Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Prywatna szkoła muzyczna: jak otworzyć?

Prywatna szkoła muzyczna: jak otworzyć?

 
Prywatna szkoła muzyczna: jak otworzyć?

Jesteś melomanem albo urodzonym pedagogiem, marzy Ci się własna szkoła muzyczna? By otworzyć tego typu placówkę sam nie musisz mieć wykształcenia kierunkowego, obowiązuje Cię jednak szereg zasad. Oto garść wskazówek na start, jak zrealizować pomysł na własny biznes – prywatną szkołę muzyczną.

 

Spis treści

Prywatna szkoła muzyczna: jak założyć?

 

Szkoła muzyczna to rodzaj szkoły artystycznej. A taką, zgodnie z Prawem oświatowym, może prowadzić zarówno stowarzyszenie, fundacja lub inna osoba prawna, jak i osoba fizyczna.

 

Prywatne szkoły muzyczne uzyskują uprawnienia placówek publicznych po spełnieniu warunków ustawowych. Zgodnie z art. 14.4 powyższego aktu prawnego:

 

Niepubliczna szkoła artystyczna może uzyskać uprawnienia publicznej szkoły artystycznej (...) jeżeli:

 

  • realizuje programy nauczania uwzględniające podstawy programowe kształcenia w zawodach szkolnictwa artystycznego, a w przypadku szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne – również podstawę programową kształcenia ogólnego;
  • realizuje zajęcia edukacyjne zgodnie z ramowym planem nauczania publicznej szkoły artystycznej danego typu;
  • przyjmuje kandydatów, którzy uzyskali pozytywny wynik sprawdzianu uzdolnień, predyspozycji lub praktycznych umiejętności niezbędnych do podjęcia kształcenia w danej szkole artystycznej, danym zawodzie, specjalności lub specjalizacji, uwzględniając limity wiekowe kandydatów określone dla kandydatów do publicznej szkoły artystycznej danego typu;
  • stosuje zasady klasyfikowania i promowania uczniów oraz przeprowadzania egzaminów (...)
  • prowadzi dokumentację przebiegu nauczania ustaloną dla publicznych szkół artystycznych;
  • kształci w zawodach szkolnictwa artystycznego określonych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa artystycznego;
  • zatrudnia nauczycieli zajęć edukacyjnych (...) posiadających kwalifikacje określone dla nauczycieli szkół publicznych (...)
  • stosuje organizację roku szkolnego ustaloną dla publicznych szkół artystycznych.

 

Twoja szkoła będzie także podlegać nadzorowi pedagogicznemu Centrum Edukacji Artystycznej, powołanemu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Szkołę będziesz musiał wpisać do ewidencji niepublicznych szkół artystycznych, zarówno jeśli to będzie szkoła muzyczna pierwszego stopnia, szkoła muzyczna drugiego stopnia czy policealna szkoła muzyczna. Pamiętaj też, że dana placówka może mieć charakter szkoły ogólnokształcącej z kształceniem artystycznym, jak i realizować wyłącznie program nauki artystycznej. By dokonać wpisu, powinieneś złożyć wniosek do Centrum Edukacji Artystycznej. Wszelkie informacje na ten temat uzyskasz telefonicznie (22 42-10-615) lub mailowo: szkol.niepub@cea.art.pl. Po pomyślnej weryfikacji i uzyskaniu wpisu Twoja jednostka zostanie zarejestrowana także w RSPO, czyli Rejestrze Szkół i Placówek Oświatowych. Wpisu dokona Departament Szkolnictwa Artystycznego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Automatycznie złożony zostanie też wniosek o dopisanie placówki do REGON. Więcej informacji na temat działania szkoły artystycznej z uprawnieniami szkoły publicznej oraz bez takowych, a także wzory formularzy i informacje o załącznikach znajdziesz w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej (Centrum Edukacji Artystycznej/ Nadzór pedagogiczny).

 

Jaką lokalizację wybrać dla szkoły muzycznej?

 

Realizację pomysłu na pierwszy biznes – a także na każdy kolejny! – należy zacząć od przygotowania biznesplanu. Naprawdę warto zwrócić się w tym zakresie o pomoc do specjalisty, który pomoże wyliczyć wydatki na start, przeprowadzi badanie rynku, oceni ryzyko, oszacuje możliwe zyski.

 

Wybór lokalizacji szkoły jest istotny. Zwykłe mieszkanie w bloku raczej nie nadaje się do tego celu, nie tylko z uwagi np. na niedostateczny metraż. Pamiętaj, że zajęcia w szkole będą hałaśliwe, co raczej nie spodoba się sąsiadom. Pomieszczenia w szkole muzycznej powinny zostać specjalnie przystosowane i wygłuszone.

 

Prywatna szkoła muzyczna: wyposażenie

 

Ważnym elementem biznesplanu jest obliczenie wydatków na wyposażenie placówki – instrumenty, podręczniki, meble do klas i sekretariatu, komputer oraz inny sprzęt biurowy. Ceny fortepianów zaczynają się od kilkudziesięciu tysięcy złotych, perkusji od około 2,5 tys., nieco tańsze są pianina.

 

Rekrutacja pracowników do szkoły muzycznej

 

Jeśli masz odpowiednie kwalifikacje, samodzielnie możesz uczyć w szkole. W większości przypadków niezbędne będzie jednak zatrudnienie nauczycieli. Czym się kierować w czasie rekrutacji? Oczywiście personel musi mieć uprawnienia do pracy z dziećmi i młodzieżą. Zwróć uwagę, czy kandydaci mają wykształcenie kierunkowe, gdzie zdobywali doświadczenie lub uzyskali dyplom. Wybierz też osoby, które są otwarte, potrafią rozmawiać z ludźmi – dobra komunikacja z uczniami, a także np. rodzicami dzieci pobierających naukę to podstawa.

 

Pamiętaj też, że nie każdy pasjonat gry na instrumencie jest zarazem dobrym nauczycielem muzyki. Pedagog powinien być cierpliwy i wyrozumiały, umieć zarazić entuzjazmem, zainteresować uczniów.

 

Marketing dla prywatnej szkoły muzycznej

 

W rozkręceniu działalności kluczową rolę odgrywa przemyślana strategia promocyjna. Jak ją przygotować? Na wstępie zastanów się, do kogo kierujesz ofertę swojej szkoły. Przykładowo, jeśli chcesz stworzyć szkołę muzyczną dla dzieci, powinieneś zadbać o stworzenie komunikatów trafiających do ich rodziców. Zamieść reklamy w miejscach odwiedzanych przez rodziny, ale także w pobliżu szkół czy placów zabaw. Nieco inne reklamy stworzysz w przypadku szkoły II stopnia, w której kształci się głównie młodzież itp. Koniecznie zorganizuj uroczyste otwarcie szkoły.

 

Nie pomijaj marketingu internetowego! Placówka musi mieć profesjonalną stronę internetową, a najlepiej również konto w mediach społecznościowych. Możesz zaplanować reklamy w ramach Google Ads, zlecić wykonanie artykułów sponsorowanych, prowadzić kampanię w mediach społecznościowych – możliwości jest naprawdę sporo.

 

Pamiętaj, że Twoim celem jest nie tylko zwrócenie uwagi konsumentów, ale też tworzenie długofalowych relacji. Co sprawi, że dana osoba (np. rodzic dziecka) zaufa Twojej szkole? Musisz udowodnić, że to profesjonalna placówka, w której uczeń będzie się rozwijał. Jak zachęcić do nauki nastolatka czy nawet starszą osobę? W reklamach pokaż, jak fascynujący jest świat muzyki.

 

Sprawdź także, jak zostać muzykiem instrumentalistą

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    4 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Młodszy Specjalista HR

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Z nami: Będziesz architektem rozwoju: nauczysz się zarządzać rozwojem kompetencji w przemyśle motoryzacyjnym (na bazie ISO 9001, IATF 16949), rozwiniesz swoje horyzonty organizując, planując lub prowadząc szkolenia. Zaopiekujesz programy employee experience: zadbasz o jakość procesów...
  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • Junior Method Engineer

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    With Us, You Will: Learn how to optimize processes to maximize the potential of machinery. Understand how to streamline material flows and optimize internal logistics. Learn how to practically eliminate waste (MUDA) in production and increase the efficiency of material usage. Actively participate in...
  • Inżynier / Inżynierka ds. odbiorów i modernizacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    8 godz.
    Opis stanowiska: Prace związane z przygotowaniem obiektu do otwarcia. Udział w odbiorach nowych inwestycji od Generalnego Wykonawcy. Koordynacja i nadzór nad wykonywaniem okresowych przeglądów oraz konserwacji elementów budynku i instalacji. Wsparcie zespołu zarządzania nieruchomościami w...
  • Specjalista / Specjalistka ds. gwarancji i usterek

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    8 godz.
    Opis stanowiska: Kontakt z klientem – odpowiadanie za komunikację z klientem (od przyjęcia zgłoszenia aż po rozwiązanie usterki). Diagnoza i ocena usterek powstałych na inwestycjach mieszkaniowych. Koordynacja usuwania usterek z generalnym wykonawcą oraz firmami budowlanymi. Wewnętrzna...

Najnowsze artykuły

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.