Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Podanie o zmianę stanowiska pracy – jak napisać, argumenty, wzór

Podanie o zmianę stanowiska pracy – jak napisać, argumenty, wzór

 
Podanie o zmianę stanowiska pracy – jak napisać, argumenty, wzór

Umowa o pracę to zobowiązanie wykonywania obowiązków na określonym stanowisku. Ewentualna zmiana stanowiska pracy wymaga dopełnienia szeregu formalności, a w dodatku może wiązać się ze zmianą wynagrodzenia. Jak przygotować podanie o zmianę stanowiska pracy? Sprawdź, kto może wnioskować o zmianę stanowiska.

 

Spis treści

Przeniesienie na inne stanowisko pracy – powody

 

Zmiana stanowiska może mieć miejsce na wniosek pracownika bądź pracodawcy. Możliwe są trzy rodzaje zmian:

 

  • zmiana stanowiska na niższe;

  • zmiana stanowiska na równoległe w hierarchii firmy;

  • zmiana stanowiska na wyższe.

 

Jeśli pracownik chce wykorzystać swoje kwalifikacje w ramach już istniejącego lub całkiem nowego, wyższego stanowiska, powinien przygotować podanie o zmianę stanowiska pracy na wyższe wraz z uzasadnieniem takiego wniosku. Jeśli ze względu na okoliczności pracownik wnioskuje o zmianę stanowiska na niższe, powinien dostarczyć podanie o zmianę stanowiska pracy ze względu na stan zdrowia, problemy rodzinne lub nieodpowiednie kompetencje zawodowe. Zmiana na stanowisko równoległe w hierarchii może być umotywowana dążeniem do zdobycia doświadczenia w innej dziedzinie niż dotychczas. Taka decyzja, podobnie jak inne formy doskonalenia zawodowego, traktowana jest jako szansa na rozwój kariery.

 

Powody, dla których można wnioskować o przeniesienie na inne stanowisko to między innymi:

 

  • problemy zdrowotne;

  • trudna sytuacja rodzinna;

  • brak kompetencji do wykonywania powierzonych zadań;

  • chęć rozwoju zawodowego;

  • chęć pełnego wykorzystania posiadanych kwalifikacji;

  • większe szanse na awans;

  • zachowanie równowagi między życiem osobistym a zawodowym.

 

Podanie o zmianę stanowiska pracy – kluczowe elementy

 

Zmiana stanowiska pracy to decyzja, która może rzutować na całe życie zawodowe. Z tego powodu wniosek powinien zostać sporządzony z dbałością o szczegóły – znaczenie ma nie tylko profesjonalny wygląd i konstrukcja, ale także szczerość. Powody przeniesienia zazwyczaj można łatwo zweryfikować, dlatego nie warto powoływać się na fałszywe informacje. Zamiast tego lepiej skupić się na faktycznych sukcesach zawodowych i kwalifikacjach, które mogą być drogą do objęcia wyższego stanowiska.

 

Jako pismo formalne podanie o zmianę stanowiska pracy uzasadnienie musi zawierać wszystkie najważniejsze informacje (dane osobowe, dane firmy itp.) z uwzględnieniem powodów, dla których składany jest wniosek. Nie można też zapominać o zwrotach grzecznościowych i własnoręcznym podpisie.

 

 

Jak napisać podanie o zmianę stanowiska?

 

Pracownik, który przygotowuje podanie o zmianę stanowiska pracy, powinien uwzględnić w nim takie elementy jak:

 

  • data i miejsce;

  • informacje osobowe (imię, nazwisko, adres zamieszkania, dane kontaktowe);

  • dane pracodawcy;

  • tytuł dokumentu:

  • uzasadnienie wniosku;

  • podpis pracownika.

 

Poza konstrukcją znaczenie ma też treść dokumentu. Należy zawrzeć w nim:

 

  • powody, dla których pracownik ubiega się o przeniesienie na inne stanowisko;

  • doświadczenie zawodowe (zajmowane stanowisko, staż pracy, sukcesy zawodowe);

  • argumenty odnoszące się do zmiany stanowiska pracy (korzyści dla firmy).

