Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Product placement - podstawowe informacje

Product placement - podstawowe informacje

 
Product placement - podstawowe informacje

Product placement – definicja

 

Product placement polega na umieszczaniu produktu albo usługi w audycjach telewizyjnych i radiowych, w książkach, grach, filmach. Mówiąc dokładniej i zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, jest to: „przekaz handlowy polegający na przedstawieniu lub nawiązywaniu do towaru, usługi lub ich znaku towarowego w taki sposób, że stanowią one element samej audycji w zamian za opłatę lub podobne wynagrodzenie, a także w postaci nieodpłatnego udostępnienia towaru lub usług”.

Z założenia jest to działanie bardzo subtelne – ma działać na podświadomość konsumentów. Warto też zaznaczyć różnicę między lokowaniem produktu, a lokowaniem tematu, czyli ujętymi w scenariuszu albo liście dialogowej pozytywnymi wypowiedziami bohaterów o konkretnym produkcie. Taka praktyka jest zabroniona, ponieważ może wprowadzać widza w błąd – trudno odróżnić, co jest reklamą, a co treścią audycji.


Product placement - na czym polega

 

Uczestnicy muzycznego talent show, czekając na swój występ, zajadają się parówkami lub piją owocowe soki. Kucharz prowadzący krótki program kulinarny kroi warzywa nożem konkretnej marki, następnie przyprawia danie, otwierając torebkę bazylii z widocznym logo. W tle nie sposób nie zauważyć lodówki, piekarnika i zmywarki tej samej linii jednego producenta. Bohaterka serialu słucha znanej stacji radiowej, jej syn po powrocie ze szkoły sięga po jogurt, a widz dokładnie wie, o jaką stację chodzi i jakiej marki jest ów jogurt. To wszystko product placement. Przykłady lokowań, na które natrafimy, oglądając telewizję, można mnożyć, co ważne jednak – powinny być one zawsze dokładnie oznaczone.

 

Product placement w Polsce


Obecnie lokowanie produktu w polskich serialach, filmach, czy audycjach telewizyjnych i radiowych jest powszechną praktyką. Warto jednak wspomnieć, że jeszcze w 2011 roku było działaniem prawnie zakazanym i uznawanym za kryptoreklamę. Obecnie taka forma promocji nie jest dozwolona w audycjach skierowanych do dzieci. Od wejścia w życie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji z 25 marca 2011 r. firmy mogą legalnie korzystać z product placementu, jednak, tak w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej, obowiązują bardzo konkretne przepisy, regulujące zasady, na jakich lokowanie produktu może być wprowadzane.

Audycje, które zawierają reklamowy przekaz, muszą być po pierwsze przez nadawcę ewidencjonowane, a po drugie – oznaczane. Jak? Na początku, na końcu i po każdej przerwie reklamowej umieszcza się charakterystyczną pomarańczową belkę: „Audycja zawiera/zawierała lokowanie produktu”.

Unijna dyrektywa, a następnie Rozporządzenie KRRiT z 30 czerwca 2011 roku w sprawie szczegółowych warunków lokowania produktów, dokładnie określa, jak takie oznaczenie powinno wyglądać. Zgodnie z rozporządzeniem: „Każdorazowe oznaczenie znakiem graficznym audycji powinno trwać nie krócej niż 4 sekundy i zajmować nie mniej niż 5% powierzchni ekranu”. Lista marek ulokowanych w audycji jest także zawsze wyszczególniana w napisach końcowych.

Podobne zasady dotyczą audycji radiowych, tyle że oznaczenie audycji ma formę sygnału dźwiękowego, czyli: „czytanego przez lektora tekstu o treści:
1) "audycja zawiera lokowanie produktu", jeżeli jest umieszczony na początku lub w momencie wznowienia audycji po przerwie na reklamę lub telesprzedaż;
2) "audycja zawierała lokowanie produktu", jeżeli sygnał dźwiękowy umieszczony jest na końcu audycji”.


Product placement jako skuteczne narzędzie komunikacji marketingowej


Bloki reklamowe bardzo często budzą niechęć odbiorców. Co więcej konsumenci uodpornili się na tradycyjne bardzo perswazyjne przekazy handlowe, są bardziej świadomi tego, jaki wpływ na ich zakupowe decyzje mogą mieć reklamy. W związku z tym powszechne są dwa zjawiska: zipping, czyli przewijanie reklam w odtwarzanych audycjach i zapping, który polega na tak zwanym skakaniu z kanału na kanał, zwłaszcza podczas bloków z reklamami.

Lokowanie produktu jest mniej inwazyjne, nie przeszkadza w odbiorze treści i dlatego można je uznać za skuteczne narzędzie komunikacji marketingowej. Co więcej, logo pojawiające się w pozytywnym kontekście, wpływa także na wizerunek marki. Dlatego product placement można też uważać, za narzędzie wspierające PR-owe działania firm.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Unum Życie TUiR S.A.
    kierownik/koordynator  kontrakt B2B
    4 godz.
    Zadania: rekrutacja do zespołu sprzedażowego; rozwój i szkolenie zespołu; realizacja celów biznesowych; motywowanie, kreowanie dobrej atmosfery pracy.
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Spawacz MAG / MIG lub WIG

    Ideale Jobs GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 000 - 18 600 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    5 godz.
    Opis stanowiska: Wykonywanie spawania metodą MAG (Metal Active Gas) lub MIG (Metal Inert Gas) zgodnie z dokumentacją techniczną . Przygotowanie powierzchni do spawania, w tym cięcie, czyszczenie i szlifowanie elementów metalowych. Montaż i łączenie elementów konstrukcji metalowych.
  • Młodszy Konsultant ds. Kadr i Płac

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    5 godz.
    Twoje zadania: Pomaganie użytkownikom oprogramowania Symfonia Kadry i Płace przez telefon, czat i email. Aktualizacja bazy wiedzy i tworzenie dokumentacji.
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Kierowca C+E / Skoczek

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.