Nurek zawodowy - specyfika pracy
Z reguły nurkowanie kojarzy się z odpoczynkiem podczas urlopów wypoczynkowych. Towarzyszy temu relaks, piękne widoki, ciepła i czysta woda. Są również osoby, które zajmują się nurkowaniem dla sportu lub nauki.
Istnieje jeszcze jedna ważna część tej dziedziny, związany z celami zarobkowymi. Pracą pod powierzchnią wody zajmuje się nurek zawodowy. Czy jest to tak samo lekkie i przyjemne zadanie, jak w przypadku wakacyjnej rekreacji?
Zdecydowanie nie. Do obowiązków nurka należy wykonywanie różnego rodzaju prac podwodnych. W większości są one powiązane z budowlami hydrotechnicznymi, a także z konserwacją statków itp.
Nurek zawodowy może zajmować się spawaniem poszczególnych elementów konstrukcji platform i nabrzeży. W przypadku statków sprawdza i dokumentuje uszkodzenia, prowadzi prace naprawcze. Zdarzają się również zlecenia rozlokowania pod wodą materiałów wybuchowych, kabli i rurociągów.
Nurek pracę swoją wykonuje ubrany w odpowiedni strój i wyposażony w niezbędny ekwipunek.
Uprawnienia nurka
Dla nurka zawodowego zostały ustalone rodzaje dyplomów: III, II, I klasy oraz nurka saturowanego.
Poszczególne klasy odpowiadają uprawnieniom nurka zawodowego do wykonywania prac na konkretnych głębokościach. III klasa to małe głębokości (do 20m pod powierzchnią), II to średnie (od 20m do 50m) i małe głębokości, I klasa to głębinowe prace podwodne (ponad 50m) oraz prace na średnich i małych głębokościach. Nurek saturowany z kolei może wykonywać wszelkie prace podwodne bez ograniczeń.
Nurek zawodowy - jak zostać?
Do uzyskania dyplomu nurka III stopnia, potrzebne jest zaświadczenie o ukończeniu dedykowanego kursu. Program szkolenia powinien obejmować 95 godzin teorii i 123 praktyki, w tym co najmniej 30 zanurzeń.
Dokument jest przyznawany osobom, które ukończyły 18 rok życia i przeszły pozytywnie wyznaczone badania lekarskie. Wymagania zdrowotne są ściśle określone w odpowiednim rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie warunków zdrowotnych wykonywania prac podwodnych (razem z aktem zmieniającym).
Dotyczą ogólnego zdrowia kandydata na nurka, ale także np. reakcji organizmu na zmiany ciśnienia.
Dyplom nurka II stopnia otrzyma kandydat, który ma już uprawnienia nurka III stopnia, posiada odpowiednią praktykę zawodową i kurs II stopnia. Adekwatnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o uprawnienia nurka I klasy.
Nurek zawodowy - zarobki
Na zarobki nurka zawodowego wpływ będą miały warunki i miejsce pracy. Są zadania łatwiejsze, lżejsze, ale też takie, przy których narażone jest zdrowie i życie. W związku z takimi zagrożeniami przewidziano odpowiednie dodatki, zapisane w ustawie o pracach podwodnych. Art. 17. mówi, że „nurek zatrudniony na podstawie umowy o pracę otrzymuje dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy:
1) przy wykonywaniu prac podwodnych w trudnych warunkach,
2) przy wykonywaniu szczególnie niebezpiecznych prac podwodnych”.