Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rodzaje kopalni a warunki pracy górnika

Rodzaje kopalni a warunki pracy górnika

 
Rodzaje kopalni a warunki pracy górnika

Warunki pracy górnika należą do szczególnie wymagających. Niemniej, obowiązki nie zawsze wykonywane są pod ziemią. Inaczej wygląda praca np. w kopalni odkrywkowej litych surowców skalnych, a inaczej w kopalni głębinowej rud miedzi itd. Z czym na co dzień musi mierzyć się górnik?

 

Przemysł wydobywczy w Polsce wciąż należy do bardzo istotnych działów gospodarki, stanowiących krajowy fundament zabezpieczenia energetycznego dla większości gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. A to oznacza, że tysiące wyspecjalizowanych górników każdego dnia musi wykonywać bardzo trudną pracę.

 

Istnieją różne rodzaje kopalni. Jeśli klasyfikujemy je z uwagi na metodę pozyskiwania surowców, wówczas wyróżniamy:

  • odkrywkowe,
  • głębinowe,
  • otworowe.

Praca w kopalni odkrywkowej: warunki

 

Jeśli chodzi o kopalnie odkrywkowe, praca wykonywana jest na powierzchni ziemi i – jak sama nazwa wskazuje – polega na usuwaniu wierzchnich wartsw powłoki ziemi. W tego typu kopalniach zazwyczaj pozyskuje się piasek, żwir i kamienie (np. są to kopalnie odkrywkowe surowców drogowych lub wykorzystywanych w innych gałęziach budownictwa), a także węgiel kamienny czy rudy różnych metali.

 

Do najważniejszych kwestii bezpieczeństwa w czasie pracy w kopalni odkrywkowej należy właściwe zabezpieczenie “ścian” kopalni w taki sposób, by nie dochodziło do osunięć i oberwań, a także przeciwdziałanie zalewania kopalni wodami gruntowymi.


W czasie pracy w kopalni odkrywkowej górnicy posługują się ciężkim sprzętem wiertniczym, strzałowym i innym oraz materiałami wybuchowymi, co również stwarza ryzyko wypadków.

 

Kopalnie odkrywkowe w Polsce to na przykład Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów, Kopalnia haloizytu w Duninie czy Kopalnia kwarcu „Stanisław" w Szklarskiej Porębie.

 

Kopalnia głębinowa – jak wygląda praca górnika?

 

Kopalnia głębinowa składa się z części nadziemnej oraz podziemnej. Prace wydobywcze wykonywane są w większości pod powierzchnią ziemi, na chodnikach i w tzw. szybach (materiałowych, transportowych). W każdej kopalni znajduje się wieża szybowa, nadszybie, składy, miejsca magazynowania urobku, cechowania, sortownia, lampownia i wiele innych miejsc pod i na powierzchni. Ważne są również ambulatorium oraz centrum ratownictwa górniczego i BHP.

 

Istotna część pracy górnika odbywa się we fragmencie chodnika zwanym przodkiem. Jak czytamy w opisie profesji górnika głębinowego zamieszczonej w Klasyfikacji zawodów i specjalności:

 

Wykonuje zasadnicze prace w przodkach eksploatacyjnych (ściany, zabierki, komory) oraz przygotowawczych i udostępniających (chodniki węglowe, kamienno-węglowe i kamienne, przybierki, szyby, szybiki i wielkowymiarowe wyrobiska kapitalne) zgodnie z wymogami dokumentacji technicznej i instrukcjami roboczymi, posługując się w zależności od potrzeb narzędziami ręcznymi (wiertarka, kilof, łom, młot, klucz fajkowy itp.) lub mechanicznymi (wrębiarka, wręboładowarka, kombajn chodnikowy lub ścianowy, ładowarka itp.); montuje, demontuje i utrzymuje w sprawności wszelkiego typu uzbrojenia i wyposażenia wyrobisk dołowych w celu zapewnienia ciągłości ruchu dołu kopalni; posługuje się różnego typu wielokrążkami, windami BKS, windami rabunkowymi, lewarami, zestawem narzędzi ślusarskich, pazurem, siekierą, piłą, kilofem, łopatą itp.

 

Zdarzeniami stwarzającymi szczególne niebezpieczeństwo w czasie pracy są zawalenia chodników i tzw. tąpnięcia.

 

Zgodnie z definicją Wyższego Urzędu Górniczego tąpnięcie to zjawisko dynamiczne spowodowane wstrząsem górotworu, w wyniku którego wyrobisko lub jego odcinek uległo gwałtownemu zniszczeniu lub uszkodzeniu, w następstwie czego nastąpiła całkowita lub częściowa utrata jego funkcjonalności lub bezpieczeństwa jego użytkowania. Gwałtowne tąpnięcie może powodować zagrożenie życia i utratę zdrowia ludzi pracujących w kopalni.


Głębinowe kopalnie w Polsce to na przykład Kopalnia Węgla Kamiennego Budryk (najgłębsza w kraju), Kopalnia Węgla Kamiennego „Wujek” i wiele innych, zlokalizowanych głównie na Śląsku.

 

Kopalnia otworowa: praca w kopalni soli

 

W kopalni otworowej kopalina jest wydobywana za pośrednictwem otworów wiertniczych. W czasie eksploatacji złoża, dzięki wykorzystaniu procesów fizycznych, chemicznych i biochemicznych, stan skupienia pozyskiwanego materiału przyjmuje postać ciekłą lub gazową.

 

W naszym kraju w kopalniach otworowych wydobywana jest sól. Inne możliwe do pozyskania w ten sposób surowce to na przykład ropa naftowa, gaz ziemny, siarka, woda mineralna i inne.

 

Zgodnie z rządową klasyfikacja zawodu, górnik zatrudniony w kopalni otworowej przede wszystkim: kieruje procesami wydobywania, magazynowania i transportu ropy lub gazu, siarki, soli; obsługuje urządzenia wydobywcze ropy lub gazu: pompy, głowice wydobywcze, oddzielacze, aparaty wysokociśnieniowe, tłocznie ropne, oczyszczalniki i adsorbery; włącza i wyłącza odwierty, syfonuje odwierty i oddzielacze; dawkuje środki zabezpieczające przed tworzeniem się hydratów; prowadzi eksploatację siarki – otworową metodą podziemnego wytopu, lub eksploatację soli – metodą ługowania.

 

Praca górnika wiąże się z wieloma zagrożeniami wypadków przy pracy i chorób zawodowych (przede wszystkim pylicy, uszczerbku słuchu, zespołu wibracyjnego),


Wyższy Urząd Górniczy wymienia następujące niebezpieczne zdarzenia, do jakich może dojść w kopalni:

  • pożary,
  • zapalenia i wybuchy metanu,
  • wybuchy pyłu węglowego,
  • zawały,
  • tąpnięcia,
  • awarie,
  • zdarzenia z użyciem środków strzałowych,
  • wyrzuty gazów i skał,
  • inne.

Z uwagi na ryzyko, tak ważne są w tym zawodzie przestrzeganie bhp oraz regularne badania lekarskie.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Unum Życie TUiR S.A.
    kierownik/koordynator  kontrakt B2B
    3 godz.
    Zadania: rekrutacja do zespołu sprzedażowego; rozwój i szkolenie zespołu; realizacja celów biznesowych; motywowanie, kreowanie dobrej atmosfery pracy.
  • Spawacz MAG / MIG lub WIG

    Ideale Jobs GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 000 - 18 600 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    4 godz.
    Opis stanowiska: Wykonywanie spawania metodą MAG (Metal Active Gas) lub MIG (Metal Inert Gas) zgodnie z dokumentacją techniczną . Przygotowanie powierzchni do spawania, w tym cięcie, czyszczenie i szlifowanie elementów metalowych. Montaż i łączenie elementów konstrukcji metalowych.
  • Młodszy Konsultant ds. Kadr i Płac

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    4 godz.
    Twoje zadania: Pomaganie użytkownikom oprogramowania Symfonia Kadry i Płace przez telefon, czat i email. Aktualizacja bazy wiedzy i tworzenie dokumentacji.
  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Psycholog / Pedagog specjalny

    Terapeutyczny Punkt Przedszkolny ABATEAM   Warszawa, Ochota    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Opis stanowiska prowadzenie terapii indywidualnej i/lub opcjonalnie grupowej (5 osobowej, 2 godz. dziennie przy wsparciu Pedagoga Specjalnego lub Psychologa) przygotowanie programów terapeutycznych; monitorowanie postępów; bieżąca kontakt z rodzicami;
  • Nauczyciel wychowania przedszkolnego

    Terapeutyczny Punkt Przedszkolny ABATEAM   Warszawa, Ochota    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Opis stanowiska współprowadzenie grupy przedszkolnej (4-5 osobowej trwającej 2 godz. przy wsparciu Pedagoga Specjalnego lub Psychologa) współtworzenie programów i ich realizacja; monitorowanie postępów; bieżąca kontakt z rodzicami;

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?