Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Piła: rynek pracy – aktualna sytuacja

Piła: rynek pracy – aktualna sytuacja

 
Piła: rynek pracy – aktualna sytuacja

Piła zlokalizowana jest w północno-zachodniej części województwa wielkopolskiego. To centralne miasto i siedziba władz jednego z największych w województwie powiatów – powiatu pilskiego. Stanowi również wyróżniający się w okolicy ośrodek kulturalny i akademicki. Pilska gospodarka opiera się w dużym stopniu na przemyśle – budowlanym, drzewnym, elektronicznym, motoryzacyjnym i poligraficznym oraz na przetwórstwie spożywczym. Tutejszy rynek pracy jest otwarty na pracowników o różnorodnych kwalifikacjach, wykształceniu i doświadczeniu. Czytaj dalej i sprawdź, kogo szukają pracodawcy, jakie jest bezrobocie w powiecie i gdzie szukać ofert typu praca – Piła lub praca – powiat pilski?

 

Piła – bezrobocie

 

Stopa bezrobocia jest tym wskaźnikiem, którego nie sposób pominąć, analizując rynek pracy w danym regionie. Województwo wielkopolskie to obszar z najniższym bezrobociem spośród wszystkich województw w kraju. Wg danych GUS na lipiec 2021 r. wskaźnik wynosi tu 3,5%, a poziom krajowy to 5,8%. Jak na tym tle wypada powiat pilski? Choć stopa bezrobocia jest w nim wyższa niż średnia dla Wielkopolski, to jednak utrzymuje się poniżej średniej stopy bezrobocia w Polsce – ma wartość 5,3%.

 

W Pile mieszkają prawie 73 tys. osób. Jak duża część boryka się z problemem bezrobocia? W lipcu 2021 r. w PUP w Pile zarejestrowanych było 1497 osób. Liczba bezrobotnych w całym powiecie wyniosła natomiast 2855. W skali powiatu 2218 osób zostało określonych jako będące w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Z tej grupy największą część stanowili bezrobotni długotrwale. Bez pracy przez 12 miesięcy w ciągu ostatnich dwóch lat pozostawało 1209 osób. Aktywizacja zawodowa po tak długim okresie może być trudniejsza i stanowi ważne wyzwanie dla urzędu pracy. Sam bezrobotny także musi dołożyć dużych starań, by powrócić na rynek pracy. Część osób mierzy się ze słabnącą z miesiąca na miesiąc motywacją, odczuwa wykluczenie społeczne, doświadcza ubóstwa.

 

Pomoc dla bezrobotnych niesie pilski PUP:

 

Powiatowy Urząd Pracy w Pile
Adres: al. Niepodległości 24, 64-920 Piła
Telefon: 67-215-11-27 (sekretariat), 67-215-11-23/27
Adres e-mail: pup@pup.pila.pl

 

Piła – jak szukać pracy?

 

Do Powiatowego Urzędu Pracy zgłaszają się osoby bezrobotne (mogące uzyskać status bezrobotnego), ale także pracownicy, którzy myślą o zmianie pracodawcy (mogą zarejestrować się jako poszukujący pracy). W obu przypadkach PUP udostępnia swoją bazę ogłoszeń, oferuje bezpłatne poradnictwo zawodowe. Osoby bez pracy – po spełnieniu ustawowych wymagań – otrzymają też wsparcie finansowe – zasiłek dla bezrobotnych, dodatek aktywizacyjny, stypendia szkoleniowe itd.

 

Rozglądając się za pracą w Pile, warto wybrać się do PUP. Najlepsze efekty przynosi jednak wielotorowe działanie. Straciłeś/ straciłaś pracę lub po prostu szukasz nowego zajęcia? Nie wahaj się zapytać znajomych, czy nie słyszeli o wakacie w dobrej firmie, wybierz się na targi pracy, sprawdzaj branżowe fora.

 

Największą bazę ogłoszeniową znajdziesz jednak na portalu rekrutacyjnym. Praca.pl udostępnia setki propozycji zatrudnienia z powiatu pilskiego i okolicy, ogłoszenia o pracę zdalną. Oferty możesz łatwo filtrować wg wybranych kryteriów, m.in. obszaru zawodowego albo stanowiska, lokalizacji, wymiaru pracy, rodzaju umowy itd.

 

Piła – firmy, rozwinięte branże

 

Jak zostało wspomniane na wstępie, filarem pilskiej gospodarki jest przemysł. Dobrze rozwijają się jednak również usługi i handel, budownictwo, a także takie branże jak IT, BPO/SSC czy transport i logistyka.

 

Wśród największych zakładów pracy w Pile i okolicy należy wyróżnić fabrykę sprzętu oświetleniowego z holenderskim kapitałem. Liczne miejsca pracy generują tutejsze drukarnie, palarnia kawy, zakład przetwórstwa ziemniaków.

 

W mieście działa 8805 podmiotów gospodarki narodowej (dane GUS, REGON, stan na koniec lipca 20221 r.). Struktura ich wielkości wygląda następująco:

  • 8474 podmiotów generuje do 9 miejsc pracy bądź nie zatrudnia pracowników,
  • 252 podmioty liczą między 10 a 49 pracujących,
  • 70 jednostek utrzymuje od 50 do 249 miejsc pracy,
  • w 8 podmiotach pracuje między 250 a 999 osób,
  • 1 podmiot generuje co najmniej 1000 miejsc pracy.

 

W mieście do sektora prywatnego należą 8433 podmioty, natomiast do publicznego – 289. Największy pracodawca w mieście i 4 z 8 podmiotów generujących od 250 do 999 miejsc pracy to jednostki budżetowe.

 

W przekroju branżowym tutejszych firm wyróżniają się takie sekcje PKD jak:

  • handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 19,8% ogółu podmiotów w Pile,
  • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 10,3%,
  • budownictwo – 10,1%,
  • transport i gospodarka magazynowa – 8,4%,
  • opieka medyczna i pomoc społeczna – 8,2%,
  • działalność związana z obsługą rynku nieruchomości – 7,7%,
  • pozostała działalność usługowa – 7,3%,
  • przetwórstwo przemysłowe – 6,2%.


Jak widać, w mieście działa wiele firm w różnorodnych branżach. Z pewnością więc osoby szukające tu pracy mają w czym wybierać. Warto też wiedzieć, kto ma największe szanse na pracę w Pile od zaraz.

 

Poszukując nowego pracodawcy, dobrze jest dokładnie poznać lokalny rynek pracy, sprawdzić średnie wynagrodzenia na danym stanowisku i właśnie ocenić zapotrzebowanie pracodawców. Listę poszukiwanych zawodów w każdym polskim powiecie i województwie znajdziemy w badaniu Barometr zawodów. To prognoza sytuacji na rynku pracy przygotowywana raz do roku na podstawie danych GUS i PUP. Zawiera ona wykaz zawodów deficytowych i nadwyżkowych. Na kogo zatem czekają w powiecie pilskim i Pile oferty pracy?

 

Lista profesji w deficycie zawiera aż 66 pozycji! Duża ich część związana jest z przetwórstwem przemysłowym w branżach motoryzacyjnej, metalowej, elektronicznej, poligraficznej i innych. Pracodawcy poszukują m.in. elektryków, elektromechaników i elektromonterów, krawców i pracowników produkcji odzieży, mechaników maszyn i urządzeń, a także pojazdów samochodowych, monterów instalacji budowlanych, konstrukcji metalowych, maszyn i urządzeń, pracowników fizycznych w produkcji i pracach prostych, pracowników poligraficznych czy pracowników przetwórstwa metali, projektantów wzornictwa przemysłowego i operatorów CAD.

 

Trudności z szybkim znalezieniem pracy nie powinni mieć też nauczyciele. W powiecie brakuje nauczycieli nauczania początkowego, praktycznej nauki zawodu, przedmiotów ogólnokształcących oraz przedmiotów zawodowych, a także nauczycieli szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych. Zatrudnienie znajdą też asystenci w edukacji i opiekunki dziecięce.

 

Kolejny obszar z wieloma deficytami to usługi medyczne i opiekuńcze. Liczne oferty czekają na biologów, biotechnologów i diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów, fizjoterapeutów i masażystów, lekarzy, operatorów aparatury medycznej, pielęgniarki i położne, opiekunów osoby starszej lub niepełnosprawnej, psychologów i psychoterapeutów oraz ratowników medycznych.


O pracę nietrudno także w budownictwie – tu również lista zawodów deficytowych jest długa. Znajdują się na niej betoniarze i zbrojarze, dekarze i blacharze budowlani, cieśle i stolarze budowlani, kierownicy budowy, inżynierowie budownictwa, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, robotnicy budowlani.

 

Zatrudnienie czeka ponadto w IT, HR i finansach. Brakuje chętnych i wykwalifikowanych kandydatów do pracy jako administrator stron internetowych, projektant i administrator baz danych, programista, samodzielny księgowy, specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji, pracownik ds. rachunkowości i księgowości.

 

Praca od zaraz dostępna jest również w branży TSL – zwłaszcza dla kierowców, autobusów oraz samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kierowników ds. logistyki, magazynierów, operatorów urządzeń dźwigowo-transportowych, spedytorów i logistyków.

 

W dobrej sytuacji zawodowej są ponadto pracownicy branży spożywczo-gastronomicznej – cukiernicy, piekarze, kelnerzy i barmani oraz szefowie kuchni, kucharze i pomoce kuchenne – a także przedstawiciele innych obszarów zawodowych – fryzjerzy, kosmetyczki, pracownicy służb mundurowych, pracownicy socjalni, sprzedawcy i kasjerzy.

 

W powiecie wskazano natomiast tylko dwie grupy zawodowe z nadwyżką kandydatów. W trudnej sytuacji mogą więc być ekonomiści, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.