Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Podanie o zmianę stanowiska pracy – jak napisać, argumenty, wzór

Podanie o zmianę stanowiska pracy – jak napisać, argumenty, wzór

 
Podanie o zmianę stanowiska pracy – jak napisać, argumenty, wzór

Umowa o pracę to zobowiązanie wykonywania obowiązków na określonym stanowisku. Ewentualna zmiana stanowiska pracy wymaga dopełnienia szeregu formalności, a w dodatku może wiązać się ze zmianą wynagrodzenia. Jak przygotować podanie o zmianę stanowiska pracy? Sprawdź, kto może wnioskować o zmianę stanowiska.

 

Spis treści

Przeniesienie na inne stanowisko pracy – powody

 

Zmiana stanowiska może mieć miejsce na wniosek pracownika bądź pracodawcy. Możliwe są trzy rodzaje zmian:

 

  • zmiana stanowiska na niższe;

  • zmiana stanowiska na równoległe w hierarchii firmy;

  • zmiana stanowiska na wyższe.

 

Jeśli pracownik chce wykorzystać swoje kwalifikacje w ramach już istniejącego lub całkiem nowego, wyższego stanowiska, powinien przygotować podanie o zmianę stanowiska pracy na wyższe wraz z uzasadnieniem takiego wniosku. Jeśli ze względu na okoliczności pracownik wnioskuje o zmianę stanowiska na niższe, powinien dostarczyć podanie o zmianę stanowiska pracy ze względu na stan zdrowia, problemy rodzinne lub nieodpowiednie kompetencje zawodowe. Zmiana na stanowisko równoległe w hierarchii może być umotywowana dążeniem do zdobycia doświadczenia w innej dziedzinie niż dotychczas. Taka decyzja, podobnie jak inne formy doskonalenia zawodowego, traktowana jest jako szansa na rozwój kariery.

 

Powody, dla których można wnioskować o przeniesienie na inne stanowisko to między innymi:

 

  • problemy zdrowotne;

  • trudna sytuacja rodzinna;

  • brak kompetencji do wykonywania powierzonych zadań;

  • chęć rozwoju zawodowego;

  • chęć pełnego wykorzystania posiadanych kwalifikacji;

  • większe szanse na awans;

  • zachowanie równowagi między życiem osobistym a zawodowym.

 

Podanie o zmianę stanowiska pracy – kluczowe elementy

 

Zmiana stanowiska pracy to decyzja, która może rzutować na całe życie zawodowe. Z tego powodu wniosek powinien zostać sporządzony z dbałością o szczegóły – znaczenie ma nie tylko profesjonalny wygląd i konstrukcja, ale także szczerość. Powody przeniesienia zazwyczaj można łatwo zweryfikować, dlatego nie warto powoływać się na fałszywe informacje. Zamiast tego lepiej skupić się na faktycznych sukcesach zawodowych i kwalifikacjach, które mogą być drogą do objęcia wyższego stanowiska.

 

Jako pismo formalne podanie o zmianę stanowiska pracy uzasadnienie musi zawierać wszystkie najważniejsze informacje (dane osobowe, dane firmy itp.) z uwzględnieniem powodów, dla których składany jest wniosek. Nie można też zapominać o zwrotach grzecznościowych i własnoręcznym podpisie.

 

 

Podanie o zmianę stanowiska pracy – wzór

 

Pracownik, który przygotowuje podanie o zmianę stanowiska pracy, powinien uwzględnić w nim takie elementy jak:

 

  • data i miejsce;

  • informacje osobowe (imię, nazwisko, adres zamieszkania, dane kontaktowe);

  • dane pracodawcy;

  • tytuł dokumentu:

  • uzasadnienie wniosku;

  • podpis pracownika.

 

Poza konstrukcją znaczenie ma też treść dokumentu. Należy zawrzeć w nim:

 

  • powody, dla których pracownik ubiega się o przeniesienie na inne stanowisko;

  • doświadczenie zawodowe (zajmowane stanowisko, staż pracy, sukcesy zawodowe);

  • argumenty odnoszące się do zmiany stanowiska pracy (korzyści dla firmy).

 

Zmiana stanowiska pracy – jak wygląda ten proces?

 

Podanie o zmianę stanowiska pracy to dopiero pierwszy krok do objęcia nowej posady. Gdy pracownik i pracodawca dojdą do porozumienia, trzeba dopełnić jeszcze kilku formalności.

 

  • Badania lekarskie

 

Podstawa to badania lekarskie. Brak aktualnego orzeczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy wyklucza możliwość dopuszczenia takiej osoby do pracy. Obowiązek wykonania badań przy zmianie stanowiska dotyczy sytuacji, w których nowe stanowisko oznacza jednocześnie:

 

  • inne czynniki szkodliwe/warunki uciążliwe;

  • zmianę poziomu ekspozycji na czynniki szkodliwe i zagrożenia;

  • zmianę sposobu wykonywania pracy zwiększającą zagrożenia zawodowe.

 

  • Szkolenia BHP

 

Druga kwestia to szkolenie BHP. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy zmiana stanowiska oznacza obowiązek odbycia szkolenia z zakresu dopasowanego do charakteru nowego stanowiska.

 

  • Zmiana wynagrodzenia

 

Warto pamiętać, że przeniesienie na inne stanowisko może wiązać się ze zmianą wynagrodzenia. Awans poziomy zazwyczaj oznacza pensję na dotychczasowym poziomie, ale już wyższe stanowisko to najczęściej wyższa pensja i analogicznie – niższe stanowisko to przeważnie wynagrodzenie w mniejszej wysokości.

 

Zmiana stanowiska pracy – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Jak uargumentować prośbę o zmianę stanowiska?

 

W podaniu o zmianę stanowiska można podać takie powody jak np. kwestie zdrowotne, sytuację osobistą wymagającą np. zmianę godzin pracy, chęć podniesienia kwalifikacji, chęć rozwoju w nieco innym obszarze niż dotychczas.

 

  • Kiedy pracodawca nie może odmówić zmiany stanowiska pracy pracownika?

 

Jest kilka sytuacji, w których pracodawca nie może odmówić przeniesienia pracownika na inne stanowisko, przede wszystkim wówczas, gdy u pracownika stwierdzono chorobę zawodową, a także w przypadku kobiet w ciąży, które nie mogą wykonywać niektórych prac.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?