Etyka w pracy – kiedy jest problemem
Problemy etyczne mogą pojawić się w każdej pracy, na każdym stanowisku. Warto w takich sytuacjach zastanowić się, czym jest etyka zawodowa.
Jest to zespół norm, które pozwalają podwładnym ocenić, czy dane zachowanie jest zgodne z przyjętymi zasadami moralnymi. Najczęściej są one określone w specjalnych kodeksach. O etyce zawodowej można mówić w przypadku lekarzy, prawników, pracowników branży finansowej. Jednak takie reguły powinny obowiązywać każdego zatrudnionego, niezależnie od branży.
Przedsiębiorcy muszą pamiętać, że przy prowadzeniu firmy nie mogą skupiać się tylko na osiągnięciu zysków. To samo dotyczy zatrudnionych, którzy dążąc do uzyskania pewnych celów, muszą pamiętać o przestrzeganiu moralnych norm. W myśl tego nikt nie powinien kierować się zasadą „po trupach do celu”.
Istnieją zawody, w których etyka jest bardzo ważna i może prowadzić do pewnych dylematów. Dotyczy to między innymi naukowców, którzy zajmując się różnymi projektami będą musieli wybrać szybki rozwój technologiczny, jednak jest to osiągnięte np. poprzez przeprowadzenie badań i testów na organizmach żywych. Problemy etyczne mogą pojawić się także w pracy producentów leków i suplementów diety, które nie mają realnego wpływu na stan zdrowia pacjentów, jednak ich dystrybucja przynosi bardzo duże korzyści finansowe.
W takich przypadkach mamy do czynienia ze swoistym konfliktem wykluczających się wzajemnie wartości. Podjęcie decyzji może być zatem bardzo trudne.
Nieetyczne zachowanie w pracy
Etyka w pracy jest bardzo ważnym elementem, ponieważ pozwala nam ocenić, czy dane postępowanie będzie działać na szkodę innych ludzi (w tym także naszych współpracowników). Nieetyczne działania, np. korupcja, powinny być piętnowane. Niestety zjawisko to może dotyczyć osób z różnych zawodów. Najczęściej słyszymy o skorumpowanych politykach i urzędnikach państwowych.
Także dążenie do awansu za wszelką cenę, kosztem innych zatrudnionych, uznawane jest za postępowanie wbrew przyjętym zasadom moralnym. Za niedopuszczalne działania uważane są również: molestowanie, mobbing, dyskryminacja, wyzysk, podsłuchiwanie, oszustwa finansowe, niepłacenie wynagrodzeń, znęcanie się psychiczne.
Kolejnym przykładem może być omawianie na forum publicznym stanu zdrowia pacjentów. W przypadku takich zawodów trzeba pamiętać, że istnieje tutaj obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej, a złamanie jej jest poważnym wykroczeniem.
Nieetyczne zachowania pracowników – konsekwencje
Niezależnie od tego, jaki zawód wykonujemy i na jakim stanowisku się znajdujemy, nie powinniśmy dopuszczać się nieetycznych zachowań, które mogą nawet doprowadzić do pewnych sytuacji. Znęcanie się nad innym pracownikiem jest niedopuszczalne, ponieważ jest prawdopodobne, że doprowadzi do jego załamania nerwowego oraz wielu problemów psychicznych, co w konsekwencji może nawet spowodować próby samobójcze.
Skutkiem złamania norm moralnych w miejscu pracy może także być jej utrata (dyscyplinarne zwolnienie) bądź degradacja zawodowa.
W przypadku poważnych wykroczeń, które wiążą się np. z oszustwami finansowymi, istnieje prawdopodobieństwo wszczęcia postępowania sądowego, które w rezultacie doprowadzą do pozbawienia wolności.