Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Palenie w pracy – zasady, przepisy, zakaz

Palenie w pracy – zasady, przepisy, zakaz

 
Palenie w pracy – zasady, przepisy, zakaz

Policzono, że uzależniony od nikotyny pracownik spędza średnio 20 dni w roku na samym tylko paleniu papierosów w godzinach pracy – czyli niewiele mniej niż liczba dni przysługującego urlopu. Pracodawcy starają się poradzić sobie z tym problemem na różne sposoby. Czy mogą zakazać przerwy na papierosa? Jak wygląda kwestia zakazu palenia na terenie zakładu pracy?

 

Spis treści

Palenie w pracy a Kodeks pracy

 

Kodeks pracy reguluje to, jaka przerwa przysługuje nam podczas dnia pracy. Jeśli dobowo pracujemy więcej niż 6 godzin, to mamy prawo do 15 minut przerwy, która się wlicza w czas pracy. Dodatkowo pracodawca może zarządzić tzw. przerwę lunchową (do 60 minut), która z kolei nie jest zaliczana do czasu pracy. Ponadto, jeśli wykonujemy obowiązki przy monitorze, mamy prawo do 5 minut przerwy na każdą godzinę pracy przy nim. W tym czasie jednak szef może zlecać nam do wykonania czynności służbowe niezwiązane z obsługą komputera. Co więcej, 5-minutowe przerwy w pracy nie mogą się sumować.

 

Nie ma żadnego przepisu, który daje prawo do dodatkowej przerwy na palenie w pracy. Natomiast to od pracownika zależy, na co wykorzysta przysługującą mu ustawowo przerwę. Wiele osób przeznacza ją na posiłek, spacer, ale może to też być przerwa na palenie w pracy.

 

Podsumowując, przerwy, z których może korzystać pracownik, to przede wszystkim:

 

  • 15-minutowa „przerwa śniadaniowa”, ustawowo przysługująca osobom, które pracują co najmniej 6 godzin dziennie i licząca się do czasu pracy,
  • „przerwa lunchowa”, nie trwająca dłużej niż 60 minut i nielicząca się do czasu pracy, którą może ustanowić pracodawca w zakładzie pracy,
  • 5-minutowa przerwa na każdą godzinę przepracowaną przed komputerem, za którą pracownik otrzymuje wynagrodzenie,
  • 15-minutowa „przerwa rehabilitacyjna” dla osób niepełnosprawnych, również licząca się do czasu pracy.

 

Pracownik może wypoczywać w dowolny sposób, oczywiście mieszczący się w granicach prawa i wewnętrznych przepisów.

 

Palarnia – czy pracodawca jest zobowiązany ją utworzyć?

 

Zdarza się, że ogromna liczba pracowników danego zakładu ma zwyczaj palenia papierosów. W takim wypadku pracodawca może zorganizować w firmie palarnię. Należy jednak pamiętać, że wcale nie ma takiego obowiązku.

 

Ciekawostką jest, że dawniej kwestia wyglądała inaczej. Palarnia znajdowała się w spisie pomieszczeń higieniczno-sanitarnych (w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej dotyczącym BHP) i musiała być zorganizowana przez pracodawcę. Obecnie to jedynie pracodawca decyduje, czy takie pomieszczenie w zakładzie pracy się znajdzie.

 

Palarnia w miejscu pracy ma ułatwić podwładnym zaspokojenie potrzeby wynikającej z nałogu nikotynowego w bezpiecznych i komfortowych warunkach. Pracodawcy, którzy je organizują, wychodzą z założenia, że lepiej, by zatrudniony szybko zapalił papierosa na terenie zakładu niż miał na przykład wystawać na pobliskim chodniku przy ruchliwej ulicy, przy okazji rozrzucając dookoła siebie niedopałki papierosów.

 

Jeszcze dalej posuwają się ci, którzy w regulaminie firmy umieszczają zapis o przysługującej pracownikom przerwie na papierosa. Przełożony ma prawo to zrobić, w takim przypadku musi jednak rozwiązać kwestię rozliczania tego czasu z pracownikiem. Można argumentować, że za chwile spędzone w palarni w pracy nie powinno przysługiwać wynagrodzenie, ponieważ podwładny nie wykonuje w tym czasie czynności służbowych. Zgodnie z przepisami zapłata należy się zatrudnionemu tylko za pracę wykonaną i nie ma żadnej podstawy prawnej, by uznać, że palenie w godzinach służbowych podpada pod tę kategorię. W takiej sytuacji szef może stwierdzić, że przerwa na papierosa musi zostać odpracowana lub wynagrodzenie palaczy powinno być odpowiednio niższe.

 

Zakaz palenia – czy szef może zabronić palenia w miejscu pracy?

 

W Ustawie o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (tzw. ustawa antynikotynowa) jest mowa o zakazie palenia w pomieszczeniach zakładów pracy. Dotyczy to zarówno zwykłych papierosów, jak papierosów elektronicznych oraz wszelkich wyrobów tytoniowych.

 

Ponadto pracodawca ma możliwość wprowadzenia całkowitego zakazu palenia nie tylko w budynkach i pomieszczeniach, ale też na całym terenie zakładu pracy (również na wolnym powietrzu). Stosowny zapis musi wówczas znaleźć się w regulaminie firmy dostępnym dla pracowników.

 

Właściciel obiektu (lub osoba nim zarządzająca), jeśli wprowadzi zakaz palenia na terenie zakładu pracy, musi zastosować odpowiednie oznaczenia informujące o tym zakazie. Znaki graficzne i słowne powinny zostać umieszczone w widocznych miejscach.

 

Dlaczego szef może zechcieć zakazać palenia na całym terenie zakładu oraz ograniczyć wychodzenie przez pracowników na papierosa? Głównym powodem jest to, że wielu palaczy ma tendencję do przeciągania ustawowych przerw. Przykładowo, zamiast 5 minut na godzinę, spędza “na fajku” 10 minut. Pracodawca może argumentować, że czas, w którym zatrudnieni nie wypełniają obowiązków, mimo że są do tego zobligowani, oznacza stratę finansową dla przedsiębiorstwa.

 

Kolejnym powodem jest ryzyko wystąpienia konfliktów na linii palący – niepalący. Części osób może nie podobać się fakt, że zarabiają tyle samo, co ich koledzy, a pracują de facto dłużej niż palacze.

 

Co więcej, jeśli podwładni decydują się spędzać przerwy na papierosa na zewnątrz, dochodzi kwestia trudnych warunków pogodowych zimą czy jesienią – rośnie ryzyko przeziębień, pracownicy częściej korzystają z L4, a to rodzi kolejne koszty dla przedsiębiorstwa. Częste problemy zdrowotne pracownika mogą oczywiście także bezpośrednio wynikać z korzystania z wyborów tytoniowych.

 

Spore koszty, jakie ponoszą pracodawcy z powodu palenia papierosów przez pracowników, skłaniają ich raczej do wdrażania różnych rozwiązań, które mają za zadanie przynajmniej zmniejszyć skalę występowania tego zjawiska.

 

Całkowity zakaz palenia w zakładzie pracy nie zawsze jest jednak dobrym rozwiązaniem. Rezygnacja z nałogu bywa niełatwa i w praktyce wielu pracowników szuka alternatywnych sposobów na zaspokojenie potrzeby palenia – wychodzą poza teren przedsiębiorstwa, co jest jeszcze bardziej czasochłonne, bądź po prostu łamią przepisy wewnątrzzakładowe.

 

Dlatego coraz więcej pracodawców decyduje się na unormowanie tej kwestii w sposób formalny. Odpowiednie zapisy znaleźć się mogą w regulaminie wewnętrznym firmy (np. nakazujące odpracowanie czasu spędzonego na paleniu papierosów). Inni natomiast używają argumentów ekonomicznych i oferują dodatek motywacyjny dla osób, które nie palą w pracy. Firmy prowadzą także specjalne kampanie informacyjne wśród personelu. Pracownicy mogą zapoznać się z materiałami (ulotki, plakaty, filmy), a także wziąć udział w spotkaniach poświęconych szkodliwości palenia oraz propagowaniu zdrowego trybu życia. W wielu przypadkach system nagród i edukacja przynoszą lepsze efekty niż sankcje.

 

Palenie w pracy – kary

 

Niemniej, jeśli pracownik łamie obowiązujące zakazy palenia w zakładzie pracy, pracodawca może go odpowiednio zdyscyplinować. Ma prawo wykorzystania kary upomnienia lub nagany. Zastosować może również karę pieniężną. Wpływ z kar pieniężnych przeznacza się na poprawę warunków BHP. Są to kary regulowane w art. 108. Kodeksu pracy o nieprzestrzeganiu ustalonych zasad przez pracownika. Warto przytoczyć ten przepis w całości:

 

Art. 108.
§ 1. Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować:
karę upomnienia;
karę nagany.
§ 2. Za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy – pracodawca może również stosować karę pieniężną.
§ 3. Kara pieniężna za jedno przekroczenie, jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty, po dokonaniu potrąceń, o których mowa w art. 87 § 1 pkt 1-3.
§ 4. Wpływy z kar pieniężnych przeznacza się na poprawę warunków bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

Dodatkowo kara pieniężna może zostać zastosowana w postaci mandatu o wysokości do 500 zł, kiedy pracodawca zgłosi odpowiednim służbom (straż gminna, policja), że łamane są ustalenia wynikające z ustawy antynikotynowej (jak wynika z art. 13. tej ustawy). Taka grzywna jest wynikiem złamania zasad objętych ustawą antynikotynową, więc nie może jej nałożyć sam pracodawca.

 

Sprawdź także, jak i kiedy pracodawca może ukarać pracownika za pomocą kary finansowej. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik działu zakupów

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Poszukiwanie nowych źródeł zaopatrzenia dla firmy oraz zapewnienie optymalnych warunków współpracy handlowej z dostawcami; Monitorowanie i analiza danych rynkowych dotyczących dostawców oraz surowców; Negocjowanie cen i warunków dostaw; Dokonywanie zakupów na potrzeby...
  • Specjalista ds. kontroli jakości

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Krawiec / Krawcowa - Pracownik szwalni

    Estella Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obowiązki: szycie pościeli na maszynach;
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • US Broking Client Service Delivery Administrator

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    21 godz.
    Overview The main goal of all teams involved in US broking is to advise our clients on the best group healthcare insurance offered by medical vendors on the market, in cooperation with our US teams. Based on the received documentation concerning different insurance options available, we analyze and...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    23 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.