Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Przyszłość przetwórstwa tworzyw sztucznych

Przyszłość przetwórstwa tworzyw sztucznych

 
Przyszłość przetwórstwa tworzyw sztucznych

Rynek tworzyw sztucznych w Polsce

 

Jak czytamy w artykule opublikowanym na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, sektor związany z tworzywami sztucznymi przyniósł w 2016 roku ponad 80 mld zł przychodu, co stanowiło ok. 5,3% wkładu w krajowy PKB.

 

Rynek tworzyw sztucznych w Polsce zasila inne sektory gospodarki. To nie tylko opakowania plastikowe, czy patyczki higieniczne. Produkty z polimerów (będących podstawowym budulcem tworzyw) wykorzystywane są m.in. w branży motoryzacyjnej, kosmetycznej, biomedycznej, w kosmonautyce.

 

Plastik zyskał popularność przede wszystkim dlatego, że jest tani i jednocześnie trwały. Znajduje zastosowanie w wielu różnych dziedzinach. Obecnie jednak świat boryka się z problemem nadmiaru tego tworzywa w przyrodzie, właśnie ze względu na jego trwałość i nadmierne wykorzystywanie.

 

Dyrektywa plastikowa UE a branża tworzyw sztucznych

 

Problem ten zaczęto dostrzegać coraz wyraźniej i rozpoczęły się próby zminimalizowania wpływu branży tworzyw sztucznych na środowisko. Efektem takich działań jest dyrektywa UE zwana plastikową, a dokładniej Dyrektywa Parlamentu Europejskiego I Rady w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.

 

Głównym celem inicjatywy UE jest „zapobieganie powstawaniu i ograniczanie odpadów morskich z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych oraz narzędzi połowowych zawierających tworzywa sztuczne przez uzupełnienie środków przewidzianych w strategii w dziedzinie tworzyw sztucznych, eliminację zidentyfikowanych luk w istniejących działaniach i ustawodawstwie oraz zapewnienie dalszego wzmocnienia systemowego podejścia UE do tej kwestii”. Statystyki przytaczane w dokumencie wskazują, iż odpady morskie to w ok. 80-85% właśnie tworzywa sztuczne.

 

Mówiąc skrótowo, w Dyrektywie stworzono plan przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Chodzi o ograniczenie użycia szkodliwych dla środowiska materiałów oraz recykling tworzyw sztucznych.

 

W dyrektywie pogrupowano wykorzystywane przez człowieka produkty i zastosowano:
- ograniczenie stosowania (dot. np. kubków na napoje, opakowań na żywność bez dalszej obróbki), art. 4 Dyrektywy;
- ograniczenie w zakresie wprowadzania do obrotu (dot. np. słomek, mieszadełek do napojów, sztućców), art. 5 Dyrektywy;
- wymagania dotyczące produktów (dotyczy pojemników stosowane do przechowywania napojów, takie jak butelki na napoje w tym ich pokrywki i wieczka), art. 6 Dyrektywy;
- wymagania dotyczące oznakowania (dot. np. chusteczek nawilżanych, balonów, podpasek higienicznych i tamponów) art. 7 Dyrektywy;
- rozszerzoną odpowiedzialność producenta (dot. np. kubków na napoje, paczek i owijek z elastycznych materiałów zawierających żywność przeznaczoną do bezpośredniego spożycia z paczki lub owijki bez żadnej dalszej obróbki), art. 8 Dyrektywy;
- zasady selektywnego zbierania (dotyczy butelek na napoje), art. 9 Dyrektywy;
- stosowanie środków służących upowszechnianiu wiedzy (dot. np. wyborów tytoniowych, balonów, chusteczek nawilżanych), at. 10 Dyrektywy.

 

Recykling tworzyw sztucznych: nowy kierunek rozwoju?

 

W myśl powyższej dyrektywy jednym z działań, jakie powinniśmy wprowadzać do gospodarki, jest recykling plastiku, który produkujemy na masową skalę.

 

Przetwórstwo tworzyw sztucznych to branża, która tak naprawdę stwarza wiele możliwości. Mimo wycofania niektórych produktów z obiegu praca znajdzie się przy ponownym przetwarzaniu danego materiału. Takie stanowiska, jak monter wyrobów z tworzyw sztucznych, osoba odpowiedzialna za segregowanie materiału, kierowca przy transporcie odpadów mogą nadal pojawiać się na rynku pracy.

 

Recykling to nie tylko praca fizyczna. Badania naukowe nad bardziej efektywnym przetwarzaniem materiału, nad ulepszeniem selekcji, a także tworzeniem materiałów zastępczych, stają się bardzo istotnym obszarem w gospodarce obiegu zamkniętego.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    14 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?