Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rękojmia a gwarancja – różnice

Rękojmia a gwarancja – różnice

 
Rękojmia a gwarancja – różnice

Rękojmia i gwarancja, choć dotyczą reklamacji zakupionych produktów, znacznie się różnią. Kiedy obowiązuje każde z nich?

 

Rękojmia – co to?


Zasady rękojmi znajdziemy w dziale II Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 556.: „Sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę fizyczną lub prawną (rękojmia)”. Jednocześnie: „sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili zawarcia umowy” (art. 557. § 1.).

Niezgodność towaru z umową jest zatem podstawą do jego reklamacji w sklepie, pod warunkiem, że wada nie była jawna w chwili zakupu. W kodeksie cywilnym zostały rozróżnione wady fizyczne i prawne. Do tych pierwszych należą np. brak właściwości, które danego typu produkt powinien mieć (niepiszący długopis), lub o których zapewniał sprzedawca (lecznicza lampa, która ma inne właściwości, niż wskazane przez sprzedawcę), niekompletny produkt (telefon bez ładowarki). Wady prawne dotyczą produktów pochodzących z kradzieży, zabezpieczonych w postępowaniu karnym jako dowody w sprawie itd.

Reklamacja z tytułu rękojmi uprawnia konsumenta do kilku żądań. Są to:
- naprawa towaru,
- wymiana na nowy,
- obniżka ceny,
- odstąpienie od umowy i zwrot towaru (jeśli wada ma istotny charakter).

 

Gwarancja – definicja

 

Zgodnie z art. 577. § 1. Kodeksu cywilnego: „Udzielenie gwarancji następuje przez złożenie oświadczenia gwarancyjnego, które określa obowiązki gwaranta i uprawnienia kupującego w przypadku, gdy rzecz sprzedana nie ma właściwości określonych w tym
oświadczeniu. Oświadczenie gwarancyjne może zostać złożone w reklamie”.

Gwarantem najczęściej jest producent, ale mogą to być także dystrybutor albo sprzedawca. Warto podkreślić, że gwarancja ma formę dobrowolnego oświadczenia, a więc nie każdy kupiony produkt musi być nią objęty. Jeśli nie obowiązuje, konsument może reklamować towar z wadą na podstawie rękojmi.

 

Kiedy rękojmia, a kiedy gwarancja?


Odpowiedź na to pytanie zawiera się już w definicjach obu pojęć. Wybór, jaka podstawa prawna reklamacji zostanie zastosowana w konkretnym przypadku – gwarancja czy rękojmia – zależy od okoliczności, a jeśli możliwe są obie opcje, należy do konsumenta.

Istotny jest też czas – prawo rękojmi obowiązuje przez 2 lata od chwili zakupu (w przypadku nieruchomości to 5 lat), natomiast okres gwarancji zależy od woli gwaranta, może trwać zarówno rok, jak i 10 lat (jeśli w oświadczeniu nie uwzględniono okresu gwarancji, przyjmuje się, że wynosi on 2 lata).

Obsługa posprzedażowa klienta nie jest więc jedynie dobrą wolą przedsiębiorcy i praktyką pozwalającą podtrzymywać dobre relacje z nabywcami. To obowiązek, w wielu kwestiach dokładnie określony przez prawo, dlatego znajomość zasad, na jakich można reklamować wadliwe produkty, pozwala skutecznie egzekwować swoje prawa.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Mechatronik / Elektrotechnik (M/ W/ D)

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Cappeln   
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Twoje zadania u nas to: Przejmujesz odpowiedzialność – we współpracy z kierownictwem warsztatu budujesz nowy obszar funkcjonalny; Zajmujesz się konserwacją i naprawą podzespołów elektrycznych i rozdzielnic; Odpowiadasz za konserwację, obsługę, parametryzację i programowanie urządzeń...
  • Inżynier / Kierownik Robót elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Obowiązki: Udział w przygotowaniu i realizacji budowy; Nadzór i koordynacja prac budowlanych; Tworzenie zestawień i kosztorysów materiałowych; Koordynacja prac różnych branż; Opracowywanie dokumentacji warsztatowej i powykonawczej; Zamawianie materiałów potrzebnych na budowie.
  • Senior Technical Accounting Administrator (with Italian)

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    What the day will look like The responsibilities include back-office operations such as: Checking information received from insurers against the information held on the system records; Performing calculations using information available in the system; Performing tasks such as: analysing booking...
  • Senior Technical Accounting Analyst with Dutch (Collection)

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    What the day will look like As a key member of our Cash cycle team located in Krakow, you will be responsible for providing customer service and support to our customer base for their financial inquiries. This includes addressing client’s overdue payments, researching payment discrepancies,...
  • Technical Accounting Process Lead with Dutch (Collection)

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Position Summary As a key member of our Cash cycle team located in Krakow, you will be responsible for providing customer service and support to our customer base for their financial inquiries. This includes addressing client’s overdue payments, researching payment discrepancies, reviewing and...

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?