Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Emigracja zarobkowa - pozytywne i negatywne skutki, wpływ na gospodarkę

Emigracja zarobkowa - pozytywne i negatywne skutki, wpływ na gospodarkę

 
Emigracja zarobkowa  - pozytywne i negatywne skutki, wpływ na gospodarkę

Przyczyny emigracji ekonomicznej

 

Emigracja to opuszczenie stałego miejsca bytowania, na pewien okres lub na stałe. Wg Internetowej Encyklopedii PWN oznacza „ruch wędrówkowy ludności poza granice określonego terytorium”. Najczęściej więc emigracją określa się wyjazd (czasowy lub stały) poza granice kraju.

 

Przyczyny emigracji są bardzo różne. Jedną z nich jest chęć poprawy warunków materialnych. Nie mogąc znaleźć zatrudnienia w kraju albo nie będąc usatysfakcjonowanym z realiów panujących w danym miejscu, wielu ludzi decyduje się na emigrację zarobkową (ekonomiczną).

 

Niektórzy, nie mogąc zdecydować się na to, jaką ścieżkę kariery obrać w ojczyźnie, próbują poszukać czegoś za granicą. Bardzo często słyszy się np. o pielęgniarkach, hydraulikach, dla których wynagrodzenie w Polsce jest za niskie. W innym kraju mogą żyć na wyższym poziomie, wykonując tę samą pracę.

Znany jest również proceder, kiedy emigracja Polaków w celach zarobkowych jest czasowa. Jeżdżą na prace sezonowe lub na krótsze okresy, by odłożyć większą sumę pieniędzy i potem wrócić do kraju. Przyczyna emigracji nie zawsze związana jest tym, że w danym miejscu jest źle, ale tym, że gdzieś indziej może być lepiej.

 

Emigracja z Polski powodowana jest również chęcią poznania nowych miejsc. Ciekawość świata, kultur, zupełnie inne możliwości zarobku i budowania kariery - to coś, co może pociągać, szczególnie młodych. Nie zawsze jest to proces zaplanowany. Może to być wynik przypadku, zbiegu odpowiednich okoliczności.

 

Główną przyczyną emigracji ekonomicznej jest chęć poprawienia warunków materialnych. Wyższe wynagrodzenie, lepszy standard życia to jedno. Ale warto też pamiętać o dodatkowych czynnikach – rodzaj edukacji, lepsza opieka medyczna, zupełnie nowe standardy w opiece socjalnej. Inne kraje nie oferują wyłącznie wyższego wynagrodzenia. Mogą zagwarantować również lepsze warunki funkcjonowania „po pracy”.

 

Pozytywne i negatywne skutki emigracji

 

Jak każde większe zjawisko społeczne, tak samo i to, powoduje pewne konsekwencje. Mamy do czynienia zarówno z negatywnymi, jak i pozytywnymi skutkami emigracji. Można je rozpatrywać z perspektywy osób udających się na emigrację, jak i opuszczanego przez nich kraju.

 

Pozytywnym skutkiem emigracji jest oczywiście poprawienie sytuacji danej jednostki migrującej. Taka odmiana zresztą nie dotyczy wyłącznie migrującej osoby. Najczęściej polepsza się sytuacja całej rodziny. Pozytywne konsekwencje migracji są również pozamaterialne. To możliwość przeżycia przygody albo nawet znalezienia swojego nowego miejsca na świecie. Przebywający na emigracji podnoszą swoje kwalifikacje, ale też umiejętności społeczne – adaptacja w nowym towarzystwie, nowej kulturze itp.

 

Do negatywnych skutków migracji, tych które mają wpływ na osobę emigrującą, należy przede wszystkim rozłąką z rodziną i przyjaciółmi. Niekiedy z tej przyczyny rozpadają się małżeństwa. Rodzice wyjeżdżający na emigrację i zostawiający dzieci pod opieką np. dziadków  nie mają już takiego wpływu na swoje potomstwo. Nie mogą też zawsze towarzyszyć dzieciom podczas ważnych wydarzeń.

 

Wpływ emigracji zarobkowej na gospodarkę Polski

 

Jak migracje Polaków wpływają na nasz kraj? Tu również można zastosować podział na skutki pozytywne i negatywne.
Do pozytywnych efektów emigracji zalicza się m.in. zmniejszenie bezrobocia i podniesienie standardów bytowania. Mimo że Polacy zdobywają środki finansowe za granicą, to jednak zarobione kwoty najczęściej inwestują w kraju.

 

Jeden z bardziej negatywnych skutków emigracji polaków to wzrastający deficyt specjalistów. Widoczne jest to w różnych sytuacjach - brak lekarzy, pielęgniarek w szpitalach powoduje, że dostęp do opieki jest ograniczony. To negatywny skutek dla społeczeństwa.


Jednocześnie opuszczenie kraju przez pracowników o odpowiednich uprawnieniach sprawia, że przedsiębiorstwa nie mogą znaleźć dobrze wykwalifikowanych pracowników. Cierpi więc gospodarka krajowa.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Robotnik produkcyjny

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Maasdijk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 500 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: pakowanie warzyw i owoców, oklejanie produktów, układanie kartonów paletach. Wymagania: podstawowa znajomość języka angielskiego, chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres. Mile widziane: prawo jazdy kat. B;
  • Sztygar Zmianowy Górniczy pod Ziemią / TBM Shift Engineer

    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Praca przy drążeniu tuneli za pomocą tarczy TBM na projekcie rozbudowy II linii Metra w Warszawie, Nadzór nad prowadzeniem robót tunelowych na zmianie, Przestrzeganie obowiązujących przepisów, zarządzeń, instrukcji, norm i wytycznych, Prowadzenie robót zgodnie z...
  • Główna Księgowa / Główny Księgowy

    Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego w Warszawie S.A.   Warszawa, ul. Modlińska 17    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior) / ekspert / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Na tym stanowisku wymagane są następujące umiejętności, m.in.: Nadzór nad prowadzeniem księgowości przez Biuro Rachunkowe. Nadzór nad sporządzaniem deklaracji podatkowych (VAT, PIT, CIT, VAT-UE). Opracowanie Instrukcji obiegu dokumentów księgowych. Kontrola prawidłowości transakcji...
  • Orderpicker w magazynie z artykułami dla zwierząt

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień przy użyciu skanera ręcznego; przygotowywanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: komunikatywna znajomość języka angielskiego; mile widziane prawo jazdy kat. B – nie jest wymagane! dobra organizacja pracy; zaangażowanie w wykonywanie...
  • Kierowca wózka widłowego

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa   9 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Obowiązki: kierowanie wózkiem widłowym bocznym; przeprowadzanie konserwacyji wózka; prace magazynowe; praca w systemie zmianowym; Wymagania: doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku; uprawnienia na wózki widłowe boczne - z certyfikatem; prawo jazdy kat. B; znajomość języka...
  • Kierowca C+E

    TMG Spedition GmbH   Niemcy, Bittterfeld    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Gwarantujemy: Nowoczesną flotę pojazdów (Mercedes, MAN) Wsparcie w ojczystym języku; Terminowość wypłat i atrakcyjny system premiowy; Pomoc przy formalnościach z Niemieckimi instytucjami; Kompleksowe szkolenie wdrożeniowe; Elastyczność w wyborze systemu pracy (2/1, 3/1, lub 4/1)...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?