Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pensjonat - jak otworzyć, biznesplan

Pensjonat - jak otworzyć, biznesplan

 
Pensjonat - jak otworzyć, biznesplan

Pensjonat - jak otworzyć

 

Wakacje w pięknym pensjonacie - z widokiem na góry, morze, rzekę lub jezioro, codziennie śniadanie na tarasie, a wieczorem ogniska - kto nie marzy o takiej sielance? Jeśli zdecydujemy się na podobny urlop, może się okazać, że nie ma już wolnych miejsc do końca sezonu. Czy zatem pensjonat - pomysł na biznes, to opłacalne przedsięwzięcie?

 

Zastanówmy się najpierw, co jest potrzebne do prowadzenia działalności i jak ją otworzyć. Ogólnie rzecz ujmując, usługi hotelarskie polegają na krótkotrwałym udostępnianiu pomieszczeń (domy, pokoje, mieszkania) oraz oferowaniu dodatkowych świadczeń. Wśród obiektów hotelarskich wyróżnia się: hotele, motele, pensjonaty, kempingi, domy wycieczkowe, schroniska i schroniska młodzieżowe.

 

Pensjonaty to obiekty, które mają co najmniej siedem pokoi i oferują całodzienne wyżywienie. Aby budynek został zakwalifikowany do jednej z wyżej wymienionych kategorii, trzeba złożyć tzw. wniosek o zaszeregowanie obiektu hotelarskiego. Należy oczywiście dodać, że zanim rozpoczniemy działalność, to oprócz odpowiedniej wielkości, liczby pomieszczeń i rodzaju dodatkowych usług, dany budynek musi spełniać wymagania budowlane, sanitarne, przeciwpożarowe oraz określone odrębnymi przepisami.

 

Dla pensjonatów (a także hoteli i moteli) wyróżniono 5 gwiazdkowy podział na kategorie. Kryteria, jakie należy spełnić, by otrzymać kolejne stopnie, określa Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie. Pensjonaty podlegają pod Załącznik nr 2 rozporządzenia. Zanim dany obiekt zostanie skategoryzowany, podlega ocenie, która odbywa się po uiszczeniu odpowiedniej opłaty (w zależności od obiektu i oznaczenia gwiazdkami).

 

Biznesplan - pensjonat

 

Na czym powinniśmy skupić się, konstruując biznesplan pensjonatu? Wzór jest zawsze podobny. Początek stanowi spis treści i streszczenie. Następnie w krótkiej charakterystyce należy przedstawić wszystkie niezbędne informacje jak misja firmy, cel działalności, oczywiście należy dodać też klasę zaszeregowania. Wstępny opis powinien informować, czy na przykład chcemy prowadzić uzdrowiskowy pensjonat nad morzem, biznes, który otwieramy, będzie przeznaczony dla seniorów, rodzin z dziećmi, czy może jako miejsce odpoczynku podczas podróży lub na wieczory panieńskie i kawalerskie.

 

Kolejną ważną i skomplikowaną częścią biznesplanu jest plan finansowy. Jeśli chodzi o budynek, kwoty będą zależne od tego, czy przewiduje się adaptację istniejącego obiektu, czy mamy fundusze na postawienie pensjonatu całkowicie od początku. Należy zastanowić się nad zagospodarowaniem terenu wokół budynku. Im więcej miejsca na rekreację, tym większa szansa na zainteresowanie klientów. Oczywiście ważna jest też okolica, w której planowane jest rozpoczęcie działalności. Innych gości można spodziewać się w przypadku pensjonatu prowadzonego w pobliżu dużej aglomeracji, a innych, kiedy założymy pensjonat w górach. Biznes można też wzbogacić o dodatkowe atrakcje jak farma zwierząt, spływy kajakowe itd. Plan finansowy powinien również zawierać kwoty związane z wyposażeniem pomieszczeń, prowadzeniem części gastronomicznej oraz obsługą zamówień i wynagrodzeniem dla personelu.

