Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Przedawnienie urlopu wypoczynkowego - kiedy przepada urlop

Przedawnienie urlopu wypoczynkowego - kiedy przepada urlop

 
Przedawnienie urlopu wypoczynkowego - kiedy przepada urlop

Czy niewykorzystany urlop przepada


Prawo do urlopu wypoczynkowego ma każda osoba, która podpisała ze swoim przełożonym umowę o pracę. Wymiar dni wolnych różni się w zależności od stażu pracy. Jeżeli mamy udokumentowane mniej niż 10 lat, to możemy liczyć na 20 dni. Po co najmniej 10 latach pracy nasz urlop wypoczynkowy wynosi trochę więcej, bo 26 dni. Co jednak zrobić, gdy nie udało nam się skorzystać z całego przynależnego nam wymiaru? Kiedy przepada urlop? Przede wszystkim trzeba podkreślić, że niewykorzystane dni wolne, przechodzą na kolejny rok kalendarzowy.

 

Kiedy przepada urlop

Niewykorzystane dni wolne są traktowane jak zaległy urlop. Musimy go wykorzystać do 30 września kolejnego roku kalendarzowego. Jeżeli zatem nie udało nam się pojechać na wakacje w 2018 roku i „zachomikowaliśmy” całkiem sporo wolnego, to musimy z niego skorzystać do 30 września 2019 roku.


Załóżmy, że ponownie nie mieliśmy okazji do pojechania na urlop lub nasz szef nie zgodził się na tak długą nieobecność w firmie, ponieważ mogłoby to wpłynąć na jej funkcjonowanie. Czy to oznacza, że całkowicie tracimy prawo do zaległych dni wolnych? Roszczenia z tytułu zaległego urlopu przedawniają się z upływem 3 lat.

Warto jednak zaznaczyć, że zatrudnione osoby mają prawo do urlopu. Oznacza to, że przedsiębiorca ma obowiązek udzielić go swoim pracownikom. Jeżeli tego nie zrobi, łamie swoje podstawowe obowiązki, które wynikają z zapisów Kodeksu pracy (artykuł 152.). Grożą mu za to konsekwencje prawne.

 

Czy niewykorzystany urlop przechodzi do nowego pracodawcy


Czy przedawnienie urlopu wypoczynkowego liczy się przy zmianie pracy? Często pojawia się pytanie, czy będzie można skorzystać z zaległych dni wolnych w nowej firmie. Od razu należy podkreślić, że zaległy urlop nie przechodzi do nowego pracodawcy. Jeśli zatem kończyny naszą współpracę z konkretnym przedsiębiorstwem, to mamy dwie opcje. Albo skorzystamy z przynależnego nam urlopu albo pracodawca wypłaci nam ekwiwalent za niewykorzystany urlop. W takiej sytuacji istotny jest zapis w świadectwie pracy, że takie świadczenie zostało wypłacone. Dokument wystawia właściciel firmy i wręcza nam (lub wysyła) w momencie rozwiązania umowy. Powinien on zawierać informację o stażu pracy w danej firmie, obowiązkach oraz urlopie i możliwym ekwiwalencie.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy podpisujemy kolejną umowę z tym samym pracodawcą. W takiej sytuacji zaległy urlop wypoczynkowy może być wykorzystany wraz z wejściem w życie zapisów nowego kontraktu.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?