Od pierwszego stycznia obowiązuje nowa, wyższa stawka płacy minimalnej – zarówno za miesiąc na etacie, jak i za godzinę pracy. Czy jednak tylko ci, którzy pracują za najniższą krajową, mogli liczyć na podwyżki?
Wzrost wynagrodzeń w Polsce
21 stycznia 2020 r. Główny Urząd Statystyczny opublikował informacje sygnalne na temat przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2019 r. Raport dotyczy podmiotów różnych sektorów, w których liczba pracujących jest wyższa niż 9.
Według publikacji, w badanym miesiącu „przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 2,6% r/r i wyniosło 6396,0 tys., a przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 6,2% r/r i wyniosło 5604,25 zł”. Ponadto, w przeciągu całego roku odnotowano wzrost przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw na poziomie 6,5% – od 3,6% w sekcji „Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo” do aż 9,3% w dziale „Administrowanie i działalność wspierająca”.
Od czego zależy wzrost wynagrodzenia?
Podwyżka wynagrodzeń jest zależna od bardzo wielu czynników – począwszy od ogólnych zewnętrznych przyczyn gospodarczych, kończąc na indywidualnej sytuacji firmy.
Z reguły to po stronie pracownika leży negocjowanie warunków zatrudnienia. Chcąc otrzymać wyższe wynagrodzenie, powinien on dobrze się przygotować do rozmowy z przełożonym. Podwyżka płac może być uargumentowana np. zwiększeniem zakresu obowiązków, zdobyciem przez zatrudnionego nowych umiejętności, kwalifikacji. Powodem może być także uzyskane w ciągu zatrudnienia wykształcenie wyższe.
Pracownik, szykując się na rozmowę o podwyżkę, powinien jednak pamiętać o tym, że decyzja przełożonego będzie musiała uwzględniać sytuację firmy. Jeżeli sprawozdanie finansowe jasno wykaże, iż zakład aktualnie nie ma pieniędzy na zwiększenie wynagrodzeń, to nawet mimo przyznania słuszności argumentom podanym przez pracownika, pracodawca nie przyzna podwyżki.
Nie zawsze pracownik ma możliwość nieograniczonych negocjacji i stawiania warunków. Podwyżka w wojsku, szkolnictwie itp. uwarunkowana jest decyzjami odpowiednich organów prawnych. Tutaj duże znaczenie ma kondycja budżetu państwa.
Dobrze opłacane branże zawodowe
Według publikacji GUS, dotyczącej zatrudniania i wynagrodzenia w narodowej gospodarce w trzech pierwszych kwartałach 2019, przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto w wybranych sekcjach było najwyższe dla: Informacji i komunikacji, Działalności finansowej i ubezpieczeniowej oraz Górnictwa i wydobywania.
Jaką wybrać ścieżkę kariery, by mieć szanse na zatrudnienie i satysfakcjonujące wynagrodzenie? Poniżej prezentujemy kilka obszarów, którymi warto się zainteresować.
IT – sektor bardzo szeroki, wymagający od pracowników specjalistycznej wiedzy, umiejętności logicznego myślenia. Eksperci z tego obszaru mogą wynegocjować sobie bardzo korzystne warunki zatrudnienia. Nie tylko w kwestii wysokości wynagrodzenia. W branży charakterystyczne są benefity jak opieka medyczna, karty sportowe, możliwość pracy zdalnej. Jest to dział przyszłościowy ze względu na ciągle postępującą automatyzację gospodarki.
Księgowość i finanse – kadra dbająca o finanse przedsiębiorstw oraz klientów indywidualnych to idealna opcja dla osób lubujących się w obliczeniach, skrupulatnych. Zmieniające się zasady rachunkowości związane z przepisami prawa, świadomość społeczeństwa w kwestii rozsądnego zarządzania budżetem domowym czy firmowym sprawią, iż popyt na specjalistów z tej dziedziny jeszcze długo nie zostanie zaspokojony.
Budownictwo – znajduje się mniej więcej w połowie zestawienia prezentowanego przez GUS, jeżeli chodzi o przeciętne wynagrodzenie. Jednak warto o nim wspomnieć, ponieważ w raporcie Barometru zawodów na 2019 roku to właśnie ten obszar był dominujący, jeśli chodzi o zawody deficytowe. Dobry pracownik budowlany miał być poszukiwany w niemal wszystkich powiatach kraju.