Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Przerwa w pracy a długość pracy

Przerwa w pracy a długość pracy

 
Przerwa w pracy a długość pracy

Każda osoba, niezależnie od wykonywanego zawodu i stanowiska, które zajmuje, potrzebuje przerwy. Mało kto z nas będzie w stanie się skupić na wykonywanych obowiązkach przez całe 8 godzin, dlatego prawo pracy ściśle określa zasady dotyczące przerw dla pracowników.

 

Kodeks pracy - przerwa

 

Prawo do przerwy w pracy jest jednym z podstawowych praw, które przysługuje pracownikowi. Określają to artykuły 134. i 141. Kodeksu Pracy. Zgodnie z podanymi artykułami, pracownikowi, którego dobowy wymiar czasu pracy wynosi 6 godzin (lub więcej), przysługuje co najmniej 15 minut przerwy wliczonej do czasu pracy.

 

Artykuł 141. Kodeksu Pracy pozwala pracodawcy wprowadzić jedną przerwę w pracy, która nie jest wliczana do czasu pracy i jest bezpłatna. Nie może ona przekraczać 60 minut i najczęściej jest ona przeznacza na spokojne spożycie obiadu bądź załatwienie osobistych spraw przez pracowników. Zapis o takiej przerwie powinien zostać umieszczony w regulaminie zakładowym bądź w umowie o pracę.

 

Przerwa w pracy - komu przysługuje?

 

Do przerwy w pracy ma prawo każdy pracownik. Kodeks Pracy nie określa dokładnie, w jakim momencie dnia należy wykorzystać 15 minut przerwy. Może to zatem być przerwa śniadaniowa. Ważne jest natomiast, aby przerwa została wykorzystana w taki sposób, aby zapewniła nam odpoczynek i chwilowe rozluźnienie, dzięki czemu będziemy mogli ponownie wrócić do pełnienia swoich obowiązków na najwyższym poziomie.

 

W Kodeksie Pracy możemy też znaleźć zapisy o dodatkowych przerwach, które przysługują pracownikom w pewnych okolicznościach. Jedną z takich okoliczności jest karmienie piersią. Przerwy te są przyznawane na wniosek pracownicy, która jest zobowiązana przedłożyć pracodawcy odpowiednie zaświadczenie lekarskie potwierdzające ten fakt. Kobieta może korzystać z takich przerw przez cały okres karmienia.

 

Pracownicy biurowi, którzy spędzają przed monitorami co najmniej połowę wymiaru czasu pracy, mają prawo do 5 minut przerwy po każdej godzinie pracy. W tym czasie powinni dać odpocząć oczom i rozluźnić plecy. W tym wypadku pracownik nie może kumulować przysługujących mu przerw. Pracodawca może odmówić nam prawa do 5-minutowych przerw, jeżeli zapewnił nam różnorodne obowiązki, które sprawiają, że odrywamy się od komputera.

 

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku pracowników młodocianych. Mają oni prawo do 30-minutowej przerwy, której jednak nie mogą rozdzielać na krótsze.

 

Ile przerwy na 8 godzin pracy?

 

Jak już zostało wyżej podane, Kodeks Pracy mówi, że pracownikom przysługuje prawo do 15 minut przerwy przy co najmniej 6-godzinnym dniu roboczym. Często pojawiają się zatem pytania, ile trwa przerwa w pracy 10-godzinnej lub ile przysługuje przerwy na 12 godzin pracy. Według prawa nie ma znaczenia czy pracujemy 8, 10 czy 12 godzin. W każdym przypadku mamy prawo do 15 minut przerwy wliczonej do czasu pracy. Jeżeli pracownik pracuje krócej niż podane w Kodeksie 6 godzin, to wtedy nie przysługuje mu żadna przerwa.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. sprzedaży aut nowych

    Chodzeń Sp. z o.o.   Piaseczno, ul. Puławska 52    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Wymagania: doświadczenie w branży motoryzacyjnej w dziale sprzedaży samochodów, znajomość technik sprzedaży, samodzielność w planowaniu i realizacji zadań, duże zaangażowanie oraz motywacja w realizacji osiąganych celów, komunikatywność, umiejętność budowania relacji z Klientami,...
  • Kierownik Budowy

    Cermag Construction Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Lokalizacja - Polkowice Czego oczekujemy: doświadczenia związanego z zarządzaniem procesem budowlanym na stanowisku Kierownika Budowy, komunikatywna znajomość jęz. angielskiego, uprawnień do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń, umiejętności organizacji pracy własnej,...
  • Asystent / Asystentka Prawna – Płatne Praktyki

    Wonga.pl Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta / asystent  umowa zlecenie / o staż/praktykę  rekrutacja online
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Pomoc w przygotowywaniu dokumentów i opinii prawnych na potrzeby Spółki. Weryfikacja dokumentów we współpracy z zespołem. Cykliczny research dotyczący aktualnych zagadnień prawnych. Nadzór nad obiegiem dokumentów w dziale. Prowadzenie działowych baz danych. Zakres...
  • Operator Wózka Widłowego

    Nagel Polska Sp. z o.o   Komorniki, k. Poznania, ul. Wiśniowa 19    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków: rozładunek i załadunek towaru - praca ze skanerem, prowadzenie dokumentacji magazynowej.
  • Kierowca Autobusu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą polską stronę internetową: https://www.vgbreitenbach.pl Prowadzenie autobusu na liniach, ze sprzedażą biletów. Zakres obowiązków: Przewóz osób na trasach miejskich i podmiejskich na terenie Niemiec. Sprzedaż biletów. Kontrola pojazdu przed...
  • Młodszy Specjalista ds. Windykacji / Fakturzysta

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Do głównych zadań należeć będzie: weryfikacja wniosków i wystawianie faktur sprzedaży w wewnętrznym systemie firmy; kontakt z klientem zewnętrznym oraz współpraca z innymi działami w celu kompleksowej obsługi danego zapytania; dbałość o rzetelność dokumentacji i terminowość;...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.