Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca w służbie zdrowia – kwalifikacje, zawody, perspektywy

Praca w służbie zdrowia – kwalifikacje, zawody, perspektywy

 
Praca w służbie zdrowia – kwalifikacje, zawody, perspektywy

W służbie zdrowia zatrudnienie znajdują zarówno osoby z wykształceniem medycznym, jak i inni specjaliści. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze zawody i perspektywy w tym sektorze.

 

Służba zdrowia w Polsce: stanowiska pracy

 

Służba zdrowia od lat boryka się z lukami kadrowymi. Jakich specjalistów najbardziej brakuje?

 

Zgodnie z badaniem Barometr zawodów dla 2020 r. lekarze stanowią deficytową grupę zawodową niemal w całej Polsce, a w wielu powiatach braki kadrowe są bardzo duże. Znaczny deficyt dotyczy na przykład takich miast jak Bydgoszcz, Toruń, Siedlce, Poznań, Gorzów Wielkopolski, Opole, Gliwice, Wrocław, Szczecin, Sosnowiec, Katowice, Sopot czy Gdynia. By zostać lekarzem, należy ukończyć studia medyczne, w ramach których wybiera specjalizację. Kandydat odbywa też staż podyplomowy. Do uzyskania prawa do wykonywania zawodu niezbędne jest zdanie Lekarskiego Egzaminu Końcowego lub Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego. Do szczególnie perspektywicznych specjalizacji lekarskich zalicza się np. geriatrię czy anestezjologię.

 

Równie dotkliwy jest niedobór pielęgniarek. Praca pielęgniarki jest bardzo odpowiedzialna i potrzebna – wymaga specjalistycznej wiedzy, przygotowania i powołania. Pielęgniarki również muszą ukończyć studia wyższe. Mają możliwość wybrania specjalizacji, co pozwala na rozwój zawodowy w ramach zainteresowania, a także wyższe zarobki.

 

Brakuje również fizjoterapeutów. Największy deficyt notuje się w powiatach starogardzkim, aleksandrowskim, żyrardowskim, łęczyńskim, świdnickim i kłodzkim, jednak niedobór specjalistów dotyczy niemal całego kraju. By zostać fizjoterapeutą, należy wybrać studia na kierunku fizjoterapia.

 

Do szczególnie poszukiwanych zawodów należy też profesja ratownika medycznego. By podjąć pracę w tym charakterze, kandydaci muszą ukończyć studia na kierunku ratownictwo medyczne. Największe braki kadrowe notują placówki w Gdyni, Sopocie, Szczecinie, powiatach starogardzkim i żyrardowskim.

 

Osoby zainteresowane pracą w służbie zdrowia na stanowiskach medycznych powinny zapoznać się z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 26 lipca 2019 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego.

 

Warto pamiętać, że w szpitalach, przychodniach i klinikach pracują nie tylko osoby z wyższym wykształceniem medycznym. Spore perspektywy zatrudnienia mają technicy, np. technik elektroniki i informatyki medycznej czy technik elektroradiolog. Są to osoby, które współpracują z lekarzami, wyspecjalizowane w obsłudze sprzętu medycznego i diagnostyce.

 

Innym specjalistą, który jest zatrudniany w placówkach opieki zdrowotnej, jest dietetyk. By podjąć pracę np. w szpitalu, kandydat musi ukończyć specjalizację dietetyka kliniczna (studia podyplomowe).

 

Coraz większą popularnością cieszy się też zawód opiekuna medycznego. Jest to pracownik, który sprawuje opiekę nad osobą chorą lub niesamodzielną. Współpracuje z rodziną i najbliższym otoczeniem podopiecznego, rozpoznaje jego problemy, pomaga w czynnościach higienicznych, jedzeniu czy utrzymaniu aktywności fizycznej. By zostać opiekunem, należy skończyć szkołę policealną.

 

Czas pracy w służbie zdrowia

 

Skąd braki w służbie zdrowia? Powodów jest wiele. Bardzo wymagające studia medyczne, duża odpowiedzialność w pracy czy wreszcie niskie wynagrodzenia w służbie zdrowia w stosunku na przykład do oferowanych na Zachodzie.

Nie bez znaczenia jest też czas pracy w służbie zdrowia. Braki kadrowe powodują, że lekarze są przeciążeni – mają pod opieką zbyt wielu pacjentów, liczba dyżurów zwiększa się. Warto przy tym pamiętać, że wielu pracowników placówek medycznych obowiązuje skrócona norma czasu pracy. Jak wynika z Ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej:

 

Art. 93. 1. Czas pracy pracowników zatrudnionych w podmiocie leczniczym (...) w przyjętym okresie rozliczeniowym, nie może przekraczać 7 godzin 35 minut na dobę i przeciętnie 37 godzin 55 minut na tydzień w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.
2. Czas pracy pracowników technicznych, obsługi i gospodarczych, w przyjętym okresie rozliczeniowym, nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

 

Jednak w uzasadnionych rodzajem lub organizacją pracy w stosunku do pracowników służby zdrowia „mogą być stosowane rozkłady czasu pracy, w których dopuszczalne jest przedłużenie wymiaru czasu pracy do 12 godzin na dobę (…).

 

W rozkładach czasu pracy pracowników, o których mowa w art. 93 ust. 1, nie może przekraczać
przeciętnie 37 godzin 55 minut na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym, a w stosunku do pracowników, o których mowa w art. 93 ust. 2 – przeciętnie 40 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym”.

 

Ponadto pracownicy wykonujący zawód medyczny, którzy mają wykształcenie wyższe i pracują w placówce medycznej, mogą być zobowiązani do pełnienia tzw. dyżurów medycznych. Dyżur jest pełniony poza normalnymi godzinami pracy i wlicza się do czasu pracy. Dyżury mogą być planowane ponad obowiązującą normę 37 godzin 55 minut na tydzień w okresie rozliczeniowym.

 

Wyjątki od tych przepisów i inne szczególne okoliczności określa ustawa – pełne informacje znajdziemy w dziale III: Czas pracy pracowników podmiotów leczniczych.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Mechatronik / Elektrotechnik (M/ W/ D)

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Cappeln   
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Twoje zadania u nas to: Przejmujesz odpowiedzialność – we współpracy z kierownictwem warsztatu budujesz nowy obszar funkcjonalny; Zajmujesz się konserwacją i naprawą podzespołów elektrycznych i rozdzielnic; Odpowiadasz za konserwację, obsługę, parametryzację i programowanie urządzeń...
  • Inżynier / Kierownik Robót elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Obowiązki: Udział w przygotowaniu i realizacji budowy; Nadzór i koordynacja prac budowlanych; Tworzenie zestawień i kosztorysów materiałowych; Koordynacja prac różnych branż; Opracowywanie dokumentacji warsztatowej i powykonawczej; Zamawianie materiałów potrzebnych na budowie.
  • Senior Technical Accounting Administrator (with Italian)

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    What the day will look like The responsibilities include back-office operations such as: Checking information received from insurers against the information held on the system records; Performing calculations using information available in the system; Performing tasks such as: analysing booking...
  • Senior Technical Accounting Analyst with Dutch (Collection)

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    What the day will look like As a key member of our Cash cycle team located in Krakow, you will be responsible for providing customer service and support to our customer base for their financial inquiries. This includes addressing client’s overdue payments, researching payment discrepancies,...
  • Technical Accounting Process Lead with Dutch (Collection)

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Position Summary As a key member of our Cash cycle team located in Krakow, you will be responsible for providing customer service and support to our customer base for their financial inquiries. This includes addressing client’s overdue payments, researching payment discrepancies, reviewing and...

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?