 

Podanie o zmianę stanowiska pracy – wzór podania

 

Miejscowość, data

Imię i nazwisko pracownika

Stanowisko, dział firmy

Dane kontaktowe np. e-mail, telefon

Imię i nazwisko pracodawcy

Dane firmy

 

Podanie o zmianę stanowiska pracy

 

Zwracam się z prośbą o zmianę stanowiska pracy ………………… [nazwa obecnego stanowiska, dział] na ………………… [nazwa nowego stanowiska, dział]. 

 

Moją prośbę uzasadniam tym, że chciałbym / chciałabym rozwijać się zawodowo w nowym kierunku, który bardziej odpowiada moim zainteresowaniom i planom rozwoju kariery. Jednocześnie jestem przekonany / przekonana, że dążąc do tego celu na nowym stanowisku przyczynię się do lepszego wykorzystania moich możliwości i umiejętności w Firmie, a przez to do Jej efektywniejszego działania i sukcesu.

 

Jestem osobą zatrudnioną od ………………… lat i zawsze wypełniałem / wypełniałam swoje obowiązki rzetelnie i z pełnym zaangażowaniem. Potwierdzają to wyniki mojej pracy, w tym …………………, …………………, ………………… [przykłady osiągnięć, wysokich wyników na dotychczasowym stanowisku]. 

 

Szkolenia / kursy / wydarzenia branżowe, w których brałem / brałam udział, potwierdzające moje kompetencje niezbędne do objęcia nowego stanowiska pracy:

…………………,

…………………, 

………………… .

 

Pragnę zaznaczyć, że utrzymuję doskonałe relacje zarówno ze współpracownikami, jak i przełożonymi. Potrafię szybko dostosować się do nowych warunków, chętnie uczę się od innych i dzielę swoją wiedzę. Wierzę, że wymiana doświadczeń i umiejętności z nowym zespołem również korzystnie wpłynie na jego pracę i wyniki.

 

Uprzejmie proszę o pozytywne rozpatrzenie mojego podania.

 

Z poważaniem,

…………………
Imię i nazwisko, podpis

 

Załączniki:

…………………, 

…………………, 

………………… .

 

Zmiana stanowiska pracy – jak wygląda ten proces?

 

Podanie o zmianę stanowiska pracy to dopiero pierwszy krok do objęcia nowej posady. Gdy pracownik i pracodawca dojdą do porozumienia, trzeba dopełnić jeszcze kilku formalności.

 

  • Badania lekarskie

 

Podstawa to badania lekarskie. Brak aktualnego orzeczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy wyklucza możliwość dopuszczenia takiej osoby do pracy. Obowiązek wykonania badań przy zmianie stanowiska dotyczy sytuacji, w których nowe stanowisko oznacza jednocześnie:

 

  • inne czynniki szkodliwe/warunki uciążliwe;

  • zmianę poziomu ekspozycji na czynniki szkodliwe i zagrożenia;

  • zmianę sposobu wykonywania pracy zwiększającą zagrożenia zawodowe.

 

  • Szkolenia BHP

 

Druga kwestia to szkolenie BHP. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy zmiana stanowiska oznacza obowiązek odbycia szkolenia z zakresu dopasowanego do charakteru nowego stanowiska.

 

  • Zmiana wynagrodzenia

 

Warto pamiętać, że przeniesienie na inne stanowisko może wiązać się ze zmianą wynagrodzenia. Awans poziomy zazwyczaj oznacza pensję na dotychczasowym poziomie, ale już wyższe stanowisko to najczęściej wyższa pensja i analogicznie – niższe stanowisko to przeważnie wynagrodzenie w mniejszej wysokości.

 

Zmiana stanowiska pracy – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Jak uargumentować prośbę o zmianę stanowiska?

 

W podaniu o zmianę stanowiska można podać takie powody jak np. kwestie zdrowotne, sytuację osobistą wymagającą np. zmianę godzin pracy, chęć podniesienia kwalifikacji, chęć rozwoju w nieco innym obszarze niż dotychczas.

 

  • Kiedy pracodawca nie może odmówić zmiany stanowiska pracy pracownika?

