Urlop pracownika
Osoba, która podpisała ze swoim szefem umowę o pracę, ma prawo do 14 dni nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Przełożony może jednak zadzwonić do nas i zażądać powrotu. Taka sytuacja następuje tylko wtedy, gdy obecność konkretnego podwładnego jest w danym momencie niezbędna do prawidłowego funkcjonowania firmy. W praktyce oznacza to, że jeśli pracownik jako jedyny posiada wiedzę lub umiejętności do wykonania ważnego zadania (a jest to zadanie, które nie może poczekać), to przełożony ma prawo odwołać go z urlopu. Należy jednak pamiętać, że przedsiębiorstwo będzie ponosiło pewne konsekwencje takiej decyzji.
Przerwanie urlopu wypoczynkowego
Zgodnie z artykułem 167. Kodeksu pracy, odwołując podwładnego z wakacji, przełożony musi się liczyć z obowiązkiem zwrotu kosztów, które były związane z powrotem do miejsca zatrudnienia. Niestety dokument ten nie określa dokładnie, co jest zwracane. Przyjmuje się więc, że właściciel firmy za odwołanie pracownika z urlopu powinien zwrócić następujące koszta:
• noclegów – zalicza się do tego hotele, kempingi, ośrodki wypoczynkowe, schroniska górskie,
• wyżywienia,
• wiz, obowiązkowych ubezpieczeń,
• biletów lotniczych, pociągowych, które trzeba było zakupić, aby wrócić do miejsca zamieszkania.
Oprócz tego pracownik ma prawo do ubiegania się zwrotu pieniędzy za wycieczki, festiwale, wynajęcie jachtu lub samochodu oraz liczne bilety wstępu do muzeów, z których przez odwołany urlop nie udało się skorzystać. Są to tak zwane fundusze związane bezpośrednio z wyjazdem urlopowym.
Jeżeli pracownik był na wakacjach z dziećmi sam (bez współmałżonka lub osoby, która mogłaby sprawować nad nimi opiekę), to po odwołaniu z urlopu przełożony powinien brać pod uwagę rekompensatę za dodatkowe bilety.
Przepisy nie określają dokładnie formy, w jakiej odwołany z wypoczynku podwładny może domagać się rekompensaty za przerwanie urlopu. Najczęściej pracownicy zwracają się o zwrot poniesionych kosztów w formie pisemnej. Należy wtedy dokładnie wykazać, jakie koszty zostały poniesione w związku z powrotem do domu. Gdy jest to możliwe, warto dołączyć odpowiednie rachunki do podania.
Jeżeli przełożony podejmie decyzję o niewypłacaniu rekompensaty, zatrudniona osoba ma prawo skierować sprawę do sądu pracy. Odszkodowanie za odwołanie z urlopu nie jest traktowane jako przychód w rozumieniu przepisów ustawy o PIT. Dlatego nie będzie ono podlegało oskładkowaniu.