Stopa bezrobocia, zarówno w Polsce, jak i w UE, znów maleje. Co więcej, już od dłuższego czasu bezrobocie w kraju jest jednym z najniższych w całej UE, a będących w wieku produkcyjnym osób niepracujących ubywa. Jak sytuacja kształtowała się na początku roku w poszczególnych państwach wspólnoty? Ile osób nie pracowało, a ile nie studiowało? Eurostat podsumował sytuację na rynku pracy w Unii Europejskiej w I kwartale 2023 r. Oto najważniejsze wnioski z raportu.
Spis treści
Kraje Unii Europejskiej w I kwartale 2023
W Unii Europejskiej w 2022 roku odnotowano łącznie 13 285,3 tysięcy osób bezrobotnych. Bezrobocie w skali roku oszacowano na 6,2%, a w strefie euro wskaźnik przybrał wartość 6,8%.
-
Osoby niepracujące
Unia Europejska składa się z 27 krajów o zróżnicowanym poziomie bezrobocia. Dane dotyczące I kwartału 2023 roku wskazują na średnie bezrobocie w UE wynoszące ok. 6,3% – najniższe bezrobocie odnotowano w Czechach (2,6%), a najwyższe w Hiszpanii (ok. 13,3%). W strefie euro bezrobocie wyniosło ok. 6,8%.
Jak potwierdza Eurostat, kraje z najwyższym poziomem bezrobocia w Unii Europejskiej to:
-
13,3% – Hiszpania;
-
11,9% – Grecja;
-
10,4% –Turcja;
-
8.3% – Włochy;
-
7,8% – Szwecja.
Najniższe bezrobocie w UE:
-
2,6% – Czechy;
-
2,9% – Malta;
-
2,9% – Polska;
-
3,0% – Niemcy;
-
3,7% – Holandia.
Bezrobocie w Unii Europejskiej jest obecnie najniższe od kilku lat – wyniki z I kwartału bieżącego roku to najlepszy wynik od marca 2020 roku, co pokazuje, że sytuacja gospodarcza krajów UE stale się poprawia. Jednak w wielu regionach liczba bezrobotnych nie ulega większym zmianom lub wręcz przeciwnie – zwiększa się. Taka sytuacja wynika między innymi z problemu, jakim jest starzejące się społeczeństwo i w związku rosnący odsetek osób na emeryturze. Analizując przyczyny bezrobocia, trzeba też wziąć pod uwagę młodych ludzi będących na utrzymaniu rodziców i osoby, którym niepełnosprawność bądź choroby nie pozwala na życie zawodowe lub znacznie je utrudnia.
Jak kształtuje się bezrobocie w Polsce na tle Unii Europejskiej? Statystyka Eurostatu mówi o stopie bezrobocia w Polsce równiej 2,9%. Także według danych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny aktywność zawodowa w Polsce jest wyższa niż w większości krajów Unii Europejskiej, w analogicznym okresie wynosiło 5,4%. Co więcej, o ile bezrobocie rejestrowane w Polsce na koniec marca 2023 roku wzrosło w porównaniu do grudnia 2022, o tyle w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku zauważono tendencję spadkową. Warto pamiętać, że różnice w wartościach stopy bezrobocia podawanego przez Eurostat i GUS wynikają z przyjętych różnych metodologii obliczania tego wskaźnika.
-
Osoby niestudiujące
Ostatnie informacje na temat osób niestudiujących na terenie UE (w 2022 roku) udostępnił Eurostat – dane statystyczne wskazują, że średnia osób niestudiujących wyniosła 9,6%. Jest to zdecydowanie lepszy wynik niż w latach poprzednich: w 2021 roku średnia w 27 krajach wyniosła 10,8%, a w 2020 roku 11,1%.
Wiadomo też, jaki odsetek mieszkańców Unii Europejskiej to osoby bez wykształcenia podstawowego, z wykształceniem podstawowym i z wykształceniem średnim. W grupie wiekowej od 25 do 64 lat to 20,5%, natomiast w wieku od 20 do 24 lat to 16,4%. W krajach UE pracuje 76,7% osób niestudiujących w wieku od 15 do 34 lat. W strefie euro sytuacja wygląda podobnie – jest to 76,6%.
Osoby niestudiujące i niepracujące w UE w I kwartale 2023 roku – najczęściej zadawane pytania:
-
Gdzie jest największy odsetek osób niepracujących i niestudiujących w UE w I kwartale 2023?
Jak wskazuje Eurostat, osoby niestudiujące w 2022 roku nie przekroczyły 10% mieszkańców Unii Europejskiej, co oznacza, że na przestrzeni lat sytuacja uległa poprawie. Największy odsetek osób niepracujących w I kwartale 2023 roku zaobserwowano w Hiszpanii, gdzie średnie bezrobocie przekroczyło 13% i w Grecji, gdzie wyniosło niemal 12 procent. We wszystkich krajach UE średni poziom bezrobocia przekroczył 6%, jednak wciąż jest to rekordowo niski wynik.
-
Gdzie jest najmniejszy odsetek osób niepracujących i niestudiujących w UE w I kwartale 2023?
Najmniejsza aktywność zawodowa w Unii Europejskiej została odnotowana w Czechach. Na przestrzeni I kwartału 2023 roku bezrobocie wyniosło tam 2,6%, czyli znacznie poniżej średniej europejskiej. Niewiele większą liczbą bezrobotnych mogła pochwalić się Malta i Polska – w tych krajach bezrobocie oszacowano na ok. 2,9%.