Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Odliczenie VAT od samochodu w firmie i działalności gospodarczej

Odliczenie VAT od samochodu w firmie i działalności gospodarczej

 
Odliczenie VAT od samochodu w firmie i działalności gospodarczej

Kiedy można uzyskać pełne odliczenie VAT od samochodu? Jak wyglądają aktualne przepisy, które regulują VAT od samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej?

 

Odliczenie VAT od zakupu samochodu osobowego


Odliczenie VAT od samochodu osobowego ma obecnie dwie podstawowe formy – 50 oraz 100%. Kiedy przysługuje przedsiębiorcy możliwość odliczenia VAT?  Wtedy, kiedy dokonuje zakupu pojazdu na firmę. Nie ma tu znaczenia czy kupuje auto nowe, czy używane (o ile kupuje je od czynnego podatnika VAT), a także czy kupuje auto w Polsce, czy za granicą (o ile kupuje je na zasadach WNT – nabycia wewnątrzwspólnotowego). Oczywiście, aby odliczyć podatek VAT, przedsiębiorca musi być czynnym podatnikiem VAT.


Ile VAT można odliczyć od samochodu osobowego i od czego to zależy?


Odliczanie VAT od samochodu osobowego w 50%


Limit 50% VAT przy zakupie auta, dotyczy sytuacji, w której podatnik kupuje samochód do użytku mieszanego. Czyli będzie z takiego pojazdu korzystał zarówno służbowo, jak i prywatnie. Auto w użytku mieszanym należy wprowadzić do środków trwałych, ale nie ma potrzeby prowadzenia żadnych ewidencji przebiegu. Wadą takiego rozwiązania jest możliwość odliczenia jedynie 50% VAT od zakupu pojazdu. Limit ten będzie też dotyczył późniejszych kosztów eksploatacyjnych i kosztów paliwa. Podatnik, który kupił auto na firmę, odlicza 50% VAT, a pozostałe 50% dodaje do kwoty netto wartości pojazdu i wlicza w koszty uzyskania przychodu.


Odliczenie całego VAT od samochodu osobowego (100%)


Samochody osobowe z pełnym odliczeniem VAT muszą być wykorzystywane w pełni na potrzeby działalności gospodarczej. Nie ma możliwości użytkowania takiego pojazdu prywatnie. Dowodem na to, że auto służy wyłączenie celom służbowym, jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu i zgłoszenie auta na druku VAT-26. Jeśli firma ma pracowników, zachodzi również konieczność stworzenia regulaminu użytkowania pojazdu.


Warto podkreślić, że fiskus bardzo skrupulatnie podchodzi do kontroli w tym zakresie i zdarza się, że kwestionuje możliwość odliczenia 100% VAT, zwłaszcza u przedsiębiorców prowadzących firmę w miejscu zamieszkania, którzy auto służbowe parkują pod domem.

Czy przy zakupie czterech kółek na firmę trzeba płacić podatek samochodowy? Tylko jeśli przedsiębiorca kupuje pojazd od sprzedawcy niebędącego płatnikiem VAT (osoba fizyczna). Wtedy obowiązuje go podatek od czynności cywilno – prawnych (PCC).

 

Zakup samochodu osobowego a VAT – obowiązujące przepisy


Obecne przepisy, które wielu przedsiębiorcom ograniczają odliczenie VAT od samochodu osobowego i paliwa wynikają z decyzji rady UE, która została wprowadzona 1 kwietnia 2014 roku na wniosek polskiego rządu. Pierwotnie, derogacja miała obowiązywać jedynie do końca 2016 roku, ale rząd wystąpił o jej przedłużenie. W efekcie pełny zwrot podatku VAT za samochód osobowy został zablokowany (w przypadku użytku mieszanego) aż do końca 2019 roku. Na razie nie wiadomo, czy rozliczenie VAT od samochodów osobowych zmieni się w 2020 roku, czy też rząd zdecyduje się na nowo ograniczyć odliczenie pełnego VAT od samochodu. Jak na razie wiadomo jedynie, że wniosek rządu o przedłużenie ograniczenia, już został złożony.


Warto pamiętać, że ograniczenie odliczenia VAT od samochodu osobowego do 50% jest w żaden sposób niezwiązane z faktycznym wykorzystaniem pojazdu na cele służbowe i prywatne. Zatem nawet jeśli auto jest wykorzystywane służbowo w 95%, a przedsiębiorca pozwoli sobie na jednokrotne wykorzystanie takiego auta na cele prywatne, to również wtedy może odliczać jedynie 50% VAT od zakupu i eksploatacji takiego pojazdu.

 

Odliczenie VAT od samochodu ciężarowego


W Polsce możliwe jest pełne odliczanie VAT od samochodów ciężarowych. Problem pojawia się jednak w momencie próby zdefiniowania tego, czym jest pojazd ciężarowy. Ustawa o odliczeniu VAT od samochodów nie definiuje wprost pojęcia samochodu ciężarowego. Nie można też, w celu ustalenia uprawnień do odliczenia VAT powoływać się na określenia z dowodu rejestracyjnego. Nie każdy pojazd, który jest w dowodzie rejestracyjnym określony jako ciężarowy, będzie faktycznie uprawniał do odliczenia 100% VAT. Jak zatem rozliczyć zakup samochodu ciężarowego i VAT?


Otóż ustawa o VAT samochód ciężarowy definiuje pośrednio poprzez wskazanie na to, jakich pojazdów nie obejmuje wykluczenie z możliwości odliczenia 100% VAT. Są to zatem, zgodnie z art. 86a pkt 4.2, samochody, których konstrukcja wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą i na mocy pkt. 9 są to:
    • pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą;
    • pojazdy specjalne (np. koparka, spychacz);
    • pojazdy, których konstrukcja pozwala przewozić co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą;
    • pojazdy, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu.

Aby pojazd mógł być zaliczony do którejś z powyższych kategorii (poza pojazdami specjalnymi), musi przejść dodatkowe badanie techniczne i otrzymać stosowne zaświadczenie. Mówi o tym art. 86a ust. 9 pkt 2 ustawy o VAT.
Podatnik, który zakupi pojazd uznany za ciężarowy, ma prawo do odliczenia 100%. Może to zrobić jednak dopiero po uzyskaniu od stacji okręgowej stosownego oświadczenia.


Przy zakupie samochodu ciężarowego przysługuje podatnikowi pełen VAT od samochodu, a także bez składania deklaracji V-26 oraz prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu można odliczać 100% VAT od wydatków na eksploatację oraz na paliwo do tego pojazdu.

 

Sytuacje szczególne - samochód dostawczy a VAT


Co do zasady, samochód dostawczy nie spełnia najczęściej warunków wymaganych ustawą o VAT do tego, by odliczyć pełny VAT od zakupu bez dokonywania dodatkowych czynności. Przedsiębiorca, który nabywa taki pojazd i chce odliczyć podatek VAT od samochodu w pełnej kwocie, może zrobić dwie rzeczy:
    • jeśli auto posiada odpowiednią konstrukcję (np. jeden rząd siedzeń z trwałą przegrodą, który może zostać sklasyfikowany jako auto wielozadaniowe lub van), która spełni warunki z art. 86a pkt 9 ustawy o VAT, może zgłosić się do stacji kontroli pojazdów po odpowiednią adnotację w dowodzie rejestracyjnym,
    • jeśli auto takiej konstrukcji nie posiada, a mimo to będzie wykorzystywane jedynie do celów służbowych, przedsiębiorca może zgłosić pojazd na druku VAT -26, sporządzić regulamin korzystania oraz prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu (tak, jak w przypadku samochodu osobowego wykorzystywanego jedynie na cele firmy). Taka sytuacja będzie konieczna np. w przypadku samochodu dostawczego z dwoma rzędami siedzeń (dubel kabina).

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • Młodszy Specjalista HR

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Z nami: Będziesz architektem rozwoju: nauczysz się zarządzać rozwojem kompetencji w przemyśle motoryzacyjnym (na bazie ISO 9001, IATF 16949), rozwiniesz swoje horyzonty organizując, planując lub prowadząc szkolenia. Zaopiekujesz programy employee experience: zadbasz o jakość procesów...
  • Junior Method Engineer

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    With Us, You Will: Learn how to optimize processes to maximize the potential of machinery. Understand how to streamline material flows and optimize internal logistics. Learn how to practically eliminate waste (MUDA) in production and increase the efficiency of material usage. Actively participate in...
  • UK Client Service Delivery Administrator

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    What the day will look like Administering mailboxes, Document Management System, and responding to queries from stakeholders, and members of the plan withing agreed time. Managing, updating websites and mobile apps & ensuring they work accurately. Supervising and controlling DC-related financial...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Finance Application Support Analyst - French Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    7 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...

Najnowsze artykuły

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Czy wiecie, co oznacza akronim C☩M☩B, pisany na drzwiach domów z okazji święta Trzech Króli? Okazuje się, że niekoniecznie są to inicjały mędrców ze Wschodu! Kiedy wypada święto w 2025 roku, dla kogo jest to dzień wolny od pracy, a także jaka wiąże się z nim historia? Dziś mamy dla Was garść informacji na temat święta Trzech Króli w Polsce i na świecie.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.