Brakuje Ci pomysłów na obiad do pracy? Dobra wiadomość jest taka, że w ciągu ciepłych miesięcy możliwości przybywa – gdyż na straganach i w sklepach pojawiają się pyszne i zdrowe warzywa oraz owoce sezonowe. Wykorzystaj je do przygotowania zdrowego lunchu do pracy. Oto kilka klasycznych, ale wcale nie nudnych propozycji.
Sałatka letnia
Skomponuj ją z ulubionych warzyw lub owoców i dodaj lekki, np. jogurtowy dressing – niech sałatka nie spływa tłuszczem, bo wówczas ryzyko zaplamienia służbowego ubrania w czasie jedzenia rośnie! Jedną z propozycji jest sałatka pomidorowo-szpinakowa. Wystarczy połączyć pomidorki koktajlowe / ćwiartki pomidora, młody szpinak, ser feta, garść pestek dyni i nasion słonecznika i szczyptę czarnuszki. Wszystko oblewamy sosem z małego jogurtu naturalnego z łyżką śmietany, szczyptą soli i pieprzem.
Jeśli chcemy, żeby sałatka była bardziej treściwa, dodajmy orzechy, zamarynowane wcześniej kostki tofu lub kawałki pieczonego kurczaka, które zostały nam z obiadu.
Chłodnik
Chłodnik ogórkowy lub cukiniowy to doskonała zupa na lato. Zdrowa i orzeźwiająca, nietrudno ją też przygotować. Wystarczy zaopatrzyć się w kilka ogórków / cukinii. Należy je obrać, usunąć pestki, pokroić na mniejsze części, a następnie zblendować na gładką masę. Następnie dolewamy odrobinę jogurtu naturalnego albo greckiego, wymieszanego z taką samą ilością maślanki, ewentualnie bulionu drobiowego.
Nasz chłodnik możemy wzbogacić – razem z bazą zblendować awokado, listki mięty lub melisy. Z chłodnikiem świetnie smakują podprażone na suchej patelni pestki dyni i orzechy. Weź je do pracy w oddzielnym pojemniku i posyp zupę przed posiłkiem.
Zupy owocowe
Zupy owocowe wielu osobom kojarzą się ze szkolną stołówką, w ostatnich latach wracają jednak do łask. Tę najbardziej klasyczną zupę owocową sporządzimy z truskawek. Należy je dokładnie umyć, pokroić i zagotować w dużej ilości wody (np. na 1kg truskawek około 2,5 l wody). Odrobinę wody wlewamy też do kubka i rozrabiamy w nim kisiel owocowy. Po dokładnym wymieszaniu, przelewamy go do garnka. Jeśli owoce nie są dość słodkie, dodajemy do zupy trochę cukru. Zupę truskawkową zaprawia się śmietaną, możemy ją też zblendować.
Jeśli chcemy pominąć kisiel owocowy, zagęśćmy zupę niewielką ilością mąki ziemniaczanej rozrobioną z zimną wodą. Do takiego retro dania pasuje makaron, np. kokardki.
Placki z cukinii
Jak przyrządzić doskonałe placki z cukinii? Należy zaopatrzyć się w jedną cukinię, szalotkę lub ćwiartkę cebuli, kilka łyżek mąki pszennej, jajko, kilka łyżek mleka, szczypiorek, odrobinę oleju do smażenia oraz przyprawy – minimum to sól i pieprz. Szczypiorek i cebulę drobno siekamy, a cukinię ścieramy na tarce o dużych oczkach. Należy pozostawić ją w sitku i odcisnąć z wody. Następnie przygotowujemy ciasto, które sklei warzywną masę. Łączymy mąkę, jajko, około 2-3 łyżek mleka i przyprawy. Łączymy w misce wszystkie składniki, rozgrzewamy tłuszcz na patelni i porcja po porcji smażymy niewielkie placuszki. Należy bardzo uważać, by się nie rozpadły. Gdy się zarumienią, przekładamy je na papier (w celu odsączenia nadmiaru tłuszczu), a po ostygnięciu pakujemy do pojemnika na lunch i gotowe.
Pierogi z jagodami i jogurtem
Kiedy ostatnio samodzielnie przygotowywaliśmy pierogi? Jeśli na rynku brakuje akurat naszych ulubionych, np. z jagodami, bez większego trudu przygotujemy je sami. Dzięki temu będziemy mieć też pewność, że powstały ze zdrowych składników, prawdziwych owoców, a nie na przykład przesłodzonego dżemu. Do sporządzenia pierogowego ciasta potrzebujemy mąki tortowej, jajka, masła, wody oraz soli. Do tego niezbędna jest stolnica – lub czysty blat stołu oprószony mąką – plus wałek i duża szklanka do wykrawania owalnych kształtów. Wykorzystaj tradycyjny przepis, pamiętaj też, że pierogowe ciasto powinno poleżeć około pół godziny w lodówce!
A co z farszem? Latem mamy dostęp do świeżych jagód. Same owoce są zbyt kwaśne, dlatego po dokładnym usunięciu listków, umyciu zimną wodą i odsączeniu w sitku – należy zmieszać je z kilkoma łyżkami drobnego cukru lub miodu (np. 3 płaskie łyżki na pół kg owoców). Staraj się nie rozgniatać owoców, gdyż ich sok utrudni klejenie pierogów. Pierogi doskonale nadają się do mrożenia, najlepiej więc przygotować od razu większą porcję.
Sprawdź także, co jeść w pracy na diecie.