 

Koszty, które generuje jeszcze prowadzenie pensjonatu, są uzależnione od użytkowania pomieszczeń, a więc należy przewidzieć takie elementy jak zużycie wody, prąd, łącze internetowe, usługi telewizyjne itd. W związku z planowanymi wydatkami należy także obrać odpowiednią politykę cenową odnośnie wynajmowanych pokoi - czy przewidywane są zniżki, czy dodatkowe opłaty za możliwość zakwaterowania z psem lub kotem.

 

Analizując finanse i działalność pensjonatu przedsiębiorca musi zwrócić uwagę na fakt sezonowości branży. Okresy letnie i zimowe to przeważnie stuprocentowe obłożenie oferowanych pomieszczeń. Jednak co w międzyczasie? Biznesplan powinien przewidywać i takie sytuacje - czy zarobki prognozowane w okresie letnim będą w stanie pokryć pustki podczas sezonu ogórkowego, a jeśli nie, to jakie są alternatywne formy utrzymania budynku.

 

Następny aspekt biznesplanu to reklama i ocena rynku. Przed otworzeniem pensjonatu należy przyjrzeć się konkurencji i przemyśleć strategie pozwalające się wyróżnić planowanej działalności. Stąd też uzupełnieniem powinien być przemyślany plan marketingowy - reklama w internecie, w innych ośrodkach turystycznych w okolicy, współpraca z lokalnymi mediami, ale też promocja na skalę krajową. Wszystko zależne od tego, do jakiej grupy klientów próbujemy dotrzeć.

 

Jeśli ktoś planuje własny biznes, pensjonat może okazać się strzałem w dziesiątkę. Ważne, by rzetelnie przygotować się do prowadzenia takiej działalności, przemyśleć wszystkie jej aspekty i podejść do pracy z pasją i zaangażowaniem.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. Sprzedaży

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Opis stanowiska: pozyskiwanie nowych klientów; sprzedaż usług nowym klientom; praca z bieżącą bazą klientów w części sprzedaży dodatkowych usług organizacja i udział w kampaniach reklamowych; tworzenie ofert handlowych; prowadzenie spotkań handlowych (samodzielnie lub w zespole)...
  • Mistrz Bezpośredniej Produkcji (Wydział Wyposażeniowy)

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Czym będziesz się zajmować: Nadzorem nad właściwym przebiegiem procesów prefabrykacji, montaży oraz nad terminową realizacją wykonywanych prac wyposażeniowych; Nadzorem nad dokumentacją technologiczną, techniczną oraz materiałową; Planowaniem, organizowaniem i koordynowaniem pracy...
  • GOLD-TRADE sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   10 000 - 20 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Twój zakres obowiązków obsługa rynku inwestycyjnego i lokalnego; współpraca z firmami budowlanymi i wykonawcami; pozyskiwaniu nowych klientów i utrzymywanie relacji ze stałymi odbiorcami; prowadzeniu rozmów i negocjowaniu kontraktów handlowych; monitorowaniu rynku inwestycji budowlanych;
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Opracowanie i nadzór nad dokumentacją techniczną procesu prefabrykacji. Wykonywanie rysunków z rozkrojami płyt. Planowanie i organizacja produkcji elementów prefabrykowanych. Współpraca z działem projektowym i zespołem realizacyjnym na hali. Współpraca z...
  • Młodszy Specjalista ds. windykacji

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Monitorowanie i windykacja przeterminowanych płatności; Telefoniczny i e-mailowy kontakt z klientami; Inicjowanie działań zapewniających terminowe płatności od klientów; Regularna komunikacja z klientami, rozwiązywanie zapytań dotyczących płatności; Analiza i...
  • Pracownik sezonowy

    Grimslovs Skogstjanst AB   Szwecja, Emmaboda    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 17 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Szwedzka firma Grimslövs Skogstjänst AB poszukuje nowych pracowników na stanowiska pracowników do sadzenia na sezon 2025 (szacowany czas to połowa marca do połowy lipca). Dobrym pracownikom umowa może zostać przedłużona.

Najnowsze artykuły

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.