Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca Wyspy Owcze – jak znaleźć pracę? Ile można zarobić?

Praca Wyspy Owcze – jak znaleźć pracę? Ile można zarobić?

 
Praca Wyspy Owcze – jak znaleźć pracę? Ile można zarobić?

Należą do krajów nordyckich i są terytorium zależnym od Danii. Wyspy Owcze – bo o nich mowa – to niewielki wulkaniczny archipelag, który oprócz prostoty wyspiarskiego życia, ma do zagwarantowania obcokrajowcom coś jeszcze. Praca Wyspy Owcze – choć rzadko brana pod uwagę przez Polaków – może okazać się jednak bardzo atrakcyjnym wyborem. Jak znaleźć pracę na Wyspach Owczych w 2023 roku? Czy do wyjazdu potrzebny jest paszport, a może pozwolenie na pracę? A także ile kosztuje tamtejsze życie oraz czy gwarantowane zarobki dają szansę na wzbogacenie się? Poniżej znajdziesz podstawowe informacje, które ułatwią Ci znalezienie pracy i pobyt na Wyspach Owczych. 

 

Spis treści

Rynek pracy na Wyspach Owczych

 

Przez wielu uważane są za jeden z piękniejszych zakątków świata. Wyspy Owcze będące autonomicznym terytorium położonym mniej więcej w połowie drogi między Islandią a Norwegią, przynależą jednak do Królestwa Danii. Pod względem turystycznym są bez wątpienia niezwykle interesującym punktem na mapie świata. Bardzo często kraje, które fascynują nas podróżniczo, stają się także docelowym miejscem emigracji zarobkowej. A jak wygląda to w przypadku Wysp Owczych? Czy rynek pracy na Wyspach Owczych ma wiele do zaoferowania? Czy praca – Wyspy Owcze może okazać się tak samo intrygująca, jak życie na tym archipelagu? 

 

Rynek pracy na Wyspach Owczych cechuje wyjątkowo niskie bezrobocie. Choć może się wydawać, że przyczyną tego jest znakomita kondycja tamtejszej gospodarki i wysoko rozwinięty przemysł, rzeczywistość jest jednak nieco inna. Niski poziom bezrobocia wynika przede wszystkim z masowej emigracji młodych ludzi, którzy zawodowych perspektyw szukają poza granicami wyspiarskiej społeczności. To wszystko zmusza z kolei farerskich przedsiębiorców do szeroko zakrojonych poszukiwań kadry pracowniczej, którą skusiłoby życie na tym nieoczywistym zawodowo terytorium. To właśnie z uwagi na to praca – Wyspy Owcze jest stosunkowo łatwo dostępna dla zagranicznych pracowników. 

 

Pamiętaj! 

 

Niski poziom bezrobocia na Wyspach Owczych jest wynikiem masowej emigracji młodych ludzi. To właśnie dlatego farerscy przedsiębiorcy są bardzo otwarci na zatrudnienie obcokrajowców. 

 

Największe szanse zatrudnienia odnotowuje się przede wszystkim w usługach, a następnie w przemyśle i rolnictwie. Ze względu na położenie Wysp Owczych, kluczową rolę w gospodarce odgrywa tutaj rybołówstwo. Farerski rynek pracy oferuje także zatrudnienie w przemyśle metalurgicznym i stoczniowym. Pracownicy fizyczni, np. budowlańcy, stolarze czy cieśle poszukujący zatrudnienia na budowie również nie powinni mieć problemów ze znalezieniem posady na Wyspach Owczych. W aktualnych rekrutacjach pojawiają się oferty pracy z zakwaterowaniem.

 

Oferty pracy – Wyspy Owcze

 

Praca na Wyspach Owczych i znalezienie dobrej posady może wydawać się wyzwaniem ponad nasze możliwości. Być może wynika to z faktu, że miejsce to z pewnością nie należy do popularnych kierunków emigracji zarobkowej, a niewielu naszych rodaków przetarło nam tam szlaki. Tymczasem oferty zatrudnienia na Wyspach Owczych wcale nie są takie rzadkie, jak się wydaje. Pilnie poszukiwani są zarówno specjaliści, jak i robotnicy.

 

Z uwagi na wyspiarski charakter tego kraju, spore możliwości zatrudnienia będą miały osoby zainteresowane pracą związaną z morzem. Przemysł rybołówstwa, przetwórstwo rybne czy przemysł stoczniowy – w tych branżach farerscy pracodawcy czekają na pracowników z otwartymi ramionami. Wakat na Wyspach Owczych bez problemu znajdą także fachowcy budowlani czy doświadczeni elektrycy i hydraulicy. Często szuka się także osób do prac stolarskich i ciesielskich.

 

Pamiętaj! 

 

Największe szanse zatrudnienia na Wyspach Owczych oferuje przemysł przetwórczy i rybołówstwo. Duże możliwości znalezienia pracy mają także elektrycy, spawacze, hydraulicy czy tynkarze.

 

Mając jednak na uwadze bardzo niski poziom bezrobocia, praca na Wyspach Owczych możliwa jest także w innych branżach, jednak te mogą już stawiać przed większością Polaków pewne ograniczenia. Jednym z nich będzie z pewnością obcy. Niestety, w wielu przypadkach firmy wymagają znajomości miejscowego języka w stopniu co najmniej komunikatywnym. Tutejsi pracodawcy bardzo cenią sobie także doświadczenie zawodowe, dlatego też wyspecjalizowani pracownicy z imponującym stażem, szczególnie na podobnym stanowisku do oferowanego, będą mieli znacznie ułatwione zadanie znalezienia posady.

 

Wyspy Owcze – praca bez języka

 

Osoby, które urzeknie charakter tego górzystego archipelagu na Oceanie Atlantyckim i którym zamarzy się życie na Wyspach Owczych, mogą podjąć poszukiwania pracy na własną rękę. Warto jednak rozważyć szukanie nowej pracy przez agencję pracy. Wyspy Owcze i załatwienie formalności związanych z życiem tutaj czy poszukiwaniem pracy, będą znacznie łatwiejsze z pomocą specjalistów doskonale znających tutejsze realia. Choć pośrednictwo pracy będzie ogromnym ułatwieniem dla osób, które nie znają lokalnego języka, ten może niestety okazać się niezbędny w przypadku większości ofert pracy. Czy Wyspy Owcze bez języka mają w ogóle rację bytu? Czy jest możliwe znalezienie posady nie mówiąc się w tutejszym języku? 

 

W większości ofert pracy jednym z koniecznych warunków do spełnienia będzie znajomość języków obcych. Nie wystarczy tutaj znakomita znajomość języka angielskiego, który jak mogłoby się wydawać będzie wystarczający do podjęcia np. pracy w hotelu za granicą. Angielski co prawda będzie wymagany w międzynarodowych firmach czy właśnie w branży turystycznej, jednak nie zagwarantuje nam sukcesu na rynku pracy. Warto więc wiedzieć, że konieczność znajomości języków w dużej mierze jest podyktowana sytuacją polityczną na Wyspach Owczych. Językiem urzędowym jest tutaj język farerski, choć przynależność do Danii wymaga od mieszkańców także znajomości języka duńskiego. W wielu przypadkach wymóg ten może dyskwalifikować pracowników.

 

Pamiętaj! 

 

Językiem obowiązującym na Wyspach Owczych jest język farerski, jednak zależność od Danii wymaga także komunikatywnej znajomości języka duńskiego. 

 

Osoby, który uda się znaleźć pracę bez znajomości języka, mogą czuć się poniekąd wygranymi. Warto jednak mieć na uwadze, że codzienność i życie na Wyspach Owczych bez języka będzie znacznie utrudnione. 

 

Wyspy Owcze – praca dla Polaków

 

Migranci na Wyspach Owczych stanowią niewielki odsetek. Według dostępnych danych mieszka tam około 100 Polaków, natomiast do statystyk warto włączyć także osoby, które przyjeżdżają tutaj na prace kontraktowe. Polacy zainteresowani zatrudnieniem na Wyspach Owczych mogą skorzystać z pomocy wspomnianych wcześniej agencji zatrudnienia, które nie tylko pomogą w znalezieniu zatrudnienia, ale wesprą także w załatwieniu wszelkiego rodzaju formalności związanych z pobytem. 

 

Największe szanse na znalezienie posady oferuje oczywiście rybołówstwo i przetwórnie. Praca dla Polaków będzie możliwa także na stanowisku ślusarza, spawacza, elektryka czy tynkarza. Warto pamiętać, że na poszczególnych stanowiskach może być niezbędne doświadczenie w pracy. Ponadto, jeśli zamierzasz zacząć pracę fizyczną, zwykle musi cechować Cię też chociażby:

 

  • dobry stan zdrowia i sprawność fizyczna;
  • umiejętność pracy w zespole, w tym międzynarodowym;
  • dyspozycyjność, w tym gotowość na nadgodziny.

 

Pamiętaj, że emigracja zarobkowa może być także bardzo trudnym doświadczeniem. Rozłąka z bliskimi, a także konieczność odnalezienia się w obcej rzeczywistości odległego kraju, nawet takiego, w którym panuje gościnność wobec przyjezdnych, obciążają psychicznie i nie są dla każdego. Warto dobrze przemyśleć taki krok.

 

Praca na Wyspach Owczych – formalności po przyjeździe

 

Podjęcie decyzji o wyjeździe na Wyspy Owcze i podjęciem tam pracy, to dopiero pierwszy krok przybliżający nas do realizacji zawodowych marzeń. Nie wolno jednak zapominać, że wyjazd ten będzie wiązał się z wieloma formalnościami, jakich należy dopełnić jeszcze przed udaniem się w podróż. Tutaj niezwykle ważny jest fakt, że Wyspy Owcze przynależą do Królestwa Danii. W praktyce oznacza to, że przy wjeździe na ich teren obowiązują dokładnie takie same zasady, jak przy wjeździe do Danii. 

 

Pamiętaj! 

 

Podróżując na Wyspy Owcze, wjeżdżamy na teren Królestwa Danii. W związku z tym, zasady wjazdu do Danii obowiązują także na Wyspach Owczych.

 

Pobyt turystyczny w Danii może trwać maksymalnie 3 miesiące, natomiast osoby poszukujące pracy mogą przebywać w Danii do 6 miesięcy. Według informacji zamieszczonych na stronie MSZ na Wyspach Owczych nie ma wymogu meldunku w przypadku pobytów turystycznych, natomiast nieco inaczej będzie to wyglądało w przypadku osób zamierzających zostać na Wyspach dłużej niż wspomniane 3 miesiące. W takim przypadku konieczne będzie zarejestrowanie swojego pobytu, a wniosek o rejestrację można składać w oddziałach ICS (International Citizen Service) lub bezpośrednio w oddziałach SIRI (Danish Agency for International Recruitment and Integration). Dopełnienie tej formalności będzie niezbędne przy zawieraniu umowy o pracę czy chociażby korzystaniu z usług publicznych. 

 

Zarobki na Wyspach Owczych

 

Jednym z czynników przemawiających na korzyść Wysp Owczych i rozpoczęcia tutaj kariery zawodowej są bez wątpienia wysokie zarobki. Po drugiej stronie barykady stoją natomiast koszty życia na Wyspach Owczych. Te niestety nie należą do najniższych.

 

Na wysokie koszty utrzymania składa się nie tylko znacznie droższa niż na polskim podwórku żywność, ale przede wszystkim mieszkanie. A jak wyglądają wspomniane zarobki na Wyspach Owczych? 

 

Pamiętaj! 

 

Koszty życia na Wyspach Owczych są zdecydowanie wyższe niż w Polsce. Wpływ ma na to przede wszystkim izolacja geograficzna i koszty importu żywności. Produkty spożywcze są tutaj znacznie droższe niż w innych krajach.

 

Za kwestie wynagrodzenia odpowiadają tutaj układy zbiorowe, które regulują wszelkie sprawy związane z warunkami pracy. Wysokość wypłaty będzie uzależniona nie tylko od branży i stanowiska, ale także doświadczenia czy kwalifikacji. Na wyższe pensje mogą liczyć chociażby osoby, które mogą pochwalić się biegłą znajomością miejscowego języka. 

 

Minimalna pensja, jaką może zaproponować pracodawca na Wyspach Owczych, to 22 700 DKK (koron duńskich), co w przeliczeniu daje około 13 tys. zł miesięcznie. Jednak według firm analitycznych, przeciętne wynagrodzenie oscyluje w granicach 30 100 DKK, natomiast średnia stawka godzinowa wynosi około 169 DKK. Wśród zawodów, jakie mogą liczyć na zdecydowanie najwyższą pensję, wyróżnić należy chociażby lekarza czy menadżera hotelu. 

 

Pamiętaj! 

 

Minimalna pensja, jaką może zaproponować pracodawca na Wyspach Owczych, to 22 700 DKK.  

 

Wynagrodzenie na Wyspach Owczych można zatem uznać za imponujące. To ma jednak zrekompensować poniekąd wysokie koszty życia. Niemniej warto zauważyć, że Wyspy Owcze gwarantują wysoki standard życia i dobre warunki socjalne dla swoich mieszkańców.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od marca 2025 roku Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,82€ / godz. netto - inne prace)
  • Główna Księgowa / Główny Księgowy

    Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego w Warszawie S.A.   Warszawa, ul. Modlińska 17    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior) / ekspert / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Na tym stanowisku wymagane są następujące umiejętności, m.in.: Nadzór nad prowadzeniem księgowości przez Biuro Rachunkowe. Nadzór nad sporządzaniem deklaracji podatkowych (VAT, PIT, CIT, VAT-UE). Opracowanie Instrukcji obiegu dokumentów księgowych. Kontrola prawidłowości transakcji...
  • Robotnik produkcyjny

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Maasdijk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 500 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Obowiązki: pakowanie warzyw i owoców, oklejanie produktów, układanie kartonów paletach. Wymagania: podstawowa znajomość języka angielskiego, chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres. Mile widziane: prawo jazdy kat. B;
  • Sztygar Zmianowy Górniczy pod Ziemią / TBM Shift Engineer

    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Praca przy drążeniu tuneli za pomocą tarczy TBM na projekcie rozbudowy II linii Metra w Warszawie, Nadzór nad prowadzeniem robót tunelowych na zmianie, Przestrzeganie obowiązujących przepisów, zarządzeń, instrukcji, norm i wytycznych, Prowadzenie robót zgodnie z...
  • Orderpicker w magazynie z artykułami dla zwierząt

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień przy użyciu skanera ręcznego; przygotowywanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: komunikatywna znajomość języka angielskiego; mile widziane prawo jazdy kat. B – nie jest wymagane! dobra organizacja pracy; zaangażowanie w wykonywanie...
  • Kierowca wózka widłowego

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa   9 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Obowiązki: kierowanie wózkiem widłowym bocznym; przeprowadzanie konserwacyji wózka; prace magazynowe; praca w systemie zmianowym; Wymagania: doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku; uprawnienia na wózki widłowe boczne - z certyfikatem; prawo jazdy kat. B; znajomość języka...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?