Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Polki na emigracji – emigracja zarobkowa kobiet

Polki na emigracji – emigracja zarobkowa kobiet

 
Polki na emigracji – emigracja zarobkowa kobiet

Praca zarobkowa za granicą kusi zarówno młodych ludzi po studiach, jak i doświadczonych pracowników. Część osób rozważa emigrację na czas określony, są też tacy, którzy myślą o stałej emigracji. Czy Polki widzą szansę lepszego życia za granicą? A może tylko chwilowo chciałyby zarobić więcej i podreperować domowy budżet?

 

Co robią Polki za granicą – jaka praca i jak ją znaleźć

 

Najwięcej perspektyw stwarza Unia Europejska ze względu na otwarty rynek pracy. W prezentacji Głównego Urzędu Statystycznego na temat szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2018/2019 czytamy, iż „W roku akademickim 2017/18 studia ukończyło 327,7 tys. osób, w tym 207,9 tys. (63,4%) kobiet”. Polki mają więc solidne podstawy, by zdobywać wymarzone stanowiska. Warto za takimi rozejrzeć się już podczas edukacji. Udział w Erasmusie, stażach w urzędach związanych z działaniem Unii Europejskiej z pewnością pozwolą rozeznać się w pracy w międzynarodowym środowisku.

 

Bardzo duże zapotrzebowanie jest także na stanowiska niewymagające posiadania dyplomu uczelni wyższej. Polki za granicą, zwłaszcza znające podstawy języka obcego, mogą podjąć pracę opiekunki – zarówno osób starszych, jak i dzieci. Bez większych trudności można też znaleźć zatrudnienie przy sprzątaniu, pracach sezonowych np. zbiorze warzyw czy owoców.

 

Okazji do podjęcia pracy za granicą warto szukać między innymi w drodze rekomendacji od osób, które mają już emigrację za sobą lub mieszkają obecnie w innym kraju. Bogatą bazą danych jest oczywiście internet. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, by korzystać ze sprawdzonych źródeł – najlepiej posługiwać się wyszukiwarkami prowadzonymi przez krajowe urzędy pracy lub skorzystać z publikacji ofert w sieci europejskich ofert pracy. Niestety kobiety są narażone na działania przestępców podszywających się pod pracodawców, działających w obszarze handlu ludźmi. Oczywiście zagrożeni są także mężczyźni oraz nieletni wyjeżdżający do pracy. Dlatego bardzo ważne jest, by każdy emigrant zarobkowy dokładnie sprawdził przyszłego pracodawcę, regularnie zawiadamiał najbliższych o miejscu pobytu, pracy, przekazał kontakty do organizatorów wyjazdu itp.

 

Główne kierunki emigracji Polaków

 

Coroczny raport nt. wewnętrznej unijnej mobilności (ostatni z 2018 roku) prezentowany na portalu eures.praca.gov.pl wskazuje, iż obywatele 5 krajów – Rumunii, Portugalii, Włoch, Bułgarii i właśnie Polski stanowią ponad 50% osób mobilnych w Unii. Z kolei najczęstszymi kierunkami podróży są: Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Francja i Hiszpania.

 

Z kolei GUS podaje, iż w końcu 2018 roku „spośród krajów UE, najwięcej polskich emigrantów przebywało w Niemczech (706 tys.), Wielkiej Brytanii (695 tys.), Holandii (123 tys.) oraz w Irlandii (113 tys.)”.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. technicznych

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Osoba zatrudniona na tym stanowisku odpowiedzialna będzie za sporządzanie projektów umów na roboty budowlane, instalacyjne sprzęt, prowadzenie korespondencji z Inwestorem i podwykonawcami, wystawianie faktur, rozliczanie robót budowlanych w oparciu o umowę i budżet itp.
  • Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku
    umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków Wykonywanie ustawowych zadań realizowanych przez Policję;
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Kierowca wózka widłowego

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alphen aan den Rijn      za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Obowiązki: kierowanie wózkiem widłowym; przeprowadzanie konserwacyji wózka; prace magazynowe; praca w systemie zmianowym; Wymagania: doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku; uprawnienia na wózki widłowe; prawo jazdy kat. B; znajomość języka angielskiego;
  • Operator maszyn pakujących

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Elburg      za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Opis pracy: zabezpieczanie maszynie worków z granulkami; zgrzewanie napełnionych worków; Wymagania: gotowość do pracy w systemie 3-zmianowym; mile widziane prawo jazdy kat. B; komunikatywna znajomość języka angielskiego;
  • Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede      za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień za pomocą skanera ręcznego; kompletowanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: znajomość języka angielskiego (komunikatywna) gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – co najmniej 3...

Najnowsze artykuły

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?