Nauka języków obcych w dzisiejszych czasach nie powinna stanowić trudności. W końcu mamy do wyboru kursy językowe, platformy do rozmów z native’ami, aplikacje do powtarzania słówek, możemy postawić na naukę języków obcych online lub na żywo z korepetytorem… Wystarczy tylko podjąć tę najtrudniejszą decyzję – jaki język obcy będzie najbardziej przydatny i przyspieszy nasz rozwój zawodowy?
Nauka języków obcych: jaki wybrać?
Język angielski obecnie stanowi swego rodzaju podstawę – wielu pracodawców uważa, że to oczywiste, że kandydat do pracy się nim posługuje w stopniu komunikatywnym. W ogłoszeniach o pracę czasami zamieszczane są informacje dotyczące szczególnych wymagań względem poziomu znajomości tego języka, np. angielski biznesowy czy na poziomie minimum C1. Na kurs z angielskiego warto zapisać się przede wszystkim wówczas, gdy nie czujemy się swobodnie, posługując się tym językiem. Czas poświęcony na praktykę w mówieniu i pisaniu po angielsku z pewnością nie będzie stracony, niezależnie od branży.
Nauka hiszpańskiego, wybranie języka francuskiego, nauka niemieckiego czy może postawienie na język włoski – wybór kolejnego języka wykorzystywanego między innymi w Europie, to również zawsze dobry pomysł. Z pewnością ich znajomość będzie stanowić ułatwienie np. w czasie podróży.
Z uwagi na znaczenie gospodarcze tych państw do przyszłościowych języków obcych należą również mandaryński oraz rosyjski. O ile ten drugi, oprócz konieczności przyswojenia innego alfabetu, nie powinien stanowić większej trudności dla Polaka, o tyle w przypadku nauki mandaryńskiego trzeba nastawić się na dłuższy okres ciężkiej pracy.
Jeśli planowany kurs językowy, to element strategii świadomego rozwoju zawodowego, powinniśmy kierować się przede wszystkim takimi wytycznymi jak:
-
obszar działalności firmy – faktyczny i planowany lub potencjalny,
-
najlepsze możliwości zatrudnienia w naszym zawodzie – dotyczą jakich krajów?
-
język, w którym sporządzana jest specjalistyczna literatura związana z naszym zawodem,
-
położenie jednostek, placówek badawczych, siostrzanych firm,
-
narodowość największych partnerów biznesowych.
Ile trwa nauka języka obcego?
Trudno odpowiedzieć na to pytanie, gdyż długość nauki jest uzależniona od tego, ile czasu poświęcimy jej w ciągu dnia, własnych predyspozycji oraz samego języka. Niemniej zwykle nauka nowego języka obcego nie trwa krócej niż rok. Poligloci radzą, by naukę zacząć nie od wkuwania abstrakcyjnych słówek, ale poznaniu tych, które odnoszą się do codziennych czynności, otoczenia, a także naszych zainteresowań. Naukę przyspiesza bowiem otaczanie się językiem obcym – oglądanie filmów, czytanie ulotek, gazet, przeglądanie stron w danym języku, rozmowy, nawet proste, z native’ami oraz oczywiście podróże do miejsca, w którym język jest powszechnie używany. Im częściej będziemy się nim posługiwać, tym lepiej.
Co pomaga w nauce języków obcych?
Jak szybko podszkolić język? Co pomaga w nauce? Po pierwsze systematyczność. Po drugie – również systematyczność. Po początkowej fazie entuzjazmu większość z nas zaczyna odczuwać znużenie wkuwaniem słówek i ślęczeniem nad gramatyką. Trudno zmusić się do codziennych powtórek, zaczynamy opuszczać lekcje i w końcu zarzucamy naukę. Dlatego, by zmusić się do systematyczności, potrzebny jest dobry system motywacyjny. Robienie testów, nagradzanie za dobre wyniki. Warto też umawiać się z innymi na wspólne powtarzanie materiału, rozmówki obcojęzyczne – w wielu przypadkach po prostu głupio nam będzie przełożyć spotkanie, co również zmotywuje do nauki.