Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Posiłki na cały tydzień do pracy – zalety planowania, pomysły na posiłki

Posiłki na cały tydzień do pracy – zalety planowania, pomysły na posiłki

 
Posiłki na cały tydzień do pracy – zalety planowania, pomysły na posiłki

W tygodniu pracy, kiedy jesteśmy zabiegani, nie mamy czasu zastanawiać się każdego dnia, co zrobić na obiad. W efekcie nie raz zadowalamy się gotowcami, pichcimy coś na szybko, zamawiamy jedzenie albo zapychamy przekąskami, zamiast zjeść pełnowartościowy posiłek. Tymczasem o ile wygodniej byłoby codziennie mieć pewność, że czeka na nas smaczne i zdrowe danie w pracy albo po pracy. Otóż przygotowywanie posiłków na cały tydzień wcale nie jest trudne i nie wymaga skomplikowanej logistyki. Jak się do tego zabrać?

 

Spis treści

Przygotowywanie posiłków na cały tydzień pracy – dlaczego warto?

 

Na początek przygotujmy jadłospis na cały tydzień. Dzięki niemu:

 

  • będziemy dokładnie wiedzieć, jakie zrobić zakupy na cały tydzień. Zniknie konieczność codziennej bieganiny do warzywniaka, gdy okazuje się, że czegoś nam brakuje. Zminimalizujemy również ryzyko marnowania produktów;
  • zaoszczędzimy czas;
  • zaoszczędzimy pieniądze – które wydalibyśmy na szybki fast food;
  • łatwiej nam będzie trzymać się zdrowej diety;
  • codziennie będziemy jeść pyszne posiłki.

 

Są dwa sposoby przygotowania posiłków na cały tydzień. Pierwsza opcja to domowa dieta pudełkowa – w weekend przyrządzamy wszystkie dania, a następnie pakujemy je do pojemników, mrozimy itp., by były pod ręką każdego dnia. Drugi sposób polega na codziennym przyrządzaniu obiadu z tygodniowego jadłospisu, z produktów, w które wcześniej się zaopatrzyliśmy. Takie dania możemy zapakować również do pudełek i zabrać ze sobą kolejnego dnia do pracy.

 

Co możemy przygotować? Warto zastanowić się nad daniami z zestawu diety dla mózgu. W przygotowaniu jadłospisu dostosowanego do indywidualnych predyspozycji, trybu życia, wagi ciała, stanu zdrowia – pomoże dietetyk lub psychodietetyk. Warto rozważyć opcję wizyty u specjalisty szczególnie, jeśli bardzo trudno nam trzymać się zdrowych produktów, nie wiemy, jak zbilansować dietę itp.

 

Jadłospis na cały tydzień – przykład:

 

  • poniedziałek – sałatka makaronowa z tuńczykiem

 

Sałatka makaronowa to klasyka gatunku – pasuje do niej niemal wszystko. Warto pamiętać, by ograniczyć w niej ilość majonezu, co znacznie zmniejszy jej kaloryczność. Możemy przygotować taką z tuńczykiem. Potrzebne nam będą: makaron, np. rurki, kolanka lub kokardki, czerwona i żółta papryka, puszka tuńczyka w sosie własnym, puszka kukurydzy, garść zielonych oliwek, kilka suszonych pomidorów, posiekany szczypiorek. Sos przygotowujemy z odrobiny majonezu, kropli musztardy i jogurtu naturalnego, a także przypraw (soli, pieprzu). Makaron gotujemy, warzywa kroimy (niezbyt drobno), a tuńczyka odsączamy i rozdrabniamy. Następnie łączymy wszystkie składniki i danie jest w 5 minut gotowe.

 

  • wtorek – łosoś pieczony z warzywami

 

Do przyrządzenia tego dania będą nam potrzebne: świeży łosoś, np. 150 g, żółta papryka, czerwona papryka, 3 ząbki czosnku, pomidorki koktajlowe, szpinak, nieduży batat, mała cebula, a także cytryna, pieprz świeżo mielony, szczypta soli i oliwa lub olej sezamowy. Na początek przygotowujemy rybę – osuszamy filet z łososia i marynujemy w oliwie z kilkoma kroplami soku z cytryny i przyprawami. Kroimy warzywa – paprykę w szerokie paski, bataty i cebulę w plastry. Czosnek obieramy. Wszystkie warzywa mieszamy w misce razem z liśćmi szpinaku i odrobiną oliwy. Następnie w naczyniu żaroodpornym układamy warstwowo: bataty, następnie szpinak, łososia, pozostałe warzywa. Danie możemy ewentualnie oprószyć parmezanem lub niebieskim serem pleśniowym. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do około 180 stopni i pieczemy przez kwadrans.

 

  • środa – burger z buraka i kaszy jaglanej

 

Moda na burgery nie przemija, bez trudu możemy przygotować ulubione burgery w domu. Do przyrządzenia burgera z buraka i kaszy jaglanej będziemy potrzebować dużej bułki pszennej, około 4-5 buraków, pół szklanki kaszy, cebuli, ząbka czosnku, 1 jajka, garści świeżej kolendry, garści pestek z dyni, garści czarnuszki, pół małej papryki, pomidora, kilku listków sałaty, a także łyżki oleju do smażenia, łyżki soku z cytryny. A do sosu: ketchupu, musztardy, majonezu – wedle preferencji.

 

Na początek przygotowujemy kotlety. Kaszę jaglaną na sitku przelewamy wrzątkiem, a następnie gotujemy i odcedzamy. Ścieramy buraka na tarce o dużych oczkach. Pestki dyni prażymy przez chwilę na suchej patelni. Cebulę i czosnek siekamy bardzo drobno. Wszystkie składniki łączymy z jajkiem w misce, dosypujemy kolendrę, dodajemy łyżkę oleju, soku z cytryny, odrobinę czarnuszki, pestki dyni i mieszamy. Z masy formujemy kotlety, przekładamy je na blaszkę wyłożoną papierem i pieczemy przez około kwadrans w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni. Gdy kotlety są gotowe, pozostaje skomponowanie burgera. Bułki smarujemy wybranym sosem, kładziemy sałatę, kilka pasków papryki, plasterki pomidora i buraczano-jaglanowego kotleta.

 

  • czwartek – zupa fasolowa

 

Zupa fasolowa to bardzo sycące danie, nietrudne do przygotowania. Dzień wcześniej zalewamy fasolę Jaś zimną wodą (około 2 litry na 250 g strączków). W dniu gotowania dania płuczemy fasolę, zalewamy świeżą wodą i gotujemy przez około 1,5-2 godziny do miękkości. Na patelni podsmażamy cebulę i czosnek, uważając, by się nie przypaliły. Obieramy i kroimy warzywa, np. pora (w szerokie plastry), marchewkę, ziemniaki lub bataty, pietruszkę – co mamy pod ręką.

 

Wszystkie warzywa wkładamy do garnka, zalewamy wodą, możemy dodać kilka kropel sosu sojowego do smaku. Dodajemy miękką fasolę i dalej gotujemy. Kiedy ziemniaki bądź bataty zmiękną, łowimy sitkiem sporą porcję warzyw i fasoli, przekładamy do wysokiej miski i blendujemy. Potem porcję z powrotem wlewamy do garnka. Zupę doprawiamy do smaku – uważajmy z solą, jeśli wcześniej dodawaliśmy sos sojowy. Przed podaniem zupę możemy oprószyć natką pietruszki lub kolendrą.

 

  • piątek – naleśniki

 

Naleśniki nie muszą być nudne. Warto spróbować delikatniejszej, maślanej wersji francuskiej, czyli crepes. Przygotujmy 4-5 łyżek dobrego masła, 3 jajka, szklankę mąki pszennej (tortowej lub typu 500), łyżeczkę cukru waniliowego lub kilka kropel aromatu, szklankę schłodzonego mleka, pół szklanki wody gazowanej, szczyptę soli i olej/masło do smażenia.

 

Na początek na małym ogniu rozpuszczamy na patelni masło i odstawiamy do wystygnięcia. W misce roztrzepujemy jajka, dodajemy wodę i mleko. Do oddzielnej miski przesiewamy mąkę (nie pomijajmy tego kroku!), wsypujemy sól, cukier, dokładnie mieszamy. Łączymy mokre i sypkie składniki, energicznie mieszając trzepaczką (możemy też użyć miksera czy blendera). Do całkowicie gładkiej masy wlewamy rozpuszczone masło i znów dokładnie mieszamy. Ciasto odstawiamy na co najmniej 20 minut. Po tym czasie jest gotowe – wystarczy usmażyć naleśniki (powinny być cienkie) i podawać z ulubionymi dodatkami, np. jagodami czy mascarpone z konfiturą.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    4 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • Młodszy Specjalista HR

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Z nami: Będziesz architektem rozwoju: nauczysz się zarządzać rozwojem kompetencji w przemyśle motoryzacyjnym (na bazie ISO 9001, IATF 16949), rozwiniesz swoje horyzonty organizując, planując lub prowadząc szkolenia. Zaopiekujesz programy employee experience: zadbasz o jakość procesów...
  • Junior Method Engineer

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    With Us, You Will: Learn how to optimize processes to maximize the potential of machinery. Understand how to streamline material flows and optimize internal logistics. Learn how to practically eliminate waste (MUDA) in production and increase the efficiency of material usage. Actively participate in...
  • Inżynier / Inżynierka ds. odbiorów i modernizacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    8 godz.
    Opis stanowiska: Prace związane z przygotowaniem obiektu do otwarcia. Udział w odbiorach nowych inwestycji od Generalnego Wykonawcy. Koordynacja i nadzór nad wykonywaniem okresowych przeglądów oraz konserwacji elementów budynku i instalacji. Wsparcie zespołu zarządzania nieruchomościami w...
  • Specjalista / Specjalistka ds. gwarancji i usterek

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    8 godz.
    Opis stanowiska: Kontakt z klientem – odpowiadanie za komunikację z klientem (od przyjęcia zgłoszenia aż po rozwiązanie usterki). Diagnoza i ocena usterek powstałych na inwestycjach mieszkaniowych. Koordynacja usuwania usterek z generalnym wykonawcą oraz firmami budowlanymi. Wewnętrzna...

Najnowsze artykuły

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.