Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pomysły na lunch do pracy latem

Pomysły na lunch do pracy latem

 
Pomysły na lunch do pracy latem

 

Spis treści

Brakuje Ci pomysłów na obiad do pracy? Dobra wiadomość jest taka, że w ciągu ciepłych miesięcy możliwości przybywa – gdyż na straganach i w sklepach pojawiają się pyszne i zdrowe warzywa oraz owoce sezonowe. Wykorzystaj je do przygotowania zdrowego lunchu do pracy. Oto kilka klasycznych, ale wcale nie nudnych propozycji. 

 

Sałatka letnia

 

Skomponuj ją z ulubionych warzyw lub owoców i dodaj lekki, np. jogurtowy dressing – niech sałatka nie spływa tłuszczem, bo wówczas ryzyko zaplamienia służbowego ubrania w czasie jedzenia rośnie! Jedną z propozycji jest sałatka pomidorowo-szpinakowa. Wystarczy połączyć pomidorki koktajlowe / ćwiartki pomidora, młody szpinak, ser feta, garść pestek dyni i nasion słonecznika i szczyptę czarnuszki. Wszystko oblewamy sosem z małego jogurtu naturalnego z łyżką śmietany, szczyptą soli i pieprzem. 

 

Jeśli chcemy, żeby sałatka była bardziej treściwa, dodajmy orzechy, zamarynowane wcześniej kostki tofu lub kawałki pieczonego kurczaka, które zostały nam z obiadu. 

 

Chłodnik

 

Chłodnik ogórkowy lub cukiniowy to doskonała zupa na lato. Zdrowa i orzeźwiająca, nietrudno ją też przygotować. Wystarczy zaopatrzyć się w kilka ogórków / cukinii. Należy je obrać, usunąć pestki, pokroić na mniejsze części, a następnie zblendować na gładką masę. Następnie dolewamy odrobinę jogurtu naturalnego albo greckiego, wymieszanego z taką samą ilością maślanki, ewentualnie bulionu drobiowego. 

 

Nasz chłodnik możemy wzbogacić – razem z bazą zblendować awokado, listki mięty lub melisy. Z chłodnikiem świetnie smakują podprażone na suchej patelni pestki dyni i orzechy. Weź je do pracy w oddzielnym pojemniku i posyp zupę przed posiłkiem. 

 

Zupy owocowe

 

Zupy owocowe wielu osobom kojarzą się ze szkolną stołówką, w ostatnich latach wracają jednak do łask. Tę najbardziej klasyczną zupę owocową sporządzimy z truskawek. Należy je dokładnie umyć, pokroić i zagotować w dużej ilości wody (np. na 1kg truskawek około 2,5 l wody). Odrobinę wody wlewamy też do kubka i rozrabiamy w nim kisiel owocowy. Po dokładnym wymieszaniu, przelewamy go do garnka. Jeśli owoce nie są dość słodkie, dodajemy do zupy trochę cukru. Zupę truskawkową zaprawia się śmietaną, możemy ją też zblendować.

 

Jeśli chcemy pominąć kisiel owocowy, zagęśćmy zupę niewielką ilością mąki ziemniaczanej rozrobioną z zimną wodą. Do takiego retro dania pasuje makaron, np. kokardki. 

 

Placki z cukinii

 

Jak przyrządzić doskonałe placki z cukinii? Należy zaopatrzyć się w jedną cukinię, szalotkę lub ćwiartkę cebuli, kilka łyżek mąki pszennej, jajko, kilka łyżek mleka, szczypiorek, odrobinę oleju do smażenia oraz przyprawy – minimum to sól i pieprz. Szczypiorek i cebulę drobno siekamy, a cukinię ścieramy na tarce o dużych oczkach. Należy pozostawić ją w sitku i odcisnąć z wody. Następnie przygotowujemy ciasto, które sklei warzywną masę. Łączymy mąkę, jajko, około 2-3 łyżek mleka i przyprawy. Łączymy w misce wszystkie składniki, rozgrzewamy tłuszcz na patelni i porcja po porcji smażymy niewielkie placuszki. Należy bardzo uważać, by się nie rozpadły. Gdy się zarumienią, przekładamy je na papier (w celu odsączenia nadmiaru tłuszczu), a po ostygnięciu pakujemy do pojemnika na lunch i gotowe. 

 

Pierogi z jagodami i jogurtem

 

Kiedy ostatnio samodzielnie przygotowywaliśmy pierogi? Jeśli na rynku brakuje akurat naszych ulubionych, np. z jagodami, bez większego trudu przygotujemy je sami. Dzięki temu będziemy mieć też pewność, że powstały ze zdrowych składników, prawdziwych owoców, a nie na przykład przesłodzonego dżemu. Do sporządzenia pierogowego ciasta potrzebujemy mąki tortowej, jajka, masła, wody oraz soli. Do tego niezbędna jest stolnica – lub czysty blat stołu oprószony mąką – plus wałek i duża szklanka do wykrawania owalnych kształtów. Wykorzystaj tradycyjny przepis, pamiętaj też, że pierogowe ciasto powinno poleżeć około pół godziny w lodówce!

 

A co z farszem? Latem mamy dostęp do świeżych jagód. Same owoce są zbyt kwaśne, dlatego po dokładnym usunięciu listków, umyciu zimną wodą i odsączeniu w sitku – należy zmieszać je z kilkoma łyżkami drobnego cukru lub miodu (np. 3 płaskie łyżki na pół kg owoców). Staraj się nie rozgniatać owoców, gdyż ich sok utrudni klejenie pierogów. Pierogi doskonale nadają się do mrożenia, najlepiej więc przygotować od razu większą porcję.


Sprawdź także, co jeść w pracy na diecie.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Ekspert ds. walidacji modeli

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    starszy specjalista (senior) / ekspert  umowa o pracę
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków przeprowadzanie walidacji okresowych i prewalidacji model zarządzania ryzykiem (modele decyzyjne, IFRS9, modele nadzorcze, inne obowiązujące w banku modele ilościowe) rozwój metodyki walidacji modeli i polityki zarządzania ryzykiem modeli; koordynacja prac...
  • Account Manager

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska: sprzedaż usług oraz pozyskiwanie nowych klientów; organizacja kampanii reklamowych; przygotowywanie ofert; udział w spotkaniach handlowych wsparcie w tworzeniu materiałów reklamowych;
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Kierownik Działu Prefabrykacji i Montażu

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad procesami prefabrykacji, montażem oraz terminową realizacją prac wyposażeniowych; Zarządzanie dokumentacją technologiczną i techniczną; Planowanie i koordynacja pracy zespołu; Podejmowanie decyzji dotyczących organizacji pracy; Kontrola jakości prac; Współpraca...
  • Młodszy specjalista ds. monitoringu należności

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: monitoring i windykacja należności, kontakt telefoniczny i mailowy z Klientami, prowadzenie działań mających na celu terminowe regulowanie zobowiązań przez Klientów, utrzymywanie regularnego kontaktu z Klientami- wyjaśnianie spraw związanych z płatnościami,...
  • Kontroler Jakości w Laboratorium Weterynaryjnym

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Dołącz do naszego zespołu w Vetlab jako Specjalista ds. Kontroli Jakości! Będziesz zapewniał wysokie standardy naszych usług laboratoryjnych. Twoje zadania: Tworzenie i wprowadzanie procedur jakościowych zgodnie z przepisami. Monitorowanie procesów laboratoryjnych, aby spełniały standardy...

Najnowsze artykuły

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.