Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Prywatna szkoła muzyczna: jak otworzyć?

Prywatna szkoła muzyczna: jak otworzyć?

 
Prywatna szkoła muzyczna: jak otworzyć?

Jesteś melomanem albo urodzonym pedagogiem, marzy Ci się własna szkoła muzyczna? By otworzyć tego typu placówkę sam nie musisz mieć wykształcenia kierunkowego, obowiązuje Cię jednak szereg zasad. Oto garść wskazówek na start, jak zrealizować pomysł na własny biznes – prywatną szkołę muzyczną.

 

Spis treści

Prywatna szkoła muzyczna: jak założyć?

 

Szkoła muzyczna to rodzaj szkoły artystycznej. A taką, zgodnie z Prawem oświatowym, może prowadzić zarówno stowarzyszenie, fundacja lub inna osoba prawna, jak i osoba fizyczna.

 

Prywatne szkoły muzyczne uzyskują uprawnienia placówek publicznych po spełnieniu warunków ustawowych. Zgodnie z art. 14.4 powyższego aktu prawnego:

 

Niepubliczna szkoła artystyczna może uzyskać uprawnienia publicznej szkoły artystycznej (...) jeżeli:

 

  • realizuje programy nauczania uwzględniające podstawy programowe kształcenia w zawodach szkolnictwa artystycznego, a w przypadku szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne – również podstawę programową kształcenia ogólnego;
  • realizuje zajęcia edukacyjne zgodnie z ramowym planem nauczania publicznej szkoły artystycznej danego typu;
  • przyjmuje kandydatów, którzy uzyskali pozytywny wynik sprawdzianu uzdolnień, predyspozycji lub praktycznych umiejętności niezbędnych do podjęcia kształcenia w danej szkole artystycznej, danym zawodzie, specjalności lub specjalizacji, uwzględniając limity wiekowe kandydatów określone dla kandydatów do publicznej szkoły artystycznej danego typu;
  • stosuje zasady klasyfikowania i promowania uczniów oraz przeprowadzania egzaminów (...)
  • prowadzi dokumentację przebiegu nauczania ustaloną dla publicznych szkół artystycznych;
  • kształci w zawodach szkolnictwa artystycznego określonych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa artystycznego;
  • zatrudnia nauczycieli zajęć edukacyjnych (...) posiadających kwalifikacje określone dla nauczycieli szkół publicznych (...)
  • stosuje organizację roku szkolnego ustaloną dla publicznych szkół artystycznych.

 

Twoja szkoła będzie także podlegać nadzorowi pedagogicznemu Centrum Edukacji Artystycznej, powołanemu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Szkołę będziesz musiał wpisać do ewidencji niepublicznych szkół artystycznych, zarówno jeśli to będzie szkoła muzyczna pierwszego stopnia, szkoła muzyczna drugiego stopnia czy policealna szkoła muzyczna. Pamiętaj też, że dana placówka może mieć charakter szkoły ogólnokształcącej z kształceniem artystycznym, jak i realizować wyłącznie program nauki artystycznej. By dokonać wpisu, powinieneś złożyć wniosek do Centrum Edukacji Artystycznej. Wszelkie informacje na ten temat uzyskasz telefonicznie (22 42-10-615) lub mailowo: szkol.niepub@cea.art.pl. Po pomyślnej weryfikacji i uzyskaniu wpisu Twoja jednostka zostanie zarejestrowana także w RSPO, czyli Rejestrze Szkół i Placówek Oświatowych. Wpisu dokona Departament Szkolnictwa Artystycznego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Automatycznie złożony zostanie też wniosek o dopisanie placówki do REGON. Więcej informacji na temat działania szkoły artystycznej z uprawnieniami szkoły publicznej oraz bez takowych, a także wzory formularzy i informacje o załącznikach znajdziesz w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej (Centrum Edukacji Artystycznej/ Nadzór pedagogiczny).

 

Jaką lokalizację wybrać dla szkoły muzycznej?

 

Realizację pomysłu na pierwszy biznes – a także na każdy kolejny! – należy zacząć od przygotowania biznesplanu. Naprawdę warto zwrócić się w tym zakresie o pomoc do specjalisty, który pomoże wyliczyć wydatki na start, przeprowadzi badanie rynku, oceni ryzyko, oszacuje możliwe zyski.

