Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Prawa autorskie w ramach stosunku pracy

Prawa autorskie w ramach stosunku pracy

 
Prawa autorskie w ramach stosunku pracy

Pracujesz jako fotograf, kompozytor, a może jesteś choreografem? Sprawdź, w jakim zakresie prawa autorskie chronią twoją twórczość.

 

Prawa autorskie – co to jest

 

Najprościej rzecz ujmując, prawo autorskie chroni działalność twórczą, m.in. utwory, a więc efekty pracy twórców. Co na przykład? Fotografie, działa literackie i naukowe, programy komputerowe, utwory muzyczne, audiowizualne (np. filmy), choreograficzne i pantomimiczne, plastyczne, a nawet architektoniczne i związane ze wzornictwem przemysłowym. Ważne, aby były oryginalne. Jako utwory nie są jednak prawnie uznawane koncepcje matematyczne, idee, procedury i metody, a także urzędowe dokumenty i krótkie notki prasowe.


Co ważne ochrona niejako automatycznie przysługuje twórcy i obowiązuje od chwili, kiedy utwór zostaje przedstawiony innym osobom (od tak zwanego ustalenia utworu). Nie jest przy tym wymagane, aby został ukończony ani oficjalnie wydany i przedstawiony publicznie. Przy tym autor nie musi spełniać żadnych formalności. Nie wymaga się, aby każde dzieło rejestrować.

 

Prawa autorskie w pracy

 

Aby odpowiedzieć na pytanie, jakie prawa autorskie w ramach stosunku pracy ma twórca, a jakie jego pracodawca, trzeba zacząć od zdefiniowania autorskich praw osobistych oraz majątkowych.


Zasadnicza różnica między nimi polega na tym, że osobiste są niezbywalne i bezterminowe (po śmierci twórcy przechodzą na jego rodzinę), natomiast prawa majątkowe można sprzedawać i wygasają 70 lat po śmierci autora dzieła.

Dzięki prawom osobistym autor może sygnować efekt swojej pracy własnym nazwiskiem albo pseudonimem. To on decyduje o formie i treści dzieła, a także o pierwszym udostępnieniu go publiczności. Prawa majątkowe wiążą się natomiast z eksploatacją. Sprzedając prawa majątkowe do dzieła albo na mocy umowy licencyjnej twórca może je przekazać innemu podmiotowi.

Jeśli autor podpisał umowę o pracę i w jej ramach przygotowywał dzieło, to w chwili przyjęcia utworu przez szefa zrzeka się autorskich praw majątkowych. Mówi o tym art. 12. ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006r. Nr 90 poz.631):„Jeżeli ustawa lub umowa o pracę nie stanowią inaczej, pracodawca, którego pracownik
stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron”.

Dotyczy to wszelkich utworów, poza programami komputerowymi. W ich przypadku pracodawca od początku dysponuje prawami majątkowymi. Czy za skończone podczas pracy dzieło zatrudniona osoba może domagać się dodatkowego wynagrodzenia? Nie, jeśli takiego bonusu nie przewidziano w umowie o pracę, nie ma ku temu żadnych podstaw.

Warto też zwrócić uwagę na prawa autorskie w pracy grafika, fotografa, czy przedstawicieli innych zawodów, którzy najczęściej są freelancerami i zarobkują na podstawie umów cywilnoprawnych. Jeśli twórca nie pracuje na etacie, umowa powinna zawierać klauzulę o przekazaniu praw majątkowych z opisanym zakresem eksploatacji dzieła i ewentualną zgodą na jego adaptacje czy przetwarzanie.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Spawacz MAG / MIG lub WIG

    Ideale Jobs GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 000 - 18 600 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    1 godz.
    Opis stanowiska: Wykonywanie spawania metodą MAG (Metal Active Gas) lub MIG (Metal Inert Gas) zgodnie z dokumentacją techniczną . Przygotowanie powierzchni do spawania, w tym cięcie, czyszczenie i szlifowanie elementów metalowych. Montaż i łączenie elementów konstrukcji metalowych.
  • Młodszy Konsultant ds. Kadr i Płac

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Twoje zadania: Pomaganie użytkownikom oprogramowania Symfonia Kadry i Płace przez telefon, czat i email. Aktualizacja bazy wiedzy i tworzenie dokumentacji.
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Kierowca C+E / Skoczek

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...
  • Skoczek / Kierowca w Transporcie Międzynarodowym

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.