Renta socjalna to wsparcie dla osób, którym stan zdrowia uniemożliwia podjęcie zatrudnienia. Na jakich zasadach jest przyznawana i co warto wiedzieć o tym świadczeniu?
Renta socjalna - dla kogo
To, komu przysługuje renta socjalna dokładnie określa ustawa. Świadczenie może otrzymać osoba pełnoletnia (a przed 18 rokiem życia kobieta, która wyszła za mąż po ukończeniu 16. lat). Aby wnioskujący otrzymał wsparcie, lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska musi stwierdzić całkowitą niezdolność do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu.
Ważny jest moment, kiedy owo naruszenie powstało, czyli:
- przed ukończeniem 18 roku życia,
- w trakcie nauki (także podczas wakacji czy urlopu dziekańskiego) w szkole lub szkole wyższej (przed ukończeniem 25 lat) albo w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Renta socjalna przysługuje zarówno niezdolnym do pracy obywatelom Polski, jak i obcokrajowcom, jeśli spełnią odpowiednie dodatkowe warunki dotyczące zasad pobytu na terenie RP.
Renta socjalna - warunki przyznania
Aby otrzymać pieniądze, trzeba złożyć do ZUS-u wniosek o rentę socjalną oraz poniższe dokumenty:
- zaświadczenie ze szkoły lub uczelni potwierdzające okres nauki,
- zaświadczenie od lekarza o stanie zdrowia (zaświadczenie OL-9),
- inna dokumentacja medyczna potwierdzająca stan zdrowia,
- dokumenty przygotowane przez pracodawcę (jeśli wnioskujący jest zatrudniony):
• zaświadczenie o terminie umowy i kwocie przychodu,
• wywiad zawodowy (druk OL-10),
- oświadczenie, czy wnioskujący jest właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości rolnej, która przekracza 5 hektarów.
Kto wypłaca rentę socjalną
Decyzję o przyznaniu świadczenia podejmują pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i to właśnie w gestii ZUS-u leży wypłacanie pieniędzy. Wysokość renty socjalnej jest identyczna dla wszystkich uprawnionych i od 1 marca 2019 r. wynosi 1100 zł. Warto też wspomnieć, że kwota podlega corocznej waloryzacji, czyli jest odpowiednio zwiększana, by utrzymać jej realną wartość na niezmienionym poziomie.
Przyznanie renty socjalnej nie oznacza, że każdy bezwarunkowo będzie mógł z niej korzystać. ZUS może prawo do renty zawiesić, jeśli świadczeniobiorca uzyska przychód ponad 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (od 1 czerwca 2019 r. do 31 sierpnia 2019 r. limit wynosi 3465,70 zł).
Ustawa o rencie socjalnej
Podstawą prawną do ustalania komu przysługuje i ile wynosi renta socjalna jest Ustawa z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U. z 2018 roku, poz. 1340). W art. 4. znajdziemy informacje o rodzajach rent socjalnych. Są to:
1) „renta socjalna stała - jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest trwała;
2) renta socjalna okresowa - jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest okresowa.
Renta socjalna okresowa przysługuje przez okres wskazany w decyzji jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych”.