 

Jest kilka sytuacji, w których pracodawca nie może odmówić przeniesienia pracownika na inne stanowisko, przede wszystkim wówczas, gdy u pracownika stwierdzono chorobę zawodową, a także w przypadku kobiet w ciąży, które nie mogą wykonywać niektórych prac.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik magazynu z artykułami ogrodniczymi i budowlanymi

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Oirschot   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Obowiązki: Pracownicy będą pracować w różnych działach magazynu. Prace na tej hali są związane w głównej mierze z rozładunkiem asortymentu ogrodniczego oraz budowlanego z kontenerów oraz sztaplowaniem go na palety, a także przygotowywaniem do dalszych prac magazynowych. Pierwszego dnia...
  • Technik Laboratorium

    Aptiv   Gdańsk    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  pełny etat
    17 godz.
    Twoja rola: Będziesz odpowiadać za realizację pomiarów i testów w laboratorium Aptiv Gdańsk zgodnie z obowiązującymi procedurami. Twoje obowiązki będą obejmować m.in.: wykonywanie testów, pomiarów, przygotowanie stanowisk testowych, opracowywanie oraz analiza wyników badań; tworzenie raportów.
  • Kierowca Autobusu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą polską stronę internetową: https://www.vgbreitenbach.pl Prowadzenie autobusu na liniach, ze sprzedażą biletów. Zakres obowiązków: Przewóz osób na trasach miejskich i podmiejskich na terenie Niemiec. Sprzedaż biletów. Kontrola pojazdu przed...
  • Prototype Technician

    Aptiv   Gdańsk    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  pełny etat
    17 godz.
    Your role: You will be responsible for all matters related to the global organization and Gdansk plant support for prototypes (assembly equipment & processes issues). In particular you will be responsible for: Supporting process engineers in the development of prototype process equipment. Performing...
  • Kierowca kat. C+E

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   8 000 - 10 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Zadania: Realizacja przewozów międzynarodowych zgodnie z harmonogramem; Dbanie o powierzony pojazd i terminowość dostaw; Przestrzeganie obowiązujących przepisów dotyczących czasu pracy kierowcy;
  • Młodsza Specjalistka / Młodszy Specjalista ds. Administracji i Obsługi Klienta

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    19 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa korespondencji wychodzącej i przychodzącej, w tym archiwizacja, skanowanie, przygotowywanie zestawień pocztowych oraz wysyłanie dokumentacji. Rejestracja i zarządzanie zgłoszeniami Klientów, aktualizacja danych w systemie elektronicznym. Tłumaczenie...

Najnowsze artykuły

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Aż 65% z nas zataja przed pracodawcą część swoich kompetencji. – Z perspektywy pracownika pojawia się naturalna obawa przed ujawnianiem wszystkich swoich umiejętności, szczególnie tych, które wykraczają poza wymagane stanowisko. Może to bowiem oznaczać więcej obowiązków, bez realnych korzyści w zamian – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek. Czy to korzystna strategia?

Badania okresowe pracowników – podstawowe informacje

Badania okresowe pracowników – podstawowe informacje

Badania okresowe są obowiązkowe dla wszystkich pracowników, różni się tylko częstotliwość ich wykonywania oraz rodzaj zlecanych badań. Przykładowo, jeśli pracownik wykonuje pracę na wysokości, zostanie wysłany m.in. na badanie neurologiczne, nauczyciele mogą spodziewać się badań laryngologicznych, a osoby na kierowniczych stanowiskach – EKG serca i pomiaru poziomu cholesterolu we krwi.

Gaslighting w miejscu pracy – czym jest? Jak się przed nim chronić?

Gaslighting w miejscu pracy – czym jest? Jak się przed nim chronić?

„To wcale nie miało miejsca!", „To był przecież niewinny żart, źle to odebrałeś", „Znowu przesadzasz..." Jeśli bardzo często słyszysz tego typu komunikaty kwestionujące Twój zdrowy rozsądek albo podważające Twoje emocje, być może ktoś stara się Tobą manipulować. Gaslighting to bardzo wyrafinowana forma przemocy emocjonalnej. Jakie są oznaki, że gaslighter zastawia na Ciebie pułapkę?

Bezrobocie w Polsce spada. Stopa bezrobocia w marcu 2025 r. wg GUS

Bezrobocie w Polsce spada. Stopa bezrobocia w marcu 2025 r. wg GUS

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane na temat poziomu bezrobocia rejestrowanego i liczby bezrobotnych. Z zestawienia wynika, że stopa bezrobocia w marcu br. zmniejszyła się w stosunku do poprzedniego miesiąca. To dobra wiadomość świadcząca o dużej stabilności polskiego rynku pracy. Wciąż widać jednak znaczne różnice na poziomie lokalnym. Gdzie bezrobocie jest najwyższe?

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379