Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Osoby niestudiujące i niepracujące w Unii Europejskiej w I kwartale 2023 roku

Osoby niestudiujące i niepracujące w Unii Europejskiej w I kwartale 2023 roku

 
Osoby niestudiujące i niepracujące w Unii Europejskiej w I kwartale 2023 roku

Stopa bezrobocia, zarówno w Polsce, jak i w UE, znów maleje. Co więcej, już od dłuższego czasu bezrobocie w kraju jest jednym z najniższych w całej UE, a będących w wieku produkcyjnym osób niepracujących ubywa. Jak sytuacja kształtowała się na początku roku w poszczególnych państwach wspólnoty? Ile osób nie pracowało, a ile nie studiowało? Eurostat podsumował sytuację na rynku pracy w Unii Europejskiej w I kwartale 2023 r. Oto najważniejsze wnioski z raportu.

 

Spis treści

Kraje Unii Europejskiej w I kwartale 2023

 

W Unii Europejskiej w 2022 roku odnotowano łącznie 13 285,3 tysięcy osób bezrobotnych. Bezrobocie w skali roku oszacowano na 6,2%, a w strefie euro wskaźnik przybrał wartość 6,8%.

 

  • Osoby niepracujące

 

Unia Europejska składa się z 27 krajów o zróżnicowanym poziomie bezrobocia. Dane dotyczące I kwartału 2023 roku wskazują na średnie bezrobocie w UE wynoszące ok. 6,3% – najniższe bezrobocie odnotowano w Czechach (2,6%), a najwyższe w Hiszpanii (ok. 13,3%). W strefie euro bezrobocie wyniosło ok. 6,8%.

 

Jak potwierdza Eurostat, kraje z najwyższym poziomem bezrobocia w Unii Europejskiej to:

 

  • 13,3% – Hiszpania;

  • 11,9% – Grecja;

  • 10,4% –Turcja;

  • 8.3% – Włochy;

  • 7,8% – Szwecja.

 

Najniższe bezrobocie w UE:

 

  • 2,6% – Czechy;

  • 2,9% – Malta;

  • 2,9% – Polska;

  • 3,0% – Niemcy;

  • 3,7% – Holandia.

 

Bezrobocie w Unii Europejskiej jest obecnie najniższe od kilku lat – wyniki z I kwartału bieżącego roku to najlepszy wynik od marca 2020 roku, co pokazuje, że sytuacja gospodarcza krajów UE stale się poprawia. Jednak w wielu regionach liczba bezrobotnych nie ulega większym zmianom lub wręcz przeciwnie – zwiększa się. Taka sytuacja wynika między innymi z problemu, jakim jest starzejące się społeczeństwo i w związku rosnący odsetek osób na emeryturze. Analizując przyczyny bezrobocia,  trzeba też wziąć pod uwagę młodych ludzi będących na utrzymaniu rodziców i osoby, którym niepełnosprawność bądź choroby nie pozwala na życie zawodowe lub znacznie je utrudnia.

 

Jak kształtuje się bezrobocie w Polsce na tle Unii Europejskiej? Statystyka Eurostatu mówi o stopie bezrobocia w Polsce równiej 2,9%. Także według danych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny aktywność zawodowa w Polsce jest wyższa niż w większości krajów Unii Europejskiej, w analogicznym okresie wynosiło 5,4%. Co więcej, o ile bezrobocie rejestrowane w Polsce na koniec marca 2023 roku wzrosło w porównaniu do grudnia 2022, o tyle w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku zauważono tendencję spadkową. Warto pamiętać, że różnice w wartościach stopy bezrobocia podawanego przez Eurostat i GUS wynikają z przyjętych różnych metodologii obliczania tego wskaźnika.

 

  • Osoby niestudiujące

 

Ostatnie informacje na temat osób niestudiujących na terenie UE (w 2022 roku) udostępnił Eurostat – dane statystyczne wskazują, że średnia osób niestudiujących wyniosła 9,6%. Jest to zdecydowanie lepszy wynik niż w latach poprzednich: w 2021 roku średnia w 27 krajach wyniosła 10,8%, a w 2020 roku 11,1%.

 

Wiadomo też, jaki odsetek mieszkańców Unii Europejskiej to osoby bez wykształcenia podstawowego, z wykształceniem podstawowym i z wykształceniem średnim. W grupie wiekowej od 25 do 64 lat to 20,5%, natomiast w wieku od 20 do 24 lat to 16,4%. W krajach UE pracuje 76,7% osób niestudiujących w wieku od 15 do 34 lat. W strefie euro sytuacja wygląda podobnie – jest to 76,6%.

 

Osoby niestudiujące i niepracujące w UE w I kwartale 2023 roku – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Gdzie jest największy odsetek osób niepracujących i niestudiujących w UE w I kwartale 2023?

 

Jak wskazuje Eurostat, osoby niestudiujące w 2022 roku nie przekroczyły 10% mieszkańców Unii Europejskiej, co oznacza, że na przestrzeni lat sytuacja uległa poprawie. Największy odsetek osób niepracujących w I kwartale 2023 roku zaobserwowano w Hiszpanii, gdzie średnie bezrobocie przekroczyło 13% i w Grecji, gdzie wyniosło niemal 12 procent. We wszystkich krajach UE średni poziom bezrobocia przekroczył 6%, jednak wciąż jest to rekordowo niski wynik.

 

  • Gdzie jest najmniejszy odsetek osób niepracujących i niestudiujących w UE w I kwartale 2023?

 

Najmniejsza aktywność zawodowa w Unii Europejskiej została odnotowana w Czechach. Na przestrzeni I kwartału 2023 roku bezrobocie wyniosło tam 2,6%, czyli znacznie poniżej średniej europejskiej. Niewiele większą liczbą bezrobotnych mogła pochwalić się Malta i Polska – w tych krajach bezrobocie oszacowano na ok. 2,9%.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Projektu

    Trust Investment S.A.   Kielce    praca stacjonarna
    menedżer / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Zadania: Zarządzanie procesem projektowym dla inwestycji mieszkaniowych wielorodzinnych (od koncepcji po pozwolenie na budowę). Efektywne uzyskiwanie pozwolenia na budowę. Optymalizacja projektów budowlanych. Kontrola budżetu i harmonogramu projektowego. Współpraca z Inwestorem, biurami...
  • Specjalista ds. Projektowania i Optymalizacji Budowlanej / Architekt

    Trust Investment S.A.   Kielce    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Maksymalizacja zabudowy działki poprzez tworzenie analiz chłonności. Analizy nasłonecznienia i zacienienia dla planowanych obiektów. Diagnoza potencjalnych zagrożeń na analizowanym gruncie. Optymalizacja rozwiązań w dokumentacji projektowej. Tworzenie zestawień...
  • Młodszy Specjalista ds. Logistyki (Material Planner)

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Z nami: Zrozumiesz. jak tworzyć i realizować skuteczny program zaopatrzenia: planować i rozdzielać zaopatrzenie, organizować transport, dbać o odpowiedni poziom zapasów i koszty. Nauczysz się monitorować systemy ostrzegania, sprawdzać efektywność dostawców i firm logistycznych oraz...
  • Diagnosta Laboratorium Weterynaryjnego

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Przeprowadzanie badań laboratoryjnych na próbkach biologicznych (krew, mocz, kał, itp.). Analizę wyników badań i przygotowywanie raportów. Współpracę z lekarzami weterynarii i diagnostami w celu interpretacji wyników. Utrzymanie wysokich standardów jakości i...
  • Specjalista / Specjalistka ds. sprzedaży

    G DATA Software Sp. z o.o.   Poznań, Grunwald    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Jeśli sprzedaż i rozwój zawodowy są Twoimi pasjami, praca w G DATA jest idealnym miejscem dla Ciebie! Oferujemy możliwość poznania z bliska dynamicznie rozwijającej się branży IT. Gwarantujemy pełne wdrożenie produktowe, kompleksowe wsparcie szkoleniowe oraz dostęp do niezbędnych...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...

Najnowsze artykuły

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

Legitymacja potwierdza status studenta i umożliwia skorzystanie z przysługujących studentom uprawnień, takich jak zniżki na przejazd komunikacją miejską, ulgi na wydarzenia kulturalne, dostęp do biblioteki i innych obiektów na terenie uczelni. Wyróżniamy dwa typy dokumentu: elektroniczną legitymację studencką ELS i mLegitymację studencką. Sprawdź, czym się one różnią i jak je wyrobić.

Wyniki rekrutacji – jak przetrwać czas oczekiwania na odpowiedź w sprawie pracy?

Wyniki rekrutacji – jak przetrwać czas oczekiwania na odpowiedź w sprawie pracy?

Czy zdarzyło Ci się kilka razy dziennie sprawdzać skrzynkę pocztową albo upewniać się, czy dzwonek w Twoim telefonie działa poprawnie – żeby przypadkiem nie przegapić odpowiedzi po rozmowie o pracę? Stres w czasie przeciągającego się oczekiwania na wiadomość od rekrutera może być nawet większy niż podczas samego spotkania! Jak długo czeka się na wyniki rekrutacji i dlaczego tyle to trwa?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Systemy ATS wybierające CV, chatboty rekrutacyjne, algorytmy AI analizujące wideo z rozmów o pracę... Brzmi jak science fiction, a taka już jest rzeczywistość procesów rekrutacji. – Przygotowanie CV z myślą o AI jest kluczowe, by przejść z sukcesem wstępną selekcję – tłumaczy ekspertka HR Agnieszka Ciećwierz. Jak napisać CV „pod algorytm" i gdzie jeszcze spodziewać się weryfikacji przez AI?

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

Feedback – definicja, dlaczego jest ważny?

Feedback – definicja, dlaczego jest ważny?

– Każdy z nas potrzebuje feedbacku w innej formie – zwraca uwagę coach biznesu Agnieszka Łozińska-Moriak. Dlatego dobry manager powinien znać 7 zasad konstruktywnego feedbacku i na ich podstawie umieć dostosowywać komunikat do pracownika. Co więcej, inaczej wygląda feedback pozytywny i feedback negatywny. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o udzielaniu informacji zwrotnej w swojej firmie.