Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pożyczka leasingowa – jak działa, księgowanie, koszty

Pożyczka leasingowa – jak działa, księgowanie, koszty

 
Pożyczka leasingowa – jak działa, księgowanie, koszty

Pożyczka leasingowa dla firm to nic innego jak połączenie pożyczki oraz leasingu w odrębny produkt finansowy. W jakich sytuacjach opłaca się bardziej niż tradycyjny kredyt bankowy albo korzystanie z leasingu?

 

Co to jest pożyczka leasingowa?

 

Pożyczka leasingowa ma formę zbliżoną do kredytu, jednak udzielają jej nie banki, ale firmy leasingowe. Co ważne, w ten sposób mogą być finansowane jedynie środki trwałe – samochody, maszyny czy sprzęt. Z pożyczki nie można natomiast pokryć kosztów np. rozbudowy magazynu, organizacji imprez integracyjnych albo szkoleń dla pracowników.

 

Na decyzję o jej przyznaniu kluczowy wpływ ma zdolność leasingowa pożyczkobiorcy, nie jak w przypadku kredytu – zdolność kredytowa.

 

Pożyczka leasingowa a leasing w finansowaniu firmy

 

Obie opcje mają swoje plusy i minusy. O tym, która z nich jest korzystniejsza, każdy przedsiębiorca musi rozstrzygnąć indywidualnie, biorąc pod uwagę specyfikę swojego biznesu, możliwości finansowe i plany na przyszłość.

 

Najważniejsze różnice pomiędzy pożyczką leasingową a leasingiem to:

  • w przypadku pożyczki właścicielem nabytego środka od początku staje się klient, umowa leasingowa zakłada natomiast, że do momentu wykupu przedmiot należy do leasingodawcy,
  • w pożyczce czas trwania umowy może być dłuższy niż w leasingu, co oznacza możliwość płacenia mniejszych miesięcznych rat,
  • pożyczka leasingowa dla firm obniża zdolność kredytową przedsiębiorcy (ocenę punktową BIK) – może być zatem niekorzystna, jeśli planuje się większe inwestycje w przyszłości finansowane zewnętrznie;  leasing nie ma na tę kwestię żadnego wpływu.

 

Pożyczka leasingowa – księgowanie

 

Pożyczka leasingowa na samochód i każdy inny środek trwały oznacza, że przedmiot umowy staje się własnością przedsiębiorcy. Nabywa on zatem prawa do dokonywania odpisów amortyzacyjnych (także jednorazowo).

 

Ta forma w porównaniu z leasingiem korzystnie wypada także w kontekście podatku od towarów i usług. Miesięczne raty pożyczki, podobnie jak kredytu, nie są bowiem powiększane o VAT, dlatego to godne przemyślenia rozwiązanie dla osób niebędących podatnikami VAT.

 

Pożyczka leasingowa a koszty uzyskania przychodu

 

Jeśli chodzi o kwestię: pożyczka leasingowa a koszty uzyskania przychodu, to tę formę finansowania księguje się podobnie jak tradycyjny kredyt wzięty w banku. Kosztami firmy będą więc odsetki od miesięcznych rat. Możliwe jest też odliczenie jednorazowo podatku VAT.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Elektryk

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, Okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Montaż elementów instalacji elektrycznych; Uruchamianie nowych maszyn urządzeń linii zrobotyzowanych, Uruchamianie linii montażu baterii i silników elektrycznych jak i przenośników; Analizowanie usterek, rozwiązywanie problemów technicznych; Podłączanie...
  • Broker Assistant (Reinsurance)

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    asystent  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    What the day will look like Throughout the year you will be involved in: preparing reinsurance proposals and presentations (numerical and visual), drafting reinsurance wordings; administrating existing contracts in the internal system; cooperate with various international teams across the...
  • Lider sekcji w dziale elektrycznym

    ProPoint S.A.   Gliwice    praca mobilna
    kierownik/koordynator / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    MIEJSCE PRACY: DELEGACJE NA TERENIE EUROPY Zakres obowiązków: zarządzanie i koordynację pracy podległego zespołu elektryków oraz wykonywanie prac elektrycznych, nadzór nad terminową realizacją zleceń i zamówień, nadzór nad przestrzeganiem przepisów bhp, ppoż. w miejscu pracy,...
  • Magazynier z uprawnieniami na wózki widłowe z j. niemieckim

    HPD Südliche Weinstraße GmbH   Niemcy, Hessen   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   67,00 - 79,00 zł brutto/godz.
    1 godz.
    Obowiązki: Obsługa wózka widłowego przedniego lub bocznego; Rozładunek i załadunek ciężarówek; Uzupełnianie pustych lokacji w magazynie; Przewożenie palet z towarem; Wykonywanie zadań zgodnie z obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa; Inne prace magazynowe; Wymagania: Minimum 1 rok...
  • Elektromonter / Automatyk

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Osoba na tym stanowisku odpowiadać będzie za: montaż i demontaż instalacji elektrycznych; wykonywanie prac elektrycznych zgodnie z posiadanymi uprawnieniami; sprawdzanie poprawności działania urządzeń; podłączanie rozdzielnic elektrycznych; praca w oparciu o schematy elektryczne i rysunki...
  • FP&A Analyst with French

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    What the day will look like Dive into month-end processes, data crunching, consolidate results and provide meaningful insights to business managers; Assist in the production of the monthly revenue and cost forecast and annual budgeting process; Support preparation of revenue and cost...

Najnowsze artykuły

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia.