolarze, tapicerzy. Etat znajdą także chętni do pracy na budowie bez żadnych uprawnień – zapotrzebowanie na robotników budowlanych, pomocników jest zauważalne.

 

W Rybniku rozwija się branża technologiczna, co także odbija się na rynku pracy. Wśród zawodów deficytowych wskazano projektantów i administratorów baz danych, programistów, analityków, testerów i operatorów systemów teleinformatycznych.

 

W deficycie są też pracownicy usług: gastronomicznych – cukiernicy, kucharze, piekarze; finansowych – samodzielni księgowi; związanych z branżą beauty – fryzjerzy, kosmetyczki, także innych usług – instruktorzy nauki jazdy. Propozycje zatrudnienia czekają również na kierowców ciężarówek.

 

W Rybniku zbyt mało jest także chętnych do pracy w sektorze budżetowym – jako nauczyciel przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu, pracownik służb mundurowych, pracownik socjalny.

 

Jak widać, zapotrzebowanie rybnickich firm i instytucji jest różnorodne. W czasie szukania pracy warto także zachować otwartą głowę i zastanowić się, czy dobrym pomysłem nie jest podniesienie swoich kwalifikacji, nabycie nowych umiejętności, zrobienie dodatkowego szkolenia. Wiele kursów – płatnych i darmowych – znaleźć można w sieci. Bezpłatne szkolenia organizuje także urząd pracy.

 

Przekwalifikowanie może być jedną z opcji dla osób znajdujących się w wyjątkowo trudnej sytuacji na rynku pracy, czyli przedstawicieli zawodów nadwyżkowych. W Rybniku w 2021 r. wskazano trzy takie profesje – ekonomista, pedagog oraz pracownik biur podróży i obsługi turystycznej. Oczywiście Barometr jest tylko wskazówką pokazującą ogólne tendencje na danym rynku pracy.

 

Co jeszcze możemy zrobić, żeby znaleźć pracę? Przede wszystkim postarajmy się nie tracić zapału, regularnie wysyłać zgłoszenia i umawiać się na jak największą liczbę rozmów kwalifikacyjnych. Warto na przykład ustawić Job Alert na praca.pl, który powiadomi nas, gdy ukaże się oferta na interesujące nas stanowisko. Powodzenia!

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Elektromonter maszyn i urządzeń przemysłowych

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, Okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zadania: Montaż komponentów elektrycznych. Uruchamianie maszyn i urządzeń automatyzacyjnych. Diagnostyka i naprawa awarii. Instalacja czujników i falowników. Układanie kabli według planów. Budowa szaf sterowniczych.
  • Pracownik magazynowy z obsługą wózków widłowych

    HPD Südliche Weinstraße GmbH   Niemcy, Hessen   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   67,00 - 79,00 zł brutto/godz.
    1 godz.
    Obowiązki: Obsługa wózka widłowego przedniego lub bocznego; Rozładunek i załadunek ciężarówek; Uzupełnianie pustych lokacji w magazynie; Przewożenie palet z towarem; Wykonywanie zadań zgodnie z obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa; Inne prace magazynowe; Wymagania: Minimum 1 rok...
  • Kierowca Autobusu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą polską stronę internetową: https://www.vgbreitenbach.pl Prowadzenie autobusu na liniach, ze sprzedażą biletów. Zakres obowiązków: Przewóz osób na trasach miejskich i podmiejskich na terenie Niemiec. Sprzedaż biletów. Kontrola pojazdu przed...
  • Elektryk przemysłowy

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków na stanowisku: Montaż i demontaż systemów elektrycznych, Wykonywanie prac związanych z elektryką, zgodnie z uprawnieniami, Testowanie działania urządzeń, Podłączanie rozdzielnic, Praca z wykorzystaniem schematów i rysunków technicznych, Diagnostyka i naprawa usterek...
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Operator Koparki

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Wymagania: minimum 5 letnie doświadczenie na ww. stanowisku; wykształcenie zawodowe lub techniczne; mile widziana znajomość j. niemieckiego; samodzielność; sumienność dokładność oraz rzetelność;

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.