Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pomysł na biznes – glamping

Pomysł na biznes – glamping

 
Pomysł na biznes – glamping

Glamping – co to?

 

Glamping to połączenie dwóch słów, „glamorous” oraz „camping”. Oznacza kempingowanie najwyższej klasy. Glamorous tłumaczone jako czarujący, właściwie definiuje to, czego może doświadczyć osoba wybierająca taki rodzaj wypoczynku. Domki na drzewie z pełnym wyposażeniem, wśród konarów oświetlonych lampkami, luksusowe namioty, z których rozpościera się widok na zachwycający krajobraz czy stylowe chatki ze szklanymi ścianami otwierającymi się na krystalicznie czyste jeziora – wszystko wygląda jak wyjęte z magicznego świata, gwarantującego niezwykłe wrażenia.

 

Glamping – jak założyć?

 

Dla spragnionych odpoczynku glamping w Polsce może okazać się wspaniałą destynacją na urlop, a dla osób myślących o interesach – to idealny pomysł na biznes. Jednak planując założenie działalności gospodarczej w tym kierunku, należy pamiętać, że branża jest wymagająca. Do najważniejszych kwestii, które należy przeanalizować przed podjęciem się tego projektu – pomysł, miejsce oraz nakłady finansowe i realizacja przepisów prawa.

 

Jeżeli chodzi o akty prawne, to największe znaczenie ma Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, a także Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie. W dokumentach jest mowa między innymi o tym, jakie są definicje poszczególnych obiektów hotelarskich, gdzie wnioskować o zaszeregowanie obiektu, jakie warunki higieniczno-sanitarne trzeba spełnić itd. Należy uważnie przestudiować zasady prowadzenia tego typu działalności.

 

Kolejny ważny element to pomysł i wykonanie. Turystyka rozwija się bardzo dynamicznie i o glampingu jest coraz głośniej. Dobrze wykazać się oryginalną ofertą, by wyróżnić się na tle konkurencji. Zaprojektowanie obiektów w konkretnym stylu, wzbogacenie ich o dodatkowe usługi, jak gorące źródła i sauny sprawi, iż ośrodek może zyskać na popularności.

 

Istotne jest oczywiście wybranie odpowiedniego miejsca. Można zdecydować się na glamping nad morzem, w górach, nad jeziorem – ważne, by wynajęty lub zakupiony teren posiadał wysokie walory estetyczne.

 

Koszty prowadzenia własnej działalności gospodarczej

 

Tego typu działalność najlepiej zacząć, posiadając już przynajmniej część funduszy. Jeżeli turysta ma doświadczyć wygód i luksusu, to koszty gwarantujące takie warunki będą wysokie. Trzeba również przygotować się do tego, że zwrot finansów nie nastąpi natychmiast. Liczba oferowanych noclegów jest bowiem ograniczona, a niekoniecznie zawsze można liczyć na pełne obłożenie.

 

Przedsiębiorcy powinni też opracować sposób na biznes, w którym występują przestoje związane z porami roku. Nie każdy krajobraz zawsze wygląda tak samo dobrze, dlatego warto przemyśleć promocję i metody na wykorzystanie obiektu poza regularnym sezonem.

 

Glamping – jak pozyskać klientów?

 

Dobra reklama firmy w tym przypadku powinna przede wszystkim być perfekcyjnie zaplanowana od strony wizualnej. Profesjonalna strona internetowa, dobrze zrobione fotografie eksponujące największe atuty miejsca powinny przekonać niezdecydowanych o tym, że w ośrodku znajdą wszystko, czego potrzebują.

 

Turystyka w Polsce opiera się głównie na dwóch kierunkach – góry i morze. Warto zaproponować im atrakcyjną alternatywę w innych lokalizacjach, gwarantującą większy spokój i komfort wypoczynku.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?