Zalety outsourcingu
Outsourcing (czyli oddelegowanie zadań) pojawił się w latach 70. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. Na początku koncentrował się głównie wokół technicznych dziedzin. Obecnie jest to często stosowana forma organizacji przedsiębiorstw. W Polsce idea outsourcingu pojawiła się w latach 90. XX wieku. Na początku zlecanie zadań dotyczyło głównie obszarów pomocniczych, np. zatrudnianie firmy zewnętrznej do sprzątania siedziby firmy. Jakie płyną korzyści z zastosowania outsourcingu?
Najważniejszą zaletą jest oczywiście możliwość obniżenia kosztów. Dzięki outsourcingowi korzystamy z usług firm outsourcingowych, zatrudniających specjalistów mających rozległą wiedzę z danej dzieciny. Pozwala to na zredukowanie błędów w obszarze niebędącym najmocniejszym punktem przedsiębiorstwa.
Outsourcing pozwala także obniżyć koszty związane z zakupem nowych maszyn, komputerów oraz oprogramowania. Nie ponosząc wielkich nakładów finansowych, mamy możliwość korzystania z najnowszych osiągnięć technicznych. Warto także wykorzystać ludzkie zasoby do wykonywania zadań bądź wdrażania nowych projektów, które zdecydowanie przyczynią się do wzrostu ekonomicznego.
Wady outsourcingu
Każdy kij ma dwa końce. Tak też jest w przypadku outsourcingu. Kadra zarządzająca, która zdecydowała się na oddelegowanie zadań, musi posiadać szeroką wiedzę na temat zagrożeń, jakie mogą pojawić się podczas wdrażania takiej formy struktury organizacyjnej.
Na początku trzeba przeanalizować sytuację pod kątem finansowym. Nie zawsze bowiem planowane obniżenie kosztów ma miejsce. Dodatkowo istnieje ryzyko na podpisanie umowy outsourcingowej z nieprofesjonalną firmą zewnętrzną. Czasami dochodzi także do nieporozumień z dostawcą usługi, co znacznie wpływa na funkcjonowanie firmy. Nie ma się także pełnej kontroli nad procesem wykonywania zadań. Niektórzy analitycy rynku pracy zwracają również uwagę na możliwość utraty tożsamości przez firmę macierzystą. Dzieje się tak zwykle, gdy usługodawca dostał zbyt szeroki zakres funkcji do wypełnienia.
Outsourcing ma zarówno zalety, jak i wady. Jeśli dana firma przeanalizuje wszystkie za i przeciw, zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia komplikacji. Warto także zaznaczyć, że z outsourcingu korzysta coraz więcej przedsiębiorstw, podkreślając przy tym, że zastosowanie takiego rozwiązania dobrze wpływa na ogólną pozycję firmy na rynku.