Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pensjonat - jak otworzyć, biznesplan

Pensjonat - jak otworzyć, biznesplan

 
Pensjonat - jak otworzyć, biznesplan

Pensjonat - jak otworzyć

 

Wakacje w pięknym pensjonacie - z widokiem na góry, morze, rzekę lub jezioro, codziennie śniadanie na tarasie, a wieczorem ogniska - kto nie marzy o takiej sielance? Jeśli zdecydujemy się na podobny urlop, może się okazać, że nie ma już wolnych miejsc do końca sezonu. Czy zatem pensjonat - pomysł na biznes, to opłacalne przedsięwzięcie?

 

Zastanówmy się najpierw, co jest potrzebne do prowadzenia działalności i jak ją otworzyć. Ogólnie rzecz ujmując, usługi hotelarskie polegają na krótkotrwałym udostępnianiu pomieszczeń (domy, pokoje, mieszkania) oraz oferowaniu dodatkowych świadczeń. Wśród obiektów hotelarskich wyróżnia się: hotele, motele, pensjonaty, kempingi, domy wycieczkowe, schroniska i schroniska młodzieżowe.

 

Pensjonaty to obiekty, które mają co najmniej siedem pokoi i oferują całodzienne wyżywienie. Aby budynek został zakwalifikowany do jednej z wyżej wymienionych kategorii, trzeba złożyć tzw. wniosek o zaszeregowanie obiektu hotelarskiego. Należy oczywiście dodać, że zanim rozpoczniemy działalność, to oprócz odpowiedniej wielkości, liczby pomieszczeń i rodzaju dodatkowych usług, dany budynek musi spełniać wymagania budowlane, sanitarne, przeciwpożarowe oraz określone odrębnymi przepisami.

 

Dla pensjonatów (a także hoteli i moteli) wyróżniono 5 gwiazdkowy podział na kategorie. Kryteria, jakie należy spełnić, by otrzymać kolejne stopnie, określa Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie. Pensjonaty podlegają pod Załącznik nr 2 rozporządzenia. Zanim dany obiekt zostanie skategoryzowany, podlega ocenie, która odbywa się po uiszczeniu odpowiedniej opłaty (w zależności od obiektu i oznaczenia gwiazdkami).

 

Biznesplan - pensjonat

 

Na czym powinniśmy skupić się, konstruując biznesplan pensjonatu? Wzór jest zawsze podobny. Początek stanowi spis treści i streszczenie. Następnie w krótkiej charakterystyce należy przedstawić wszystkie niezbędne informacje jak misja firmy, cel działalności, oczywiście należy dodać też klasę zaszeregowania. Wstępny opis powinien informować, czy na przykład chcemy prowadzić uzdrowiskowy pensjonat nad morzem, biznes, który otwieramy, będzie przeznaczony dla seniorów, rodzin z dziećmi, czy może jako miejsce odpoczynku podczas podróży lub na wieczory panieńskie i kawalerskie.

 

Kolejną ważną i skomplikowaną częścią biznesplanu jest plan finansowy. Jeśli chodzi o budynek, kwoty będą zależne od tego, czy przewiduje się adaptację istniejącego obiektu, czy mamy fundusze na postawienie pensjonatu całkowicie od początku. Należy zastanowić się nad zagospodarowaniem terenu wokół budynku. Im więcej miejsca na rekreację, tym większa szansa na zainteresowanie klientów. Oczywiście ważna jest też okolica, w której planowane jest rozpoczęcie działalności. Innych gości można spodziewać się w przypadku pensjonatu prowadzonego w pobliżu dużej aglomeracji, a innych, kiedy założymy pensjonat w górach. Biznes można też wzbogacić o dodatkowe atrakcje jak farma zwierząt, spływy kajakowe itd. Plan finansowy powinien również zawierać kwoty związane z wyposażeniem pomieszczeń, prowadzeniem części gastronomicznej oraz obsługą zamówień i wynagrodzeniem dla personelu.

 

Koszty, które generuje jeszcze prowadzenie pensjonatu, są uzależnione od użytkowania pomieszczeń, a więc należy przewidzieć takie elementy jak zużycie wody, prąd, łącze internetowe, usługi telewizyjne itd. W związku z planowanymi wydatkami należy także obrać odpowiednią politykę cenową odnośnie wynajmowanych pokoi - czy przewidywane są zniżki, czy dodatkowe opłaty za możliwość zakwaterowania z psem lub kotem.

 

Analizując finanse i działalność pensjonatu przedsiębiorca musi zwrócić uwagę na fakt sezonowości branży. Okresy letnie i zimowe to przeważnie stuprocentowe obłożenie oferowanych pomieszczeń. Jednak co w międzyczasie? Biznesplan powinien przewidywać i takie sytuacje - czy zarobki prognozowane w okresie letnim będą w stanie pokryć pustki podczas sezonu ogórkowego, a jeśli nie, to jakie są alternatywne formy utrzymania budynku.

 

Następny aspekt biznesplanu to reklama i ocena rynku. Przed otworzeniem pensjonatu należy przyjrzeć się konkurencji i przemyśleć strategie pozwalające się wyróżnić planowanej działalności. Stąd też uzupełnieniem powinien być przemyślany plan marketingowy - reklama w internecie, w innych ośrodkach turystycznych w okolicy, współpraca z lokalnymi mediami, ale też promocja na skalę krajową. Wszystko zależne od tego, do jakiej grupy klientów próbujemy dotrzeć.

 

Jeśli ktoś planuje własny biznes, pensjonat może okazać się strzałem w dziesiątkę. Ważne, by rzetelnie przygotować się do prowadzenia takiej działalności, przemyśleć wszystkie jej aspekty i podejść do pracy z pasją i zaangażowaniem.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierowca C+E / Skoczek

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...
  • Skoczek / Kierowca w Transporcie Międzynarodowym

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...
  • OPTIMO Sp. z o.o.   za 2 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Do zadań należą: Doradzanie w telekomunikacji i ICT. Negocjacje, sprzedaż, tworzenie ofert. Pozyskiwanie i obsługa klientów biznesowych. Śledzenie trendów rynkowych. Opieka nad przydzielonymi klientami. Rozkład pracy: 60% czasu na zdobywanie klientów, 40% dla stale współpracujących. 50%...
  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Psycholog / Pedagog specjalny / Nauczyciel wychowania przedszkolnego

    Terapeutyczny Punkt Przedszkolny ABATEAM   Warszawa, Ochota    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat   6 800 - 8 800 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Opis stanowiska prowadzenie terapii indywidualnej i/lub opcjonalnie grupowej (5 osobowej, 2 godz. dziennie przy wsparciu Pedagoga Specjalnego lub Psychologa) przygotowanie programów terapeutycznych; monitorowanie postępów; bieżąca kontakt z rodzicami;
  • Manager w Dziale Spedycji Morskiej / Kolejowej / Lotniczej

    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW Realizacja planów sprzedażowych oraz strategii produktowej; Ustalanie i bieżące zarządzanie budżetem oddziału; Rozwijanie i negocjowanie warunków współpracy z klientami; Nadzorowanie procesu realizacji sprzedaży; Efektywne zarządzanie zespołem podległych...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.