W katalogu ulg i zwolnień podatkowych w 2020 roku znajdzie się nowy przywilej. Zmiana obejmie podatki marynarzy kontraktowych. Na czym polega?
Zwolnienie dochodów marynarzy z podatku dochodowego: od kiedy?
9 sierpnia 2019 r. znowelizowano Ustawę z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387, z późn. zm.) i zmieniono obowiązki podatkowe marynarzy. Mimo że ten akt prawny wszedł w życie 1 stycznia 2020 r., to nowe przepisy dotyczą rozliczeń z fiskusem za rok ubiegły, a więc zmienia się już podatek dla marynarzy 2019.
Warunki zwolnienia z PIT dla marynarzy
Warunki, jakie musi spełnić marynarz, by mieć zwolnienie z PIT, znaleźć można w art. 21. ustawy o PIT. Sam fakt podpisania umowy o pracę jako marynarz nie upoważnia jeszcze do skorzystania ze zwolnienia. Po pierwsze, dotyczy ono jedynie obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej oraz państw należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Po drugie, muszą być oni zatrudnieni na statkach morskich pod banderą państwa UE lub EOG, które służą do przewozu ładunku lub pasażerów w żegludze międzynarodowej. Trzeci warunek dotyczy okresu pracy na statkach – w roku podatkowym musi być ona wykonywana co najmniej przez 183 dni.
Do tego okresu nie wlicza się jednak pracy wykonywanej na:
- „holownikach, na których mniej niż 50% czasu pracy faktyczniewykonywanej przez holownik w ciągu roku stanowił przewóz ładunku lub pasażerów drogą morską,
- pogłębiarkach, na których mniej niż 50% czasu pracy faktycznie wykonywanej przez pogłębiarkę w ciągu roku stanowił przewóz wydobytego materiału drogą morską” (art. 21. ust. 23c.).
Do 183 dni okresu wymaganego do ulgi, poza czasem rejsów, zalicza się również:
- czas podróży do miejsca rozpoczęcia pracy na statku oraz z miejsca zakończenia pracy na statku do miejsca zamieszkania (lub innego wskazanego w umowie o pracę),
- czas repatriacji i oczekiwania na repatriację,
- określone w zaświadczeniu lekarskim okresy pobierania zasiłku chorobowego lub zasiłku macierzyńskiego oraz okresy niezdolności do pracy z tytułu wypadku przy pracy lub choroby, które miały miejsce w okresie zatrudnienia na statku,
- szkolenia lub przeszkolenia, zgodnie z wymogami Konwencji STCW,
- urlop wyrównawczy,
- urlop wypoczynkowy lub okolicznościowy (zgodny z umową o pracę marynarza),
- wolny od pracy pobyt na lądzie, udzielony na podstawie przepisów dotyczących czasu pracy marynarzy, bezpośrednio po czasie pracy na statku obsługiwanym przez kolejno wymieniające się załogi statku lub część załogi statku (źródło: art. 21. ust. 35b.–35d.).
Warto też pamiętać, że zwolnienie nie przysługuje automatycznie po spełnieniu ustawowych kryteriów. Aby nie opłacać podatku dla marynarzy, należy złożyć w urzędzie skarbowym zaświadczenie o pracy na statku wydane przez armatora bądź agencję zatrudnienia.