Jak długo można przebywać na zwolnieniu lekarskim? Czy możliwe jest wydłużenie okresu pobierania zasiłku chorobowego?
Pracownik, który nie jest zdolny do pełnienia obowiązków służbowych, powinien udać się do lekarza i uzyskać zwolnienie. Kiedy przebywa na tzw. L4, przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy.
Wynagrodzenie chorobowe - w wysokości 80% podstawy pensji przysługuje ubezpieczonemu po 30 dniach płacenia składek na ubezpieczenie przez 33 dni choroby lub - w przypadku pracowników po 50. roku życia - przez 14 dni choroby. Pełne wynagrodzenie otrzymują natomiast osoby, które utraciły zdolność do pracy w wyniku wypadku przy pracy, w drodze do lub z pracy, w efekcie choroby w ciąży, choroby zawodowej bądź poddają się badaniom w celu zostania dawcą komórek, szpiku lub narządów.
Zasiłek chorobowy - jest wypłacany pracownikowi po przekroczeniu okresu wypłaty wynagrodzenia chorobowego (czyli odpowiednio od 34. lub 15. dnia niedyspozycji). Zasiłek można pobierać przez 182 dni.
Przedłużenie zasiłku chorobowego - komu przysługuje
Wielu zatrudnionych przebywających na zasiłku zastanawia się, ile można chorować, żeby nie utracić prawa do świadczenia z ZUS-u. Otóż przepisy są tutaj jednoznaczne. Po 182 dniach zasiłek przestaje być wypłacany. Dłużej, bo przez maksymalnie 270 dni mogą go pobierać jedynie:
• kobiety, które zachorowały w czasie ciąży,
• pracownicy chorzy na gruźlicę.
Przedłużenie zwolnienia lekarskiego - warunki
Obie wyżej wymienione okoliczności są udokumentowane na zwolnieniu lekarskim kodami odpowiednio B i D. Pracownik bądź pracownica może złożyć wniosek o nieumieszczanie na formularzu ZUS ZLA kodu choroby. Niemniej wówczas zasiłek będzie wypłacany tak jak w przypadku innych chorób, a więc maksymalnie przez 182 dni.
Co w przypadku, gdy czas obowiązywania zwolnienia skończył się, a zatrudniony nadal pozostaje niezdolny do pracy? Wówczas ma możliwość uzyskania świadczenia rehabilitacyjnego na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.
Przedłużenie zwolnienia lekarskiego – wniosek
By uzyskać zasiłek chorobowy, konieczne jest wypełnienie wniosku. Można to zrobić w najbliższej jednostce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych bądź bezpośrednio na stronie ZUS-u. Już na tym etapie do ZUS-u trafia informacja, czy niezdolność do pracy uprawnia do pobierania zasiłku maksymalnie przez 182 czy 260 dni. W związku z tym nie ma konieczności składania żadnych dodatkowych wniosków.