Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Odwrócona piramida w copywritingu – czym jest?

Odwrócona piramida w copywritingu – czym jest?

 
Odwrócona piramida w copywritingu – czym jest?

Jeśli jesteś początkującym SEO copywriterem, stawiasz pierwsze kroki w świecie UX, prawdopodobnie natknąłeś się już na pojęcie odwróconej piramidy w tekście. Wyjaśniamy, co to dokładnie oznacza i czy ciekawy artykuł powinien być stworzony zgodnie z zasadą odwróconej piramidy. Czytaj dalej i poznaj tajniki dziennikarstwa internetowwego oraz copywritingu. 

 

Spis treści

ZASADA ODWRÓCONEJ PIRAMIDY – CO TO JEST?

 

Prawdopodobnie w szkole uczono Cię, że poprawnie napisany tekst, np. esej, rozprawka, ma wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Zgodnie z tym klasycznym schematem, wstęp jest najkrótszy i najmniej ważny z punktu widzenia całego tekstu. Rozwinięcie zawiera z kolei najwięcej szczegółowych informacji, z kolei w zakończeniu umieszcza się często te kluczowe, istotne wnioski, podsumowanie.

 

Taka klasyczna struktura zwykle nie sprawdza się w copywritingu. Wynika to w dużej mierze z przyzwyczajeń i potrzeb użytkowników sieci. Typowy odbiorca treści w internecie (tzw. contentu) najpierw czyta tytuł artykuły i zwraca największą uwagę na nagłówki, a po przejściu do samego artykułu, szybko przesuwa wzrokiem po maksymalnie kilku pierwszych akapitach. Jeśli w ciągu kilku sekund nie odnajdzie kluczowych dla niego informacji, opuszcza witrynę. Nie przechodzi do dalszej części artykułu, bo nie wierzy, że znajdzie w niej odpowiedzi. Naprawdę niewielu czytelników ma dość cierpliwości, by spokojnie przeczytać cały tekst, jeśli szybko nie dotrą do sedna sprawy.

 

A zatem czytelnicy doceniają krótkie, możliwie jak najbardziej merytoryczne treści. Chcą mieć poukładane informacje od najważniejszych i najbardziej wartościowych na początku aż do najmniej istotnych i pobocznych w ostatnich akapitach. Takie preferencje odbiorców mediów internetowych znajdują odzwierciedlenie w content marketingu i optymalizacji tekstów. 

 

Czym jest zasada odwróconej piramidy w praktyce? Musisz zapamiętać, że najistotniejsze wiadomości na dany temat, podsumowanie, umieszczane są na początku, z kolei mniej istotne informacje należy zepchnąć na koniec. Dzięki temu użytkownik szybko dociera do części artykułu, która zawiera sedno omawianego tematu. Może w kilka chwil sprawdzić to, na czym mu zależy, dowiedzieć się tego, czego szukał w sieci, bez przekopywania się przez wątki poboczne twojego tekstu.

 

ODWRÓCONA PIRAMIDA – GŁÓWNE ZASADY

 

W tekście zgodnym ze schematem odwróconej piramidy zastosowane są trzy podstawowe zasady:

 

  • najważniejsze informacje, frazy kluczowe znajdują się na początku tekstu,

  • w rozwinięciu szczegółowo poruszane są kwestie zasygnalizowane już na początku artykułu,

  • zakończenie służy do przedstawienia mniej ważnych detali, przywołanie jakichś odleglejszych kwestii, nakreślenie szerszego kontekstu, przypomnienie o czymś itp.

 

A zatem jak przystąpić do pisania tekstów zgodnie z metodą odwróconej piramidy? Na początku pracy z jakimś tematem warto zadać podstawowe pytania: co?, kto?, gdzie?, kiedy?, jak?, dlaczego? Odpowiedzi na nie, czyli po prostu kluczowe fakty, powinny znaleźć się na początku artykułu (najlepiej już w leadzie, ewentualnie w pierwszym akapicie poniżej).

 

Rozwinięcie tekstu musi być nasycone konkretami. Warto stosować cytaty, podawać przykłady. Żaden internauta nie lubi tzw. lania wody. Jeśli w tekście zabraknie istotnych kwestii, opuści stronę z poczuciem straconego czasu – i prawdopodobnie już na nią nie wróci.

 

Mniej ważne detale, komentarze, skojarzenia, przywołania innych, podobnych okoliczności – lepiej zostawić na koniec. Dzięki temu tekst będzie uporządkowany i przejrzysty. W tym miejscu podajemy też źródła, bibliografię itp.

 

Trzymaj się zasady nie tylko wtedy, gdy tworzysz teksty produktowe, artykuły promocyjne czy zwięzłe artykuły o charakterze informacyjnym, ale także treści dziennikarskie i bardziej rozbudowane artykuły premium.

 

ODWRÓCONA PIRAMIDA – CEL

 

Celem zastosowania schematu odwróconej piramidy jest zachęcenie użytkownika sieci do pozostania na dłużej na stronie internetowej. Jest to bardziej prawdopodobne, jeśli już na samym początku użytkownik nabierze przekonania, że w tekście uzyska odpowiedzi na pytanie, które skłoniło go do poszukiwania w sieci odpowiedzi. Dlatego ważne żeby zadbać o to, by już we wstępie znajdowały się istotne dla danego zagadnienia informacje.

 

Pamiętaj, że webwritingu można się nauczyć. Jako odbiorca treści zastanów się, na co sam zwracasz uwagę, czytając tekst. Co zachęca Cię do dalszej lektury, a kiedy czujesz się skutecznie zniechęcony do dalszego czytania? Czytelnicy docenią krótkie artykuły na Twojej stronie, ale to nie znaczy, że skrócona treść jest zawsze najlepsza. Są sposoby na zachęcenie ich do poświęcenia czasu na zapoznanie się z dłuższą treścią. Stosuj śródtytuły, "zarzucaj wędkę" w postaci suspensów, ciekawostek, obiecuj, że użytkownik za chwilę dowie się więcej na nurtujące go zagadnienie, stosuj wezwania do sądów i wyrażania opinii. Pamiętaj też o przerywnikach czyniących tekst bardziej atrakcyjnym: wideo, grafikach, wykresach itp. 

 

ZASADA ODWRÓCONEJ PIRAMIDY A SEO

 

W czasie przygotowywania artykułu zgodnie z zasadą odwróconej piramidy dobrą metodą jest już w pierwszych jego akapitach używanie licznych fraz kluczowych. Często wyszukiwane słowa i wyrażenia stanowią podpowiedź na temat tego, co w szczególności interesuje internautów w danym zagadnieniu. Wykorzystanie słów kluczowych z ma istotne znaczenie dla SEO – poprawia widoczność tekstu w sieci. Treści z licznymi i właściwie zbilansowanymi frazami kluczowymi mają większą szansę na wyświetlenie się na wysokich pozycjach w wyszukiwarce. W efekcie użytkownik ma po prostu większą szansę w nie kliknąć.

 

A zatem: najczęściej wyszukiwane słowa kluczowe powinny znaleźć się już na samej górze tekstu. Co więcej, jeśli rozwijasz wątki danego tematu, w tekście powinny znaleźć zastosowanie śródtytuły. Najlepiej, jeśli one również zawierają frazy kluczowe.

 

ODWRÓCONA PIRAMIDA – DLACZEGO NALEŻY ROZWAŻYĆ JEJ WDROŻENIE NA STRONIE?

 

Metoda odwróconej piramidy pomoże Ci zwrócić uwagę czytelnika, wypromować artykuł i zwiększyć jego widoczność w sieci. Teksty sporządzone zgodnie z tą zasadą są łatwiejsze w odbiorze, a więc po prostu bardziej atrakcyjne dla internauty. Poprawiają doświadczenie użytkownika na stronie internetowym, co przekłada się na niższy współczynnik odrzuceń (bounce rate), zachęcają do pozostania w witrynie i wchodzenie z nią w interakcję (większa konwersja). Jeśli zaś pamiętasz dodatkowo o frazach kluczowych, tekst będzie jeszcze lepiej pozycjonować się w wyszukiwarce.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Elektryk

    Elektra i Kungsbacka AB   Szwecja, Goteborg   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    START Pracy od stycznia 2025 roku. Opis stanowiska: Praca fizyczna przy montażu instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Montaż tras kablowych, układanie kabli i przewodów. Podłączanie urządzeń elektrycznych i AKPiA. Montaż rozdzielnic, opraw oświetleniowych, osprzętu.
  • Inspektor kontroli jakości ds. malarskich

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Czym będziesz się zajmować: Analiza dokumentacji konstrukcyjnej, technologicznej oraz wymagań Armatora; Bieżące zgłaszanie zaistniałych rozbieżności; Współpraca z Armatorami i Towarzystwami klasyfikacyjnymi w zakresie odbiorów i oceny jakości oraz wykonywanych badań; Dokonywanie oceny...
  • Kontroler Jakości w Laboratorium Weterynaryjnym

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Dołącz do naszego zespołu w Vetlab jako Specjalista ds. Kontroli Jakości! Będziesz zapewniał wysokie standardy naszych usług laboratoryjnych. Twoje zadania: Tworzenie i wprowadzanie procedur jakościowych zgodnie z przepisami. Monitorowanie procesów laboratoryjnych, aby spełniały standardy...
  • Actuarial Analyst

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    3 godz.
    What the day will look like? You will work in a variety of project teams together with A&A colleagues in other locations to deliver a wide range of actuarial and analytical solutions to Aon's global client base. From day one, you will be given responsibility on projects, assisting more senior...
  • Claims Services Processing Specialist / Analyst with Spanish

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    3 godz.
    Aon is in the business of better decisions At Aon, we shape decisions for the better to protect and enrich the lives of people around the world. As an organization, we are united through trust as one inclusive, diverse team, and we are passionate about helping our colleagues and clients succeed....
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?