Praca bez doświadczenia
Każdy z nas znajdował się kiedyś na początku swojej kariery zawodowej. Start nie jest łatwy. Jak zatem znaleźć pracę bez doświadczenia? Nie zawsze trzeba mieć trzy dyplomy w kieszeni i niesamowicie barwne CV, aby zdobyć pracę.
Szukając pierwszej pracy, musimy pamiętać o tym, że nie należy mieć bardzo wygórowanych wymagań. Nie od razu zasiądziemy na fotelu prezesa zarządu. Jeszcze będąc uczniem, warto poszukać pracy w knajpce czy w sklepie. Dzięki temu zaczniemy zdobywać pierwsze doświadczenie zawodowe. Jeżeli nie chcemy pracować w barach, to możemy też spróbować swoich sił w biurach call center.
Praca po szkole średniej
Niezależnie od tego, jaką pracę znajdziemy, musimy pamiętać o pewnych cechach, które są poszukiwane przez pracodawców. Jest to przede wszystkim komunikatywność i chęć nauki. Nawet jeżeli nigdy nie pracowaliśmy w sklepie czy restauracji, to na początku zostaniemy przeszkoleni. Warto wtedy skupić się na tym, co przekazują nam bardziej doświadczeni pracownicy. Dzięki temu szybko przyswoimy podstawowe informacje, co później pozwoli nam na poprawne wykonywanie obowiązków. Liczy się także pomysłowość i inicjatywa.
Warto także zainwestować w naukę języków obcych. Znajomość kilku języków bywa kartą przetargową, nawet gdy nie możemy pochwalić się wielkim doświadczeniem. Warto podkreślić, że w wielu korporacjach są poszukiwani ludzie bez doświadczenia, za to ze znajomością języka na poziomie komunikatywnym. Ważna w takim wypadku jest chęć do pracy i możliwość szkolenia się. Dla pracodawców istotne są także zaangażowanie i motywacja kandydata.
Jak napisać pierwsze CV
Szukając pierwszej pracy, musimy napisać CV. Na początku w rubryce doświadczenie można wpisać działalność w różnych szkolnych projektach, samorządach oraz warsztatach. Dzięki temu przyszły pracodawca zauważy, że jesteśmy aktywni i chcemy się rozwijać. W taką osobę warto zainwestować, a musimy pamiętać, że zatrudnienie każdego pracownika to inwestycja ze strony właścicieli firmy.
Obecnie na rynku pracy coraz częściej poszukiwane są osoby z tak zwanymi umiejętnościami miękkimi. Warto podkreślić w CV takie cechy jak: kreatywność, umiejętność działania w stresowych sytuacjach czy skrupulatność. Trzeba także przygotować sobie przykłady, które pomogą nam przedstawić powyższe cechy. Podczas rozmów rekrutacyjnych możemy bowiem spodziewać się pytania o sytuacje, w których dana cecha okazała się pomocna.
Młodzi ludzie, którzy są w trakcie edukacji mogą poszukać pracy wpisując w wyszukiwarkę następujące słowa: „dobra praca bez studiów”, „praca Warszawa bez doświadczenia”, „praca po szkole średniej”.