Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Product placement - podstawowe informacje

Product placement - podstawowe informacje

 
Product placement - podstawowe informacje

Product placement – definicja

 

Product placement polega na umieszczaniu produktu albo usługi w audycjach telewizyjnych i radiowych, w książkach, grach, filmach. Mówiąc dokładniej i zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, jest to: „przekaz handlowy polegający na przedstawieniu lub nawiązywaniu do towaru, usługi lub ich znaku towarowego w taki sposób, że stanowią one element samej audycji w zamian za opłatę lub podobne wynagrodzenie, a także w postaci nieodpłatnego udostępnienia towaru lub usług”.

Z założenia jest to działanie bardzo subtelne – ma działać na podświadomość konsumentów. Warto też zaznaczyć różnicę między lokowaniem produktu, a lokowaniem tematu, czyli ujętymi w scenariuszu albo liście dialogowej pozytywnymi wypowiedziami bohaterów o konkretnym produkcie. Taka praktyka jest zabroniona, ponieważ może wprowadzać widza w błąd – trudno odróżnić, co jest reklamą, a co treścią audycji.


Product placement - na czym polega

 

Uczestnicy muzycznego talent show, czekając na swój występ, zajadają się parówkami lub piją owocowe soki. Kucharz prowadzący krótki program kulinarny kroi warzywa nożem konkretnej marki, następnie przyprawia danie, otwierając torebkę bazylii z widocznym logo. W tle nie sposób nie zauważyć lodówki, piekarnika i zmywarki tej samej linii jednego producenta. Bohaterka serialu słucha znanej stacji radiowej, jej syn po powrocie ze szkoły sięga po jogurt, a widz dokładnie wie, o jaką stację chodzi i jakiej marki jest ów jogurt. To wszystko product placement. Przykłady lokowań, na które natrafimy, oglądając telewizję, można mnożyć, co ważne jednak – powinny być one zawsze dokładnie oznaczone.

 

Product placement w Polsce


Obecnie lokowanie produktu w polskich serialach, filmach, czy audycjach telewizyjnych i radiowych jest powszechną praktyką. Warto jednak wspomnieć, że jeszcze w 2011 roku było działaniem prawnie zakazanym i uznawanym za kryptoreklamę. Obecnie taka forma promocji nie jest dozwolona w audycjach skierowanych do dzieci. Od wejścia w życie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji z 25 marca 2011 r. firmy mogą legalnie korzystać z product placementu, jednak, tak w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej, obowiązują bardzo konkretne przepisy, regulujące zasady, na jakich lokowanie produktu może być wprowadzane.

Audycje, które zawierają reklamowy przekaz, muszą być po pierwsze przez nadawcę ewidencjonowane, a po drugie – oznaczane. Jak? Na początku, na końcu i po każdej przerwie reklamowej umieszcza się charakterystyczną pomarańczową belkę: „Audycja zawiera/zawierała lokowanie produktu”.

Unijna dyrektywa, a następnie Rozporządzenie KRRiT z 30 czerwca 2011 roku w sprawie szczegółowych warunków lokowania produktów, dokładnie określa, jak takie oznaczenie powinno wyglądać. Zgodnie z rozporządzeniem: „Każdorazowe oznaczenie znakiem graficznym audycji powinno trwać nie krócej niż 4 sekundy i zajmować nie mniej niż 5% powierzchni ekranu”. Lista marek ulokowanych w audycji jest także zawsze wyszczególniana w napisach końcowych.

Podobne zasady dotyczą audycji radiowych, tyle że oznaczenie audycji ma formę sygnału dźwiękowego, czyli: „czytanego przez lektora tekstu o treści:
1) "audycja zawiera lokowanie produktu", jeżeli jest umieszczony na początku lub w momencie wznowienia audycji po przerwie na reklamę lub telesprzedaż;
2) "audycja zawierała lokowanie produktu", jeżeli sygnał dźwiękowy umieszczony jest na końcu audycji”.


Product placement jako skuteczne narzędzie komunikacji marketingowej


Bloki reklamowe bardzo często budzą niechęć odbiorców. Co więcej konsumenci uodpornili się na tradycyjne bardzo perswazyjne przekazy handlowe, są bardziej świadomi tego, jaki wpływ na ich zakupowe decyzje mogą mieć reklamy. W związku z tym powszechne są dwa zjawiska: zipping, czyli przewijanie reklam w odtwarzanych audycjach i zapping, który polega na tak zwanym skakaniu z kanału na kanał, zwłaszcza podczas bloków z reklamami.

Lokowanie produktu jest mniej inwazyjne, nie przeszkadza w odbiorze treści i dlatego można je uznać za skuteczne narzędzie komunikacji marketingowej. Co więcej, logo pojawiające się w pozytywnym kontekście, wpływa także na wizerunek marki. Dlatego product placement można też uważać, za narzędzie wspierające PR-owe działania firm.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Mistrz Bezpośredniej Produkcji (Wydział Wyposażeniowy)

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Czym będziesz się zajmować: Nadzorem nad właściwym przebiegiem procesów prefabrykacji, montaży oraz nad terminową realizacją wykonywanych prac wyposażeniowych; Nadzorem nad dokumentacją technologiczną, techniczną oraz materiałową; Planowaniem, organizowaniem i koordynowaniem pracy...
  • Specjalista / Specjalistka ds. Sprzedaży

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Opis stanowiska: pozyskiwanie nowych klientów; sprzedaż usług nowym klientom; praca z bieżącą bazą klientów w części sprzedaży dodatkowych usług organizacja i udział w kampaniach reklamowych; tworzenie ofert handlowych; prowadzenie spotkań handlowych (samodzielnie lub w zespole)...
  • Pracownik sezonowy

    Grimslovs Skogstjanst AB   Szwecja, Emmaboda    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 17 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Szwedzka firma Grimslövs Skogstjänst AB poszukuje nowych pracowników na stanowiska pracowników do sadzenia na sezon 2025 (szacowany czas to połowa marca do połowy lipca). Dobrym pracownikom umowa może zostać przedłużona.
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Opracowanie i nadzór nad dokumentacją techniczną procesu prefabrykacji. Wykonywanie rysunków z rozkrojami płyt. Planowanie i organizacja produkcji elementów prefabrykowanych. Współpraca z działem projektowym i zespołem realizacyjnym na hali. Współpraca z...
  • Młodszy specjalista ds. monitoringu należności

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: monitoring i windykacja należności, kontakt telefoniczny i mailowy z Klientami, prowadzenie działań mających na celu terminowe regulowanie zobowiązań przez Klientów, utrzymywanie regularnego kontaktu z Klientami- wyjaśnianie spraw związanych z płatnościami,...

Najnowsze artykuły

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.