Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Refakturowanie poniesionych kosztów – kiedy jest możliwe?

Refakturowanie poniesionych kosztów – kiedy jest możliwe?

 
Refakturowanie poniesionych kosztów – kiedy jest możliwe?

Refakturowanie kosztów – co to takiego?

 

W sytuacji, kiedy jeden przedsiębiorca ponosi koszty za usługi, z których faktycznie korzysta inny przedsiębiorca, istnieje potrzeba przeniesienia tych wydatków na właściwego płatnika. Dzięki temu przedsiębiorca, który nie korzysta z danej usługi, nie jest obciążony jej kosztami, a przedsiębiorca, który z niej faktycznie korzysta może ją zaliczyć w koszty prowadzenia działalności.

 

Standardowym przykładem jest tu np. refaktura za energię elektryczną. Przedsiębiorca zarządzający powierzchnią biurową wynajmuje lokal innemu przedsiębiorcy. Energia elektryczna jest zużywana przez najemcę, ale to na zarządcę wystawiane są faktury. Zarządca przenosi na najemcę koszty energii.

 

Ten proces nazywany jest przez przedsiębiorców refakturowaniem. W polskim prawie podatkowym nie jest on wyszczególniony ani opisany, ale należy do powszechnej praktyki. Najczęściej spotykane jest refakturowanie mediów przy podnajmie lokalu lub refakturowanie usług hotelowych w branży eventowej.

 

Refakturowane są głównie usługi. Refakturowanie towarów nie jest możliwe (art. 7, ust 8 ustawy o VAT). Podstawową zasadą jest refaktura kosztów w całości – czyli faktura i refaktura muszą być zgodne co do kwot. Firma refakturująca nie może doliczyć marży.

 

Refakturowanie faktur powinno być sprawą prostą, ale niestety ze względu na niejasność przepisów, w całym procesie refakturowania istnieje wiele wątpliwości. Każdą sytuację należy przeanalizować i zastanowić się, czy bardziej będzie opłacać się firmie refakturowanie, czy jednak zaliczenie wydatków w koszty uzyskania przychodu. Firmy, które chcą stosować refakturowanie i czuć się bezpiecznie, mogą uzyskać też indywidualną interpretację przepisów z urzędu skarbowego. Może dać podstawę do obrony, w przypadku, kiedy Urząd Skarbowy zakwestionuje refaktury.

 

Refaktura kosztów a VAT

 

Warunkiem koniecznym, by refakturowanie było przeprowadzone prawidłowo, jest zastosowanie tej samej stawki VAT, która została przedstawiona w fakturze pierwotnej. Co ważne, nie jest konieczne posiadanie uprawnień do wykonania usług będących przedmiotem refakturowania.

 

Jednocześnie, jeśli przedmiot usługi jest objęty określoną stawką podatku VAT, a faktura pierwotna została wystawiona przez podatnika korzystającego ze zwolnienia, to refaktura wystawiona przez podatnika VAT czynnego musi zawierać stawkę VAT.

 

Refakturowanie usług

 

Najpopularniejsze obszary, w których stosowane są refaktury to:
• media (np. za energię elektryczną),
• koszty transportu,
• usługi hotelowe.

 

Refakturowanie energii elektrycznej – stosowane w sytuacji najmu. Może odbywać się tylko wtedy, kiedy najemca ma możliwość wyboru świadczeniodawców (czyli jest to usługa odrębna od samego najmu (wyrok Trybunału Sprawiedliwości C-42/14).

 

Refakturowanie kosztów transportu – największe trudności przy refakturowaniu usług transportowych związane są ze wskazaniem daty wykonania refakturowanej usługi. Zgodnie z interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 16 sierpnia 2012 r. (sygn. IPTPP2/443-393/12-5/KW0 właściwym dniem, który powinien być wskazany na refakturze, jest faktycznie dzień wykonania usługi lub jej zakończenia.

 

Refakturowanie hotelu – stosowane, kiedy pośrednik (np. agencja eventowa) rezerwuje hotel w imieniu klienta. Z refakturowanych usług musi korzystać kontrahent, a nie podmiot refakturujący.

 

Przedsiębiorcy często pytają też o refakturowanie podatku od nieruchomości. Tu stanowisko Urzędu Skarbowego jest jednoznaczne – podatek od nieruchomości nie podlega refakturowaniu (interpretacja indywidualna, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 31 grudnia 2018 r., sygn. 0112-KDIL1-2.4012.645.2018.2.TK).

 

Wystawienie refaktury

 

Samo wystawianie refaktury nie różni się niczym od wystawiania zwykłej faktury. Dokument musi zawierać datę, kolejny numer, nazwy podatnika i nabywcy, numery NIP, datę wykonania usługi bądź datę otrzymania zapłaty, nazwę usługi, miarę i ilość, cenę netto, kwoty upustów, wartość, stawkę podatku, wartość podatku i kwotę należności ogółem.

 

Refaktura może mieć adnotację, że jest refakturą, ale nie musi. Można też zaznaczyć na refakturze opis przedmiotu refakturowania. Nazwa nie musi być taka sama jak na fakturze pierwotnej.


Warto zadbać o to, by pomiędzy oboma podmiotami została zawarta umowa o refakturowanie. Taka umowa zabezpiecza interesy podmiotu refakturującego, bo zawiera zgodę kontrahenta na obciążanie go kosztami.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • Kierowca kat. C+E

    Erontrans Sp. z o.o.   Swarzędz    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Kierowca kat. C+E – kontenery codziennie w domu zmiany po 12 godzin pracy Od 6.00-18.00 i 18.00 - 6.00 Ilość wakatów ograniczona System naczepowy Zadania: podstawienie pustego kontenera do ponownego załadunku, bez pojazdu pod rampę na trasie Swarzędz – Zbąszynek - Swarzędz odjazd z innym...
  • Zastępca Głównego Księgowego / Głównej Księgowej

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Opis stanowiska Praca odbywać się będzie pod nadzorem doświadczonego Dyrektora Finansowego oraz przy wsparciu kancelarii podatkowej. Ewidencja i weryfikacja dokumentów finansowo-księgowych. Bieżąca kontrola i analiza kont księgowych. Pomoc przy sporządzaniu sprawozdań finansowych oraz...
  • Samodzielny księgowy / Samodzielna księgowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat   8 317 - 9 784 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Twój zakres obowiązków: dekretowanie i księgowanie dokumentów, prowadzenie ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, rozliczanie magazynu, ewidencja i kontrola rozrachunków z kontrahentami, udział w kalkulacji podatków CIT i VAT, sporządzanie raportów.
  • Technical Accounting Analyst with Spanish

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    What the day will look like The responsibilities include back-office operations such as: Checking information received from insurers against the information held on the system records; Performing calculations using information available in the system; Performing tasks such as: analysing booking...
  • Specjalista ds. obsługi klienta

    GCC7 Services Ltd   Malta, St. Julians   
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Mieszkaj i pracuj na słonecznej Malcie! TWOJE OBOWIĄZKI: Pełnienie roli głównego punktu kontaktowego we wszelkich sprawach związanych z Twoimi kontami. Budowanie i utrzymywanie silnych, długotrwałych relacji z klientami. Rozwijanie relacji zaufania doradców z kluczowymi klientami....

Najnowsze artykuły

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?