 

Wybór lokalizacji szkoły jest istotny. Zwykłe mieszkanie w bloku raczej nie nadaje się do tego celu, nie tylko z uwagi np. na niedostateczny metraż. Pamiętaj, że zajęcia w szkole będą hałaśliwe, co raczej nie spodoba się sąsiadom. Pomieszczenia w szkole muzycznej powinny zostać specjalnie przystosowane i wygłuszone.

 

Prywatna szkoła muzyczna: wyposażenie

 

Ważnym elementem biznesplanu jest obliczenie wydatków na wyposażenie placówki – instrumenty, podręczniki, meble do klas i sekretariatu, komputer oraz inny sprzęt biurowy. Ceny fortepianów zaczynają się od kilkudziesięciu tysięcy złotych, perkusji od około 2,5 tys., nieco tańsze są pianina.

 

Rekrutacja pracowników do szkoły muzycznej

 

Jeśli masz odpowiednie kwalifikacje, samodzielnie możesz uczyć w szkole. W większości przypadków niezbędne będzie jednak zatrudnienie nauczycieli. Czym się kierować w czasie rekrutacji? Oczywiście personel musi mieć uprawnienia do pracy z dziećmi i młodzieżą. Zwróć uwagę, czy kandydaci mają wykształcenie kierunkowe, gdzie zdobywali doświadczenie lub uzyskali dyplom. Wybierz też osoby, które są otwarte, potrafią rozmawiać z ludźmi – dobra komunikacja z uczniami, a także np. rodzicami dzieci pobierających naukę to podstawa.

 

Pamiętaj też, że nie każdy pasjonat gry na instrumencie jest zarazem dobrym nauczycielem muzyki. Pedagog powinien być cierpliwy i wyrozumiały, umieć zarazić entuzjazmem, zainteresować uczniów.

 

Marketing dla prywatnej szkoły muzycznej

 

W rozkręceniu działalności kluczową rolę odgrywa przemyślana strategia promocyjna. Jak ją przygotować? Na wstępie zastanów się, do kogo kierujesz ofertę swojej szkoły. Przykładowo, jeśli chcesz stworzyć szkołę muzyczną dla dzieci, powinieneś zadbać o stworzenie komunikatów trafiających do ich rodziców. Zamieść reklamy w miejscach odwiedzanych przez rodziny, ale także w pobliżu szkół czy placów zabaw. Nieco inne reklamy stworzysz w przypadku szkoły II stopnia, w której kształci się głównie młodzież itp. Koniecznie zorganizuj uroczyste otwarcie szkoły.

 

Nie pomijaj marketingu internetowego! Placówka musi mieć profesjonalną stronę internetową, a najlepiej również konto w mediach społecznościowych. Możesz zaplanować reklamy w ramach Google Ads, zlecić wykonanie artykułów sponsorowanych, prowadzić kampanię w mediach społecznościowych – możliwości jest naprawdę sporo.

 

Pamiętaj, że Twoim celem jest nie tylko zwrócenie uwagi konsumentów, ale też tworzenie długofalowych relacji. Co sprawi, że dana osoba (np. rodzic dziecka) zaufa Twojej szkole? Musisz udowodnić, że to profesjonalna placówka, w której uczeń będzie się rozwijał. Jak zachęcić do nauki nastolatka czy nawet starszą osobę? W reklamach pokaż, jak fascynujący jest świat muzyki.

 

Sprawdź także, jak zostać muzykiem instrumentalistą

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • US Broking Client Service Delivery Administrator

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    18 godz.
    Overview The main goal of all teams involved in US broking is to advise our clients on the best group healthcare insurance offered by medical vendors on the market, in cooperation with our US teams. Based on the received documentation concerning different insurance options available, we analyze and...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Operator Koparki

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Wymagania: minimum 5 letnie doświadczenie na ww. stanowisku; wykształcenie zawodowe lub techniczne; mile widziana znajomość j. niemieckiego; samodzielność; sumienność dokładność oraz rzetelność;
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Orderpicker dla sieci sklepów spożywczych

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    23 godz.
    Obowiązki: zbieranie i realizacja zamówień w systemie voice-pick (nie musisz komunikować się biegle po angielsku!) kompletowane i przygotowanie towaru do wysyłki, przyjmowanie zwrotów, dbałość o porządek w miejscu pracy, możliwa praca na różnych działach magazynu; Wymagania:...

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!