Praca zarobkowa za granicą kusi zarówno młodych ludzi po studiach, jak i doświadczonych pracowników. Część osób rozważa emigrację na czas określony, są też tacy, którzy myślą o stałej emigracji. Czy Polki widzą szansę lepszego życia za granicą? A może tylko chwilowo chciałyby zarobić więcej i podreperować domowy budżet?
Co robią Polki za granicą – jaka praca i jak ją znaleźć
Najwięcej perspektyw stwarza Unia Europejska ze względu na otwarty rynek pracy. W prezentacji Głównego Urzędu Statystycznego na temat szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2018/2019 czytamy, iż „W roku akademickim 2017/18 studia ukończyło 327,7 tys. osób, w tym 207,9 tys. (63,4%) kobiet”. Polki mają więc solidne podstawy, by zdobywać wymarzone stanowiska. Warto za takimi rozejrzeć się już podczas edukacji. Udział w Erasmusie, stażach w urzędach związanych z działaniem Unii Europejskiej z pewnością pozwolą rozeznać się w pracy w międzynarodowym środowisku.
Bardzo duże zapotrzebowanie jest także na stanowiska niewymagające posiadania dyplomu uczelni wyższej. Polki za granicą, zwłaszcza znające podstawy języka obcego, mogą podjąć pracę opiekunki – zarówno osób starszych, jak i dzieci. Bez większych trudności można też znaleźć zatrudnienie przy sprzątaniu, pracach sezonowych np. zbiorze warzyw czy owoców.
Okazji do podjęcia pracy za granicą warto szukać między innymi w drodze rekomendacji od osób, które mają już emigrację za sobą lub mieszkają obecnie w innym kraju. Bogatą bazą danych jest oczywiście internet. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, by korzystać ze sprawdzonych źródeł – najlepiej posługiwać się wyszukiwarkami prowadzonymi przez krajowe urzędy pracy lub skorzystać z publikacji ofert w sieci europejskich ofert pracy. Niestety kobiety są narażone na działania przestępców podszywających się pod pracodawców, działających w obszarze handlu ludźmi. Oczywiście zagrożeni są także mężczyźni oraz nieletni wyjeżdżający do pracy. Dlatego bardzo ważne jest, by każdy emigrant zarobkowy dokładnie sprawdził przyszłego pracodawcę, regularnie zawiadamiał najbliższych o miejscu pobytu, pracy, przekazał kontakty do organizatorów wyjazdu itp.
Główne kierunki emigracji Polaków
Coroczny raport nt. wewnętrznej unijnej mobilności (ostatni z 2018 roku) prezentowany na portalu eures.praca.gov.pl wskazuje, iż obywatele 5 krajów – Rumunii, Portugalii, Włoch, Bułgarii i właśnie Polski stanowią ponad 50% osób mobilnych w Unii. Z kolei najczęstszymi kierunkami podróży są: Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Francja i Hiszpania.
Z kolei GUS podaje, iż w końcu 2018 roku „spośród krajów UE, najwięcej polskich emigrantów przebywało w Niemczech (706 tys.), Wielkiej Brytanii (695 tys.), Holandii (123 tys.) oraz w Irlandii (113 tys.)”.