Plan był ambitny, a jednocześnie realny, motywacja silna, ale mimo wszystko znów nie udało Ci się zrobić wszystkiego, co było do zrobienia? Czy na pewno to wina Twojego niezorganizowania, niedoszacowania czasu? A może zadziałało prawo Hofstadtera i zwyczajnie – dopięcie wszystkich spraw było nierealne? Czytaj dalej i dowiedz się, na czym polega to prawo i jak sobie z nim poradzić w pracy.
Prawo Hofstadtera – na czym polega?
Prawo Hofstadtera jest bardzo proste. Zgodnie z nim wykonanie zadania zawsze trwa dłużej, niż się spodziewasz, nawet jeśli weźmiesz pod uwagę prawo Hofstadtera. Mimo że jesteś mistrzem planowania i organizacji pracy, zawsze dodajesz margines czasu, jaki zadanie może Ci dodatkowo zająć, a i tak nie wystarcza Ci czasu na zrobienie wszystkiego, co założyłeś? Powinieneś poznać bliżej prawo Hofstadtera. Warto dodać, że odnosi się ono do skomplikowanych zadań o dużej złożoności. Sprawdza się w zarządzaniu dużymi projektami, a nie w realizacji pojedynczych obowiązków.
Autorem tego zaskakującego, nieco ironicznie brzmiącego twierdzenia jest Douglas Hofstadter – amerykański intelektualista i pisarz, kognitywista.
Prawo Hofstadtera – jak sobie z nim poradzić w miejscu pracy?
Dlaczego wszystko trwa dłużej, niż myślisz? Aby zrozumieć, z jakiego powodu planowanie zadań nie wychodzi Ci najlepiej, powinieneś przeanalizować Twoją własną sytuację. Być może uważasz swoje obowiązki za łatwiejsze i mniej wymagające niż są w rzeczywistości, dlatego z góry zakładasz, że praca pójdzie Ci szybko. Część osób przecenia swoje możliwości i stawia nierealne cele, których nie da się zrealizować w określonym czasie.
Pamiętaj też, że w pracy przeszkadza Ci wiele rzeczy. Być może nie zdajesz sobie sprawy z otaczających Cię rozpraszaczy i nie masz świadomości, że możesz ich uniknąć, aby pracować szybciej. Wiele osób ma też skłonność do rozciągania zadań w czasie, tak aby obowiązki zajęły cały przeznaczony na ich realizację czas, mimo że można by wykonać je o wiele szybciej. Mówi o tym prawo Parkinsona.
Optymizm jest ważny i bardzo pomocny, ale w planowaniu może okazać się zgubny. Aby uniknąć wyznaczania sobie i innym nierealnych terminów, warto pracować nad zarządzaniem czasem i organizacją pracy. Z pomocą przychodzą tu liczne metody planowania i unikania rozpraszaczy. Wiele z nich z góry zakłada dodatkowy czas na realizację